YAŞAM - HABER

Teknoloji ile hayallerine ulaşmak isteyen öğrencilerin hikayesi belgesele dönüştü

Öğrencilerin robotik konusunda kendilerini geliştirmeleri için hayata geçirilen sosyal sorumluluk projesi ‘Ağrı’nın Zirvesinde Teknoloji Yarışması’ yönetmen Sevinç Baloğlu’nun gözünden beyaz perdeye yansıdı. Ağrı, Kars, Ardahan ve Iğdır’dan yarışmaya katılan öğrencilerin, coğrafi koşulların zorluğuna rağmen kendilerini geliştirmek adına yaptığı çalışmalar, ‘Ağrı’nın Zirvesinden Gerçek Hikayeler’ belgeselinde anlatıldı

profil
BT Ekip
13.06.2024
Teknoloji ile hayallerine ulaşmak isteyen öğrencilerin hikayesi belgesele dönüştü

Elektronik üreticisi SUNNY Elektronik’in ilk defa geçen sene düzenlediği Ağrı’nın Zirvesinde Teknoloji Yarışması’nın ikincisi, Ağrı ve civar illerden öğrencilerin, ailelerin ve yerel yönetimin katılımı ile tamamlandı. Bölgedeki çocukları, teknolojinin sunduğu yeni bilgi ve becerilerle tanıştırmak, yeteneklerine yönelik farkındalıklarını artırmak için düzenlenen yarışmanın bu seneki süreci, finale kalan öğrencilerin gerçek hikayelerinin yer aldığı bir belgesel ile taçlandı. Sevinç Baloğlu’nun yönetmenliğini üstlendiği bu anlamlı belgeselde, ülkemizin zorlu coğrafyasında okuyan öğrencilerin, çocuklarının geleceğine ışık tutmak isteyen ailelerin ve görevlerini en iyi şekilde yapmak için çalışan öğretmenlerin hikayeleri yer aldı.

Ağrı’dan yola çıkarak, Türkiye’nin her noktasında birbirinden değerli ve yetenekli öğrencilere ulaşmak üzere bu sosyal sorumluluk projesine başladıklarını belirten Atmaca Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca, hazırladıkları belgesel ile kalıcı bir iz bırakmayı arzu ettiklerini söyledi. 

Bu sene ikincisi düzenlenen Ağrı’nın Zirvesinde Teknoloji Yarışması’na Kars, Ardahan ve Iğdır’dan da ortaokul ve lise öğrencileri katıldı. Ekiplerde kız öğrencilerin de yer alması koşulu bulunan yarışmada 20 ekip finale kaldı. Mayıs ayında 2 bin 500 kişinin üzerinde geniş bir katılımla gerçekleştirilen final yarışmasında ekipler, kendi tasarımları olan robotlarını, belirlenen parkurda final noktasına en kısa sürede ulaştırmak için yarıştı. Heyecanlı anların yaşandığı yarışmayı 1 dakika 22 saniye ile Iğdır Bilim Sanat Merkezi öğrencileri kazandı. Kazanan ekip 100 bin TL birincilik ödülünün sahibi oldu. Yarışmada ikinci olan Iğdır Aras Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ekibi 75 bin TL, üçüncü olan Ağrı 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi ekibi ise 50 bin TL ile ödüllendirildi.

Önceki ve Sonraki
Haberler