YAŞAM - EV

Minimal dekorasyon

2015’te bizleri, moda da olduğu gibi dekorasyonda hangi trendler bekliyor? Evlerinde küçük değişiklikleri sevenler ve farklı dekorasyon ipuçları almak isteyenler varsa bu yazımı okumalılar.

profil
BT Ekip
12.01.2015
Minimal dekorasyon
Tek bir malzemenin aslında tasarım hayatında, çeşitli alanlarda kullanılabileceği ve bu stilin, tasarımda güçlü bir minimalizm etkisi yaratması artık benimde hoşuma giden dekor fikirleri arasında. Kişisel tarzını yansıtmak için, ikonik parçaları kullanmaktan korkmayın.

2015’te yeni lüks kavramının yerini çevreci tasarımlarla yorumlanmış, geri dönüşümlü malzemeler alıyor. Duvarlarda alışılmış büyük tabloların yerini ham ahşap daha küçük çerçeveler alacak. Benim de kendi evimde en çok yer verdiğim renklerden bir tanesi olan gri, 2015’in en gözde nötr rengi olacak. Annelerimizin evlerinde olan vintage içi ışıklı cam kapaklı şeffaf dolaplar tekrar hayatımızda yerini alacak. Klasik beyaz ve krem tonları da yatak odalarına huzur verici bir görünüş katmak için kullanılacak. Çok büyük boy aynaları, yatak odalarının vazgeçilmezi haline gelecek.

Pantone, 2015 için kırmızı şarap ve kızıl kahveye çalan tarçın tonlarındaki marsala rengini seçti. Marsala, modadan kozmetiğe, dekorasyondan ambalajlara kadar her tür tasarımda bu senenin trendleri arasında başrolde. Bu renk zihin, beden ve ruhu zenginleştirici bir etkiye sahip. Bu yüzden evinizde bu renge yer verebilirsiniz. Dekorasyonda öne çıkan diğer bir renk ise zeytin yeşili olacak.

Genel olarak, renk seçimini yaparken, evde bir denge yaratacak renklerin tercih edilmesi önemli. İstediğiniz bir renk paletini seçip, daha sonra mobilya ve diğer aksesuarlarda, daha gösterişli ve cesur renklere sahip ikonik parçalar kullanmak doğru olacaktır. Kırlent yastıklar kolayca değiştirilebildiğinden, moda renklerin ve desenlerin rahatça kullanılabileceği dekoratif parçalar olmaya devam edecekler.

Mobilyada 80’lerin sonlarına kadar kullanılan masif ahşabı sıkça göreceğiz. Rustik bir etki yaratacak bu mobilyaları geçmişten günümüze uyarlarken, doğal renklerinde ve natürel cilalarla kullanmayı tercih edeceğiz. Tablolar, odalara karakter katacak. Evin dekorasyonunda kullanılan tüm unsurlarda çevre dostu malzemeler baskın olacak

 

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog