YAŞAM - TEKNOLOJİ

Apple, dört renk seçeneği ve yeni tasarımıyla dikkat çeken iPad’i tanıttı

Apple, yepyeni tasarımı ve capcanlı dört renk seçeneğiyle iPad’i tanıttı. Yeni iPad, 10.9 inç büyük Liquid Retina ekrana, güçlü A14 Bionic çipe, gelişmiş kameralara, hızlı kablosuz bağlantıya, USB-C bağlantı noktasına, yeni Magic Keyboard Folio desteğine ve daha birçok özelliğe sahip

Apple, dört renk seçeneği ve yeni tasarımıyla dikkat çeken iPad’i tanıttı

Apple, geçtiğimiz günlerde. 10.9 inç Liquid Retina ekrana sahip tam ekran tasarımıyla yeni iPad’i tanıttı. Yeni iPad, gücünü zorlu görevler için daha da hızlı performans ve inanılmaz güç verimliliği sunan A14 Bionic çipten alıyor. Güncellenmiş kameralarla sunulan iPad, daha da iyi bir görüntülü arama deneyimi için iPad’in uzun kenarında konumlandırılmış 12 MP Ultra Geniş ön kameraya, net ve capcanlı fotoğraflar ve 4K videolar içinse yeni bir 12 MP arka kameraya sahip. USB-C bağlantı noktası geniş bir aksesuar yelpazesini destekliyor, Wi-Fi 6 daha da hızlı bağlantı sağlıyor ve Cellular modeller süper hızlı 5G özelliğiyle kullanıcıların her yerde bağlantıda kalmasına olanak veriyor. Yeni iPad için özel olarak tasarlanan yepyeni Magic Keyboard Folio inanılmaz bir yazma deneyimine, herhangi bir yerine tıklanabilen trackpad’e ve iki parçalı, çok yönlü bir tasarıma sahip. iPadOS 16’ya ve Apple Pencil (1. nesil) desteğine sahip iPad, kullanıcılara yaratıcı ve üretken olmanın daha fazla yolunu sunuyor. Yeni iPad ön siparişe açıldı ve 26 Ekim Çarşamba gününden itibaren mağazalarda satışa sunulacak.

“En gelişmiş iPad ürün serimizin bir parçası olarak tamamen yeniden tasarlanan iPad’i sunmaktan heyecan duyuyoruz” açıklamasını yapan Apple Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Joswiak, sözlerine şöyle devam etti: “Büyük 10.9 inç Liquid Retina ekran, güçlü A14 Bionic çip, uzun kenarda konumlandırılmış ilk ön kamera, hızlı kablosuz bağlantı, USB-C bağlantı noktası ve yeni Magic Keyboard Folio gibi inanılmaz aksesuarlarla uyumluluk özellikleriyle yeni iPad daha da değerli, çok yönlü ve eğlenceli.”

Yeni iPad; mavi, pembe, sarı ve gümüş olmak üzere dört muhteşem renk seçeneğiyle sunulan tam ekran tasarıma sahip. Muhteşem 10.9 inç Liquid Retina ekran kenarlara kadar uzanıyor. Böylece kullanıcılar bir önceki nesille yaklaşık aynı boyuttaki iPad’de uygulamalar, oyunlar ve eğlence için daha fazla ekran alanına sahip oluyor. Yeni Liquid Retina ekran 2360x1640 piksel çözünürlük, yaklaşık 4 milyon piksel, 500 nit parlaklık ve True Tone teknolojisi ile muhteşem bir görsel deneyim sağlıyor. Touch ID özelliği iPad’in üst düğmesine taşınarak, iPad’in kilidini açmayı, uygulamalara giriş yapmayı veya Apple Pay’i kullanmayı sorunsuz hale getiriyor.


Güçlü A14 Bionic çip iPad’e de gelerek önceki nesle kıyasla CPU performansını % 20, grafik performansını % 10 artırıyor. Bu sayede yeni iPad, en çok satan Android tabletten 5 kata kadar daha hızlı hale geliyor ve iPad (7. nesil) gibi bir aygıttan yeni iPad’e geçen müşteriler üç kata kadar daha iyi genel performans elde ediyor. Gelişmiş yapay öğrenme özellikleri gücünü A13’ün iki katı sayıda çekirdeğe sahip A14 Bionic’teki 16 çekirdekli Neural Engine’dan alarak % 80’e kadar daha hızlı hale geliyor. A14 Bionic çip; okul projeleri üzerinde çalışma, yüksek çözünürlüklü video düzenleme, grafik yoğunluğu yüksek oyunlar oynama gibi günlük görevlerde muhteşem bir performans ve verimlilik sağlıyor.


Ön kamera, şimdi iPad’de ilk kez uzun kenarda yer alıyor. Kullanıcılar ister FaceTime görüşmelerinde ister sosyal medyaya yönelik video kaydederken her zaman doğrudan kameraya bakıyor olacaklar. Uzun kenarda konumlandırılmış Ultra Geniş ön kamera 12 MP sensöre ve 122 derece görüş alanına sahip. Ana Sahne desteği sayesinde, konuşan kişi yer değiştirdikçe otomatik olarak pan ve zoom yapıyor ve bu sayede kullanıcıyı her zaman görüntünün merkezinde tutuyor. iPad’deki gelişmiş 12 MP Geniş arka kamera yüksek çözünürlüklü fotoğraflara ve saniyede 240 kare ağır çekim ayrıntılı 4K videolara olanak veriyor.

Kameralarla uyum içinde çalışacak şekilde tasarlanan çift mikrofon, kullanımda olan kameraya göre sesleri yakalıyor ve dikkat dağıtan arka plan gürültülerini en aza indiriyor. Yatay modda stereo ses sunan yeni hoparlörler, iPad’in yeni daha büyük ekranıyla birlikte harika bir video izleme deneyimi sağlıyor.


Kablosuz bağlantı, kullanıcıların hareket halindeyken iPad ile daha da fazlasını yapmalarına olanak tanıyor. Yeni Wi-Fi 6 desteği sayesinde yeni iPad’deki Wi-Fi bağlantısı, 802.11ac Wi-Fi desteğine sahip önceki nesle kıyasla % 30 daha hızlı. 5G özellikli Cellular modeller iPad’in ideal koşullarda 3.5 Gbps’ye kadar en yüksek hızlara ulaşmasını sağlayarak kullanıcıların her yerden dosyalara sorunsuz bir şekilde erişmesine, arkadaşlarıyla iletişim kurmasına ve online içeriklerden yararlanmasına olanak veriyor. Gigabit LTE, fiziksel SIM kart ve aygıt üzerinden etkinleştirilebilen eSIM için de destek sunmaya devam eden iPad, bağlantı konusunda muhteşem bir esneklik sağlıyor. USB-C bağlantı noktası, USB-C özellikli geniş bir aksesuar yelpazesini ve yüksek güçlü şarj adaptörleriyle hızlı şarj sürelerini destekliyor.


iPad’in çok yönlü kullanım olanaklarını genişleten aksesuarlar, yaratıcılık ve üretkenlik için daha da fazla olasılığın kapılarını açıyor. Yeni iPad için tasarlanan yeni Magic Keyboard Folio, 1 mm hareket mesafesine sahip hassas ve tam boy tuşlarıyla inanılmaz bir yazma deneyimi sağlıyor. iPad için ilk kez Multi-Touch hareketlerini destekleyen ve herhangi bir yerine tıklanabilen büyük trackpad’e sahip bir klavye sunuluyor. Bu trackpad sayesinde kaydırma, kıstırma, imleci hareket ettirme gibi işlemler daha da kolaylaşıyor. 14 tuşlu işlev tuşu sırasıyla kolayca kestirmelere erişebiliyor, sesi veya ekran parlaklığını ayarlama gibi günlük işlemleri yapabiliyorsunuz. Birçok farklı kullanım biçimine olanak veren çok yönlü iki parçalı tasarım, çıkarılabilir klavyeden ve iPad’e manyetik olarak yapışarak koruma sağlayan arka kapaktan oluşuyor. Klavye, iPad’in kenarındaki güç ve veri akışı sağlayan Smart Connector’a manyetik olarak yapışıyor. Bu sayede klavyenin şarj edilmesi veya eşleştirilmesi hiç gerekmiyor ve kullanıcılar klavyeyi kolayca iPad’in arkasına katlayabiliyor veya tamamen çıkarabiliyorlar. Oyun oynarken, video izlerken ve daha birçok şey yaparken daha fazla esneklik için arka kapakta ayarlanabilir bir stant yer alıyor.


iPadOS 16 sunduğu yeni üretkenlik ve iş birliği özellikleriyle kullanıcıların iPad’de daha da fazlasını yapmasına olanak veriyor.

 • Mesajlar’daki yeni özellikler sayesinde kullanıcılar yeni gönderdikleri mesajları düzenleyebiliyor veya geri çekebiliyor, yakın zamanda sildikleri mesajları kurtarabiliyor ve daha sonra geri dönmek istedikleri yazışmaları okunmadı olarak işaretleyebiliyor. Ayrıca Mesajlar uygulamasındaki yeni iş birliği özellikleri, paylaşılan projeler başlatmayı ve bu projeleri yönetmeyi hızlı ve kolay hale getiriyor.
 • iPadOS’te yerleşik olarak sunulan yeni üretkenlik uygulaması Freeform, esnek bir tuval ve Apple Pencil için tam destek sağlayarak kullanıcıların tek bir yerden güncellemeleri görmesine, paylaşım yapmasına ve ortak çalışmasına olanak veriyor. 
 • iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi kullanıcıların en fazla altı kişiden oluşan aile grubunda kolayca otomatik olarak fotoğraf paylaşmasına olanak veriyor.
 • Safari’ye eklenen Paylaşılan Sekme Grupları özelliği sayesinde kullanıcılar internette başkalarıyla gezinebiliyorlar ve geçiş anahtarları sayesinde gezinme deneyimi daha da güvenli hale geliyor. 
 • Şimdi kullanıcılar Mail uygulamasında mail’lerin gönderileceği zamanı önceden ayarlayabiliyor ve hatta mesajların alıcının gelen kutusuna ulaşmasından önceki kısa süre içinde gönderimi iptal edebiliyorlar.
 • Muhteşem animasyonlarla göz alıcı ekrandan tam olarak yararlanmak için tasarlanan Hava Durumu uygulaması iPad’de de sunuluyor ve kullanıcılar bir dokunuşla en önemli hava durumu bilgilerini görüntüleyebiliyorlar.
 • Canlı Metin özelliği aygıt içi akıllı teknolojileri kullanarak sistemdeki tüm görsellerde yer alan metinleri tanıyabiliyor. Üstelik şimdi videolarla da kullanılabilen bu özellik, duraklatılmış video karelerindeki metinleri tamamen etkileşimli hale getiriyor. Görsel Araştırma özelliği kullanıcıların bir dokunuşla görsellerden süjeyi çıkarıp almasına veya arka planı silerek süjeyi tek başına bırakmasına olanak veriyor.

Yeni iPad modelleri çevre üzerindeki etkilerini en aza indirecek şekilde tasarlanıyor ve iPad’de ilk kez, çok katmanlı baskı devre kartlarındaki kaplamalarda % 100 geri dönüştürülmüş altın kullanılıyor. Geri dönüştürülmüş bakır içeren ilk iPad olma özelliğini de taşıyan yeni iPad’in anakart folyosunda % 100 geri dönüştürülmüş bakır kullanılıyor. Ayrıca aygıtta geri dönüştürülmüş alüminyum, kalay ve nadir bulunan toprak elementleri de kullanılıyor. Tüm iPad modelleri Apple’ın enerji verimliliği konusundaki yüksek standartlarını karşılıyor ve cıva, BFR, PVC ve berilyum içermiyor. Yeniden tasarlanan ambalajın dış yüzeyinde şeffaf plastik kullanılmaması ve ambalajın yüzde 97’sinin lif bazlı malzemeden üretilmesi, Apple’ı 2025 yılına kadar tüm ambalajlarda plastik kullanımını tamamen sona erdirme hedefine yakınlaştırıyor.

Apple bugün küresel kurumsal operasyonlarında tamamen karbon nötr olmayı başardı. 2030’a kadar ise üretim tedarik zincirinin tamamı ve bütün ürün yaşam döngüleri dahil tüm çalışmalarında yüzde 100 karbon nötr olmayı planlıyor. Bu da satılan her Apple aygıtının bileşen üretimi, montaj, nakliye, müşteri kullanımı ve şarjdan geri dönüşüm ve malzemelerin geri kazanılmasına kadar her aşamada iklim üzerinde net sıfır etkiye sahip olması demek.

 • Yeni iPad, 26 Ekim Çarşamba gününden itibaren mağazalarda satışa sunulacak. 
 • Yeni iPad’in Wi-Fi modelleri 11.299 TL, Wi-Fi + Cellular modelleri ise 14.799 TL başlangıç fiyatıyla satışa sunuluyor. Yeni iPad, 64 GB ve 256 GB yapılandırma seçeneği ve mavi, pembe, sarı ve gümüş renk seçenekleriyle sunuluyor. 
 • 1. nesil Apple Pencil, yeni iPad ile uyumlu. Eşleştirme ve şarj için yeni USB-C - Apple Pencil Adaptörü gerekiyor ve bu adaptör 2.199 TL fiyatla satılan yeni sürüm 1. nesil Apple Pencil ile birlikte sunuluyor.
 • 1. nesil Apple Pencil’ı daha önce edinmiş olan kullanıcılar USB-C - Apple Pencil Adaptörü’nü 199 TL fiyatla ayrı satın alabiliyorlar. 
 • Yeni iPad için tasarlanan yeni Magic Keyboard Folio 5.749 TL fiyatla beyaz renkte sunuluyor. 
 • Yeni iPad için tasarlanan yeni Smart Folio, 1.899 TL fiyatla beyaz, gökyüzü, karpuz ve limonata renk seçenekleriyle sunuluyor. 
 • iPad (9. nesil), iPad ürün serisinin bir parçası olarak sunulmaya devam edecek. 9. nesil iPad’in Wi-Fi modelleri 8.499 TL, Wi-Fi + Cellular modelleri ise 11.699 TL başlangıç fiyatıyla, gümüş ve uzay grisi renk seçenekleriyle satışa sunuluyor. 
 • Eğitime özel fiyatlar, üniversite eğitimi alan veya üniversiteye yeni başlayacak olan öğrencilerin ve ebeveynlerinin yanı sıra öğretim üyelerine, üniversite çalışanlarına ve sınıf düzeyi ne olursa olsun evde eğitim veren öğretmenlere de sunulmaktadır. Yeni iPad’in Wi-Fi modelleri 10.539 TL, yeni Magic Keyboard Folio 5.289 TL, Apple Pencil (1. nesil) ise 1.949 TL fiyatla satışa sunuluyor.
Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog