YAŞAM - TEKNOLOJİ

5 mobil oyun önerisi

Akıllı telefonların, tabletlerin ve internetin önem kazandığı bu dönemde mobil oyunlara olan ilgi de arttı. Oyun Konsept Sanatçısı Ece Özgüle App Store ve Google Play üzerinden ulaşabileceğiniz mobil oyun önerilerinde bulundu.

profil
BT Ekip
26.03.2020
5 mobil oyun önerisi

İlk oyunumuz Türkiye'den... Ufak fakat yetenekli bir Türk ekip olan no-pact tarafından, 2017 yılının Haziran ayında yayınlanan Windin'i Apple tam 155 ülkede öne çıkardı. Oyun 1 milyon indirmeye ulaştı ve toplamda tüm kullanıcılar oyun içinde 10 milyon bölüm bitirdi. Oyun alanına yerleştirdiğimiz taşlar, rüzgarın yönüne göre hareket edip diğer taşlar ile eşleşiyor ve başka yeni ihtimaller doğuruyor. "Öngörülemeyen hava koşullarında, alışılmadık bir dama oynamak nasıl olurdu?" diye merak ediyorsanız, hemen oyunu indirmenizi tavsiye ediyorum.


"Görseller yormasın, sakince zihin egzersizi yapayım, ama oyun da keyifli olsun" diyorsanız sizi Two Dots ile tanıştırmanın vakti gelmiş bile. Her bölümü geçebilmek için, sadece renklere göre eşleştirme yapmanız gerekiyor. Görsel sadeliğinin yanında dinlendirici tema müziği ile oyuncuyu rahatlatan bir oyun.


Peki oyun içinde ilerledikçe bir hikayeye kapılmak ister misiniz? Bir sabah Austin uyanıyor ve ailesi, atalardan kalma evi satmaya karar verdiklerini söylüyor. Yaşları ve maddi durumları nedeniyle evi yenileyemecek ebeveynlerinin yardımına da Austin,-yani oyuncu- yetişiyor. Şekilleri eşleştirip patlattıkça oyun içinde ilerleyerek evi yeniliyor ve gitgide aile hakkında  daha çok bilgi ediniyorsunuz.

Bonus: İstanbul'dan 4 online müze önerisi


Biraz da üç boyut algımızı kıran ve görsellerinden seslerine kadar bolca ödül almış bir puzzle oynayalım. İngiltere çıkışlı Monument Valley,  ilhamını minimalist mimariden ve Japon esintilerinden almış. Ayrıca tüm oyunda, görsel konsept olarak Escher'ın optik iluzyonlarının etkilerini çokça hissettiren bir tasarım anlayışı hakim. Oyunda Prenses Ida'nın, içinde bulunduğu ortamdaki mimariye müdahale ederek ilerlemesini sağlıyoruz. Oyunu bitirdikten sonra hiç üzülmeyin çünkü stüdyo bir devam oyunu daha yayınladı!


Son olarak ise, Clash Royale… Finlandiya merkezli Supercell tarafından geliştirilen ve yayınlanan oyunu oynayabilmek için tek ihtiyacınız internet bağlantısı. Bu oyun, listedeki diğer oyunlara göre çok daha hızlı tempolu, bir rakip ile birebir online oynandığı için de biraz yüksek tansiyonlu. Clash Royale için "satrancın daha eğlencelisi" dersek, oldukça basit şekilde oyunu anlatmış olabiliriz aslında.  Oyunda her biri nev-i şahsına münhasır karakterlerden bir deste belirliyorsunuz ve rakibinizin kulelerini ele geçirmeye çalışıyorsunuz. Son olarak, hepimiz için bu sürecin sağlıklı ve sakin geçmesini diliyorum.


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog