YAŞAM - TEKNOLOJİ

Apple Watch çift dokunuş hareketi şimdi watchOS 10.1 ile sizinle

watchOS 10.1 ile sunulan Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2 için yeni çift dokunuş hareket; kullanıcıları Apple Watch ile etkileşim kurmanın hızlı, pratik ve yeni bir yoluyla tanıştırıyor

profil
BT Ekip
30.10.2023
Apple Watch çift dokunuş hareketi şimdi watchOS 10.1 ile sizinle

Apple’ın, watchOS 10.1 ile sunduğu yeni çift dokunuş hareketi sayesinde kullanıcılar, ekrana dokunmadan ve yalnızca tek ellerini kullanarak Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2’yi kolayca kontrol edebiliyor. Kullanıcılar saatin takılı olduğu ellerinin işaret ve başparmaklarını birbirine iki kez dokundurduğunda en sık yapılan işlemlerden birçoğunu hızla gerçekleştirebiliyor. Bu yeni özellik, Apple Watch’u kullanımı kolay ve kullanıcı dostu bir aygıt haline getiren dokunma, kaydırma, uyandırmak için kaldırma ve sessize almak için üzerini kapatma gibi mevcut hareketleri tamamlıyor.

Çift dokunuş hareketi, kullanıcının ellerinden birinin dolu olduğu durumlarda kullanım kolaylığı sağlıyor. Kullanıcılar köpeklerini gezdirirken, yemek yaparken veya diğer ellerinde kahve fincanı varken bu özellikten yararlanabiliyor.

Çift dokunuş hareketi, çeşitli watchOS uygulamaları ve bildirimlerinde kullanıcıların birincil işlemi seçmesine imkan veriyor. Örneğin:

 • Tüm saat kadranlarında Akıllı Gruplama’yı başlatma ve gruptaki araç takımları arasında kaydırarak gezinme.
 • Aramaları cevaplama ve sonlandırma.
 • Gelen bildirimden mesajı görüntüleme, uzun bildirimleri ekstra bir çift dokunuşla kaydırma, dikte kullanarak yanıtlama ve mesaj gönderme.
 • Zamanlayıcıyı duraklatma, sürdürme ve sonlandırma.
 • Kronometreyi durdurma ve sürdürme.
 • Alarmları erteleme.
 • Müzik, podcast ve sesli kitap içeriklerini oynatma ve duraklatma.
 • Pusula uygulamasında yeni Yükseklik görünümüne geçiş yapma.
 • Kamera uygulamasında Kamera Kumandasını kullanarak iPhone ile fotoğraf çekme.
 • Otomatik Antrenman anımsatıcılarını başlatma veya durdurma.
 • Birincil işlemi bildirimlerden gerçekleştirme (örneğin üçüncü taraflardan gelenler dahil, mesajlaşma uygulamalarında gelen mesajı yanıtlama ve anımsatıcıları erteleme).

Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2’de kullanılabilen çift dokunuş hareketi, önceki nesle göre yüzde 25 daha fazla güç verimliliği sağlayan S9 SiP’den ve yapay öğrenme görevlerini iki kat daha hızlı gerçekleştirebilen yeni 4 çekirdekli Neural Engine’dan güç alıyor.

Neural Engine; ivmeölçer, jiroskop ve optik kalp sensöründen aldığı verileri yeni bir yapay öğrenme algoritmasından yararlanarak işliyor. Algoritma, işaret parmağı ve başparmakla çift dokunuş hareketi gerçekleştirildiği sıradaki hassas bilek hareketlerinin benzersiz yapısını ve kan akışındaki değişiklikleri tespit ediyor.

Çift dokunuş hareketi ekranın uyanık olduğu her an çalışıyor. Üstelik bu özellik, Apple Watch Series’de 18 saat ve Apple Watch Ultra 2’de 36 saat dayanan pil ömrünü minimum düzeyde etkileyerek gün boyunca kullanılabiliyor.


Çift dokunuş hareketi, çoğu uygulama ve bildirim için birincil işlemi otomatik olarak seçecek şekilde tasarlandı. İki durumda kullanıcılar farklı bir işlev seçebiliyor: Akıllı Gruplama’daki araç takımları arasında gezinme veya kullanılabilir ilk araç takımını seçme ve etkin bir oturum sırasında medyayı oynatma/duraklatma veya bir sonraki parçaya geçme.


 • watchOS 10.1 bugünden itibaren Apple Watch Series 4 ve daha yeni Apple Watch modelleri için kullanıma sunuluyor. watchOS 10.1 için iOS 17 yüklü iPhone XS veya daha yeni bir iPhone modeli gerekiyor.
 • Çift dokunuş hareketi, watchOS 10.1 yüklü Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2’de varsayılan olarak etkin ve ek kurulum gerekmiyor. Bu özellik ayarlardan devre dışı bırakılabiliyor.
 • Özellik şu uygulama ve deneyimlerde desteklenmiyor: EKG, Kalp Atış Hızı, Kanda Oksjien, Uyku Odağı, Walkie-Talkie, Harita (navigasyon sırasında), Farkındalık (etkin oturum sırasında), SOS özellikleri (Acil SOS, Düşme Algılama, Trafik Kazası Algılama) ve Antrenman (etkin oturum sırasında).
Önceki ve Sonraki
Haberler