YAŞAM - EV

Sandalyeni seç tarzını belirle

Sandalye tercihinizden yola çıkarak evinizin bütününde hangi tarza daha yakın olduğunuzu öğrenebilir, kendiniz hakkında birkaç ufak ipucu keşfedebilirsiniz. Tasarımlarıyla ikonikleşmiş sandalyelere de göz atacağımız yazımıza başlıyoruz.

profil
Serra Özbay
22.02.2017
Sandalyeni seç tarzını belirle

Polikarbondan üretilen sandalyeler, plastik esaslı hammaddesine rağmen, güçlü ve elegant görünümüyle dikkat çekiyor. Kartell'in Phillippe Starck  imzasıyla piyasaya sürdiği " Louis Ghost Chair" tasarımı genellikle iddialı, cesaretli, yeniliklere açık kişilerin tercih ettiğini söyleyebiliriz. Ahşap veya mermer tablalı masalarla birlikte kullanmak kesinlikle şık ve dikkat çekici bir etki yaratacaktır. Eklektik stilde tasarlanmış iç mekanlar sayesinde şeffaf sandalyeler bambaşka tarzlar içinde sıkça karşımıza çıkıyor.

Sandalyeni seç tarzını belirle

Hiç kumaş ve sünger kullanılmadan üretilen sandalyelerin kullanımı son derece pratik. Genellikle genç, dinamik, yoğun çalışan ve evine yeterince vakit ayıramayacağını düşünen kişilerin, modern çizgileri olan ahşap sandalyeleri tercih etmesi olası! Ortopedik oturaklı olan seçenekleri değerlendirin, görünümünün aksine, düşündüğünüz kadar rahatsız değiller. 

Sandalyeni seç tarzını belirle

Thonet sandalyelerin geri döndüğünü söylemenin tam zamanı! Avusturyalı tasarımcının soyadını verdiği ve ahşabı özel bir teknikle bükerek ürettiği sandalye modeli tekrar revaçta. Rustik veya İskandinav tarzında tasarlanmış iç mekanlar için mükemmel bir seçim olacaktır. Bu sandalyeleri tercih eden kişilerin, duygusal, romantik karakterler olduğunu söyleyebiliriz.

Sandalyeni seç tarzını belirle

Yemek yapmaktan hoşlanan, ve güzel yemekler eşliğinde saatlerce masa başı sohbeti yapan keyifli, arkadaş canlısı bir arkadaşınızın evine konuk olduğunuzu düşünün. Muhtemelen ev sahibinin tercihi de bu tip bir yemek odası olurdu. Metal ayaklı ve kumaş kaplı zarif sandalyeleri, yuvarlak yemek masası ile kombinlemeyi deneyin. Bu ikili yemek odasında sıcacık bir ambiyans yaratmak için biçilmiş kaftan.

Sandalyeni seç tarzını belirle

Hem iç hem de dış mekanda kullanılabilen metal sandalyeler, endüstriyel görünümü ve kullanımdaki pratikliği ile en çok tercih edilenler arasında. 1930'lar dan günümüze uzanan tasarım efsanesi Tolix sandalyeler endüstriyel tasarım loft mekanların vazgeçilmezi. Metal sandalyeleri fonksiyonelliğe önem veren, endüstriyel tarzda tasarlanmış iç mekanlarda yaşamayı hayal eden, hızlı ve hareketli yaşam tarzını benimseyen kişilerin tercih ettiğini belirtelim.

Sandalyeni seç tarzını belirle

1949 yılında Hans J. Wegner tarafından tasarlanan "wishbone chair" el işçiliğiyle üretildi. Takip eden yıllarda Carl Hansen & Son firması tarafından seri üretimine başlanan sandalye, günümüzde hala üretilmekte. 150'den fazla renk ve çeşidi bulunan sandalyenin formu ise ilk üretildiği günden beri aynı. İskandinav tarzı, bohem dokunuşları olan iç mekanlarda görmeye alıştığımız sandalye, mermer masalar ve nispeten daha modern iç mekanlarda da uyum sağlıyor. Hasır dokusu ile de mekana sıcaklık katan sandalye benim kesinlikle favorim!

Sandalyeni seç tarzını belirle
Önceki ve Sonraki
Haberler