YAŞAM - TEKNOLOJİ

Apple Sağlık uygulaması size iyi bakıyor

Apple’ın sunduğu Sağlık uygulaması, önemli sağlık bilgilerinizi düzenlemenize, verilerinizi takip etmenize ve onlara hem merkezi, hem de güvenli bir yerden erişmenize yardımcı olmak için tasarlandı. Uygulama sayesinde sağlık bilgilerinizi dilediğiniz kişiler ile paylaşabilir, kullandığınız ilaç ya da vitaminlerinizi takip edebilir, uyku evrelerinizi inceleyebilir ve çeşitli sağlık metriklerinizi takip edebilirsiniz

Apple Sağlık uygulaması size iyi bakıyor

Kalp Atış Hızı uygulaması sayesinde dilediğiniz zaman kalp atış hızınıza bakabilir, gün içerisindeki dinlenme, yürüme, antrenman, antrenman sonrası kalp atış hızları ve Nefes oturumu bitiminde kalp atış hızınız hakkında verileri görebilir veya istediğiniz zaman kalp atış hızınızı ölçebilirsiniz. Apple Watch’unuzda Kalp Atış Hızı uygulamasına açtıktan sonra, anlık kalp atış hızınızı görmek için Şu Anki, gün içerisindeki kalp atışlarınız için Dinlenirken Kalp Atış Hızı veya Yürürken Ortalama’ya dokunun. 


Apple Watch'taki optik kalp sensörü, fotopletismografi olarak bilinen teknolojiyi kullanır. Apple Watch, ışığa duyarlı fotodiyotlarla eşlenmiş yeşil LED ışıklarını kullanarak belirli bir anda bileğinizdeki kan akışı miktarını algılar. Apple Watch, arka planda kalp atış hızınızı ölçmek ve kalp atış hızı bildirimleri göndermek için bu modu kullanır. Apple Watch, antrenmanlar ve Nefes egzersizleri sırasında kalp atış hızınızı ölçmenin yanı sıra yürüme ortalamasını ve Kalp Atış Hızı Değişkenliği'ni (KHD) hesaplamak için de yeşil LED ışıkları kullanır.


Sağlık verilerinizin yardımı ile antrenman esnasındaki kalp atış hızı bölgelerinizi inceleyin. Kalp Atış Hızı Bölgesi bilgilerini görüntüleyerek antrenmanınızın yoğunluk düzeyi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kalp Atış Hızı Bölgeleri, maksimum kalp atış hızınızın yüzdesidir ve sağlık verileriniz kullanılarak otomatik olarak hesaplanır ve kişiselleştirilir. Antrenman sonrası Fitness uygulaması üzerinden Kalp Atış Hızı Bölgelerinizi dilediğiniz zaman inceleyebilirsiniz. 


Akciğerlerinizden vücudunuzun geri kalanına oksijen taşıyan alyuvarlarınızın yüzdesini ölçmek için Apple Watch Series 6 veya daha yenisinde Kanda Oksijen uygulamasını kullanın. Kanda Oksijen uygulaması arka plan ölçümleri açıksa gün içinde kanda oksijen düzeyinizi düzenli olarak ölçer ancak isteğe bağlı ölçüm de alabilirsiniz.


Kardiyo fitness, egzersiz sırasında vücudunuzun harcayabileceği maksimum oksijen oranı olan maksimum VO2 değerinizin ölçümüdür. Apple Watch'unuz yürüyüş (dış), koşu veya doğa yürüyüşü sırasında kalbinizin ne kadar çok çalıştığını ölçerek size bir kardiyo fitness tahmini sunar. Yaş, cinsiyet, ağırlık, boy gibi metrikleri göz önünde bulundurarak kardiyo fitness düzey tahmininde bulunur. Apple Watch, 20 yaş ve üstü kullanıcılar için doğrulanmış olan 14-65 ml/kg/dk maks. VO2 aralığını destekler.


Apple Watch üzerindeki Uyku uygulaması ile uyku hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan yatma zamanı planları ve rahatlama süreleri yaratabilir, saatiniz ile REM, Yüzeyel ve Derin uyku evrelerinde ne kadar bulunduğunuzu görebilirsiniz.


İvmeölçer ve kalp atış hızı sensöründen alınan sinyaller sayesinde Apple Watch; kullanıcıların REM, Yüzeyel veya Derin uyku evrelerine ne zaman geçtiğini algılayabiliyor. Kullanıcılar Apple Watch’taki Uyku uygulamasında uyku evreleriyle ilgili verileri görebiliyor, iPhone’daki Sağlık uygulamasında sunulan karşılaştırmalı uyku grafiklerinde ise uykuda geçirilen süre gibi daha ayrıntılı bilgilere erişebiliyor. 


Uyku hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olması için kişiselleştirilmiş uyku planları oluşturun. iPhone’unuzdan ve Apple Watch’unuzdan bir uyku hedefi belirleyebilirsiniz. Apple Watch, Rahatlama ile belirlediğiniz uyku saatinden 45 dakika öncesine kadar telefonunuzu otomatik olarak Uyku Odağına alır.


Apple Watch aygıtınızdaki Farkındalık uygulaması, nefes alıp verirken odaklanmak, konsantre olmak ve bağlantı kurmak için günde birkaç dakikanızı ayırmanız konusunda sizi teşvik eder. Nefes ve Düşünme egzersizlerini gün içerisinde 1 ve 5 dakika arasında ayarlayabilirsiniz. Nefes veya Düşünme egzersizleri sonunda kalp atış hızınızı Özet ekranında görebilirsiniz. 


Önceki ve Sonraki
Haberler
psikolog çift terapisi