YAŞAM - TEKNOLOJİ

Apple'ın gelişmiş yeni Apple Watch Series 9’u çığır açıcı özelliklere sahip

Apple, dün yaptığı basın toplantısında dünyanın en popüler saatinin son sürümü Apple Watch Series 9’u tanıttı. Çığır açıcı özellikler içeren Apple Watch Series 9, Apple'ın ilk karbon nötr ürünlerinden oluşuyor

Apple'ın gelişmiş yeni Apple Watch Series 9’u çığır açıcı özelliklere sahip

Apple dün, dünyanın en çok satan saatine yeni özellikler kazandıran ve çevre üzerindeki etkilerini en aza indirme konusunda önemli bir dönüm noktasına ulaşan Apple Watch Series 9'u tanıttı. Apple Watch Series 9; performansını ve yeteneklerini artıran yeni S9 SiP, yeni sihirli çift dokunuş hareketi, daha parlak bir ekran, sağlık verilerine erişip bunları kaydedebilen daha hızlı aygıt içi Siri, iPhone için Tam Konum Bulma ve daha fazlasıyla şimdi her zamankinden daha güçlü.

Apple Watch Series 9; yeniden tasarlanan uygulamalar, yeni Akıllı Gruplama, yeni saat kadranları, yeni bisiklet ve doğa yürüyüşü özellikleri ve zihin sağlığını destekleyen araçlar sunan watchOS 10 ile geliyor.

Kullanıcılar ilk kez, her Apple Watch koleksiyonundan bir karbon nötr model seçebiliyor. Bu, Apple’ın 2030 yılına kadar tüm çalışmalarında, üretim tedarik zincirinde ve ürün yaşam döngüsünde karbon nötr olmayı hedefleyen Apple 2030 stratejisindeki önemli bir kilometre taşını temsil ediyor.

Yeni Apple Watch serisi bugünden itibaren sipariş edilebilecek ve 22 Eylül Cuma günü satışa sunulacak.

“Apple Watch milyonlarca kişiye sağlık, zindelik, iletişim ve güvenlik konularında destek olan vazgeçilmez bir yardımcı.” diyen Apple COO’su Jeff Williams, sözlerine şöyle devam etti: “Yeni çift dokunuş hareketi, daha parlak ekran, aygıt içi Siri gibi inanılmaz yeni özelliklere ve teknolojik ilerlemelere sahip en güçlü Apple Watch serimizi, ilk karbon nötr ürünlerimizle birlikte sunuyoruz. İster eski modellerden bu modele geçiş yapın, ister ilk kez Apple Watch satın alın; Apple Watch deneyimini yaşamak için bundan daha cazip bir zaman olmamıştı.”

“Apple olarak, müşterilerimizin çok sevdiği ürünler üretmeye ve aynı zamanda gezegeni de korumaya kararlıyız ve bu yıl, Apple 2030 hedefimize giden yolda yeni bir dönüm noktasına ulaştık” diyen Apple Çevre, Politika ve Sosyal Girişimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Lisa Jackson, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlk karbon nötr ürünlerimizi; malzemelerden, elektrikten ve nakliyeden kaynaklanan karbon emisyonlarını inovasyon ve tasarım yoluyla inanılmaz bir şekilde azaltarak tamamen Apple’a özgü bir şekilde ürettik.”

Apple Watch Series 9 14.999 TL, Apple Watch SE ise 9.499 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Apple Watch Series 9, Apple’ın yepyeni ve özel S9 SiP çipinden güç alıyor. Apple’ın şimdiye kadarki en güçlü saat çipi; sistem genelindeki iyileştirmelerin yanı sıra yeni bir çift dokunuş hareketi ve sağlık verilerine gizli ve güvenli bir şekilde erişip bunları kaydedebilen aygıt içi Siri gibi yepyeni özellikler sunuyor. Apple Watch Series 9 aynı zamanda, yapay öğrenme görevlerini Apple Watch Series 8’e göre iki kata kadar daha hızlı işleyebilen 4 çekirdekli yeni bir Neural Engine’a da sahip. S9 SiP’in güç verimliliği Apple Watch Series 9’ün yine tüm gün süren 18 saatlik pil ömrüne sahip olmasını sağlıyor.


Apple Watch; dokunma, kaydırma, bileği kaldırma gibi hareketlerin yanı sıra üzerini kapatarak sessize al, Digital Crown ve Taptic Engine gibi inovasyonlar ile kullanım kolaylığı sunuyor. Yeni bir çift dokunuş hareketiyle kullanıcılar, ekrana dokunmadan ve yalnızca tek ellerini kullanarak Apple Watch Series 9’u kolayca kontrol edebiliyor. Kullanıcılar saatin takılı olduğu ellerinin işaret ve başparmaklarını birbirine iki kez dokundurduğunda Apple Watch Series 9’daki en yaygın işlemlerden birçoğunu hızla ve kolayca gerçekleştirebiliyor.

Çift dokunuş hareketi bir uygulamadaki ana düğmeyi kontrol ediyor ve bir sayacı durdurmak, müzik çalıp duraklatmak veya bir alarmı ertelemek için kullanılabiliyor. Bu hareket aramaları yanıtlayıp sonlandırmak ve hatta Apple Watch’ta Kamera Kumandası ile fotoğraf çekmek için kullanılabiliyor. Çift dokunuş aynı zamanda saat kadranında Akıllı Gruplama’yı da başlatıyor. Sonraki bir çift dokunuş hareketi ise araç takımları arasında kaydırmaya olanak tanıyor.

Bu yeni çift dokunuş hareketi; ivmeölçer, jiroskop ve optik kalp sensöründen aldığı verileri yeni bir yapay öğrenme algoritmasından yararlanarak işleyen, Apple Watch Series 9’daki daha hızlı Neural Engine ile mümkün hale geliyor. Algoritma, işaret parmağı ve başparmakla çift dokunuş hareketi gerçekleştirildiği sıradaki hassas bilek hareketlerinin benzersiz yapısını ve kan akışındaki değişiklikleri tespit ediyor. Çift dokunuş hareketi, önümüzdeki ay içinde bir yazılım güncellemesi olarak kullanıma sunulacak.


Apple Watch Series 9, bir dönüm noktası olan ve şu yenilikleri sunan watchOS 10 ile geliyor:

  • Bilgileri hızlıca görebilmek için yeni bir yaklaşım getiren, yeniden tasarlanmış uygulamalar ve ilgili araç takımlarını tam ihtiyaç duyulduğunda gösteren yeni Akıllı Gruplama.
  • Eğlenceli yeni saat kadranları: Snoopy, Palet ve Solar Analog. Yeni Nike saat kadranı Nike Globe'da, her saniyede yer kürenin üzerindeki çizgilerden biri ışıklandırılıyor.
  • Güç ölçerlere, hız ve kadans sensörlerine Bluetooth ile bağlanabilen bisikletçiler, yeni ölçümlere, Antrenman Görünümlerine ve bisiklet antrenmanlarına kavuşuyor.
  • Bisiklet antrenmanları iPhone’da otomatik olarak bir Canlı Etkinlik şeklinde görünebiliyor ve dokunulduğunda tam ekrandan yararlanabiliyor.
  • Yeni Pusula Ara Noktaları ve Harita özellikleri açık hava maceralarında bisikletçilere daha fazla yardımcı oluyor.
  • Farkındalık uygulamasında ruh hâli kaydı özelliğiyle birlikte zihin sağlığını destekleyen ek araçlar sunuluyor.
  • Ortam ışığı sensörünü kullanarak gün ışığında geçirilen süreyi ölçme özelliği miyopi riskini azaltmaya yardımcı oluyor ve her yaştan kişinin fiziksel ve zihinsel sağlığı için ekstra fayda sağlayabiliyor.

Apple, yüzde 68’i, deriye göre çok daha düşük karbon emisyonuna sahip tüketici sonrası geri dönüştürülmüş içerikten üretilen Mikro Dokuma adlı yeni bir lüks ve dayanıklı mikro kumaşı da ilk kez kullanıma sunuyor. Süet benzeri yumuşak bir dokuya sahip Mikro Dokuma; Manyetik Baklalı Model ve Modern Tokalı kayışlarda bulunuyor. Apple, bugünden itibaren saat kayışları dahil hiçbir yeni Apple ürününde artık deri kullanmayacak.

Popüler Spor Loop kordon, yüzde 82 oranında geri dönüştürülmüş iplik kullanılarak yeniden tasarlandı. Tüm yeni Apple Watch Spor Loop’lar karbon nötr.

Apple, Nike ve Hermès daha çevre dostu kayış koleksiyonları üzerinde çalıştı. Nike Spor Kordon şimdi yüzde 32 veya daha yüksek oranda geri dönüştürülmüş floroelastomer içeriyor. Her kordon, fazla kayışlardan elde edilen renkli bileşenlerle benzersiz hale geliyor. Uzay boyama Nike Spor Loop ise önceki sezonlardan kalan iplikleri yeniden değerlendiriyor.

Yeni bir Hermès kayış koleksiyonu şirketin zengin tekstil ve zanaatkarlık geçmişine gönderme yapıyor. Koleksiyona iki yeni örgü bant eklendi: Toile H markanın özel kareli dokuma tuvalini yeniden yorumlarken, Twill Jump ise kontrastlı ayrıntılara sahip zengin bir düz renkten oluşuyor. Apple Watch için üretilen ilk örgü kayış olan Bridon, çarpıcı bir zikzak deseniyle elde örülüyor. Kilim ise sportif bir su geçirmez olacak şekilde kalıplanmış kauçuktan üretiliyor ve katlanan bir tokaya sahip. Bu dört yeni kayış stilini klasik görünümlü yeni bir saat kadranı olan Hermès Radial tamamlıyor.


Önceki ve Sonraki
Haberler