YAŞAM - TEKNOLOJİ

Trend pişirme aleti airfryer’ı bilinçli kullanma önerileri

Her elektrikli alette olduğu gibi airfryer’ın da daha iyi sonuç vermesi için bazı yöntemler var. Bu yöntemler için öncelikle aletin nasıl çalıştığını bilmek gerekiyor. Geleneksel kızartma yöntemine kıyasla çok daha az yağ kullanıldığı için airfryer’dan daha sağlıklı sonuçlar elde edildiğini söyleyen Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu; ‘airfryer’ı bilinçli kullanabilmek için önerilerde bulundu

 Trend pişirme aleti airfryer’ı bilinçli kullanma önerileri

Airfryer, son zamanlarda geleneksel kızartma yöntemlerine alternatif olarak geliştirilen pratik bir mutfak aleti olarak karşımıza çıktı. Bu trend mutfak aleti, kızartma işlemini, geleneksel yağda kızartma yönteminden daha az yağ kullanarak ve daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirme özelliğiyle öne çıkıyor. Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu, airfryer pişirme tekniğini sağlık açısından değerlendirdi ve önerilerde bulundu…

Airfryer, içindeki sıcak hava teknolojisi sayesinde yiyecekleri hava akımıyla pişirir. Bu yöntem, yiyeceklerin dışını çıtır çıtır yapar ve içini de yumuşak tutar. Böylece kızartılmış lezzeti elde etmek mümkün olur. Ancak, geleneksel kızartma yöntemine kıyasla çok daha az yağ kullanıldığı için, daha sağlıklı sonuçlar elde ediliyor. Patates kızartması, tavuk kanatları, sebzeler, balık ve diğer birçok yiyeceği kızartmak, ızgara yapmak veya pişirmek için kullanılabilir. Ayrıca, hazır paketlenmiş kızartma ürünlerini de daha az yağla daha sağlıklı bir şekilde pişirmek için tercih edilmektedir.


Airfryer, geleneksel kızartma yöntemlerine göre daha az yağ kullanıldığı için sağlık açısından bazı avantajlara sahip olmasının yanı sıra kullanım şekline ve sıklığına bağlı olarak bazı potansiyel risklere de sahip olabilir. Airfryer, yüksek sıcaklıkta çalıştığı için, içinde sıcak hava üretir. Kullanım sırasında dikkatsizlik, yanık riskini artırabilir. Cihazın dikkatli bir şekilde kullanılması ve çocukların erişemeyeceği bir yerde muhafaza edilmesi önemlidir.

Airfryer ile pişirilen bazı yiyeceklerde, özellikle patates ve tahıllı ürünlerde akrilamid adı verilen kanserojen bir bileşik oluşabilir. Akrilamid, yüksek sıcaklıkta ve düşük nemli ortamlarda oluşan doğal bir süreçtir. Bu nedenle, airfryer kullanırken kızartma süresini ve sıcaklığını düzenlemek, akrilamid oluşumunu azaltmak için önemlidir. Bunu engellemek için cihazın kullanma kılavuzunda önerilen pişirme seçeneklerinin kullanılması, sebzelerin kabuklarının mümkünse soyulması ve nişasta içeren patates gibi sebzelerin pişirmeden önce suda bekletilmesi akrilamid oluşumunu azaltabilir. Yüksek sıcaklıkta yiyeceklerin uzun süre pişirilip yapışmamasına, kararmamasına çok dikkat edilmelidir.


Yüksek sıcaklıkta ve hava akımıyla pişirme, bazı besinlerin değerini azaltabilir. Özellikle suya çözünebilen vitaminler ve antioksidanlar, bu pişirme yöntemiyle daha az etkili olabilir. Airfryer kullanırken pişirme süresini mümkün olduğunca kısa tutmak ve sebzeleri bütünlüğünü koruyacak şekilde kesmek besin kaybını azaltabilir. Mümkünse sebzeleri daha diri ve çiğ tüketmek hem sağlık açısından faydalı, hem de akrilamid gibi kanserojen içeriklerin oluşmasını engelleyicidir.


Airfryer'ın temel amacı, geleneksel kızartma yöntemlerinden daha az yağ kullanmaktır. Bazı kişiler, sağlıklı olma düşüncesiyle yağ kullanımını tamamen ortadan kaldırıyor ve bun yiyeceklerin lezzetini ve doku kalitesini olumsuz etkileyebiliyor. Vücut için gereken bazı yağların alınmaması da sağlık sorunlarına yol açabilir. Omega 3 gibi esansiyel yağlara vücudumuzun ihtiyacı vardır. Sıfır yağ tüketimi yarar değil zarar getirecektir. Zeytinyağı gibi yağların tüketilmesi, Akdeniz diyeti açısından sağlıklıdır.

Dengeli bir beslenme planı oluşturmak, çeşitli pişirme yöntemlerini kullanmak ve airfryer ile pişirilirken yiyecekleri dikkatli bir şekilde izlemek önemlidir. Sağlıklı sonuçlar elde etmek için sadece airfryer kullanımına güvenmek yerine, beslenmenizi genel olarak gözden geçirmeniz ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarına odaklanmanız önemlidir. Herhangi bir sağlık durumunuz varsa, özellikle diyetinizle ilgili olarak bir uzmana danışmak faydalı olacaktır.


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog