EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

10 Mayıs vizyon filmleri

Her cuma olduğu gibi bu cuma da birbirinden farklı türde yerli ve yabancı filmler vizyona giriyor. Komediden bilim kurguya, dramdan animasyona, gerilimden korkuya önemli yapımların vizyonda olacağı bu hafta, sinemaseverler farklı dünyaların kapılarını aralayacak

profil
BT Ekip
10.05.2024
10 Mayıs vizyon filmleri

‘Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık’; maymunların hüküm sürdüğü, insanların ise gölgede yaşadığı bir evrende geçiyor. Sezar’ın saltanatından birkaç nesil sonra, hakim tür maymunlar olurken insanlar gölgelerde yaşamaya itilir. Yeni acımasız bir maymun lideri, güçlü bir imparatorluk kurar. Bu sırada genç bir maymun, geçmiş hakkındaki bildiklerini sorgulayacağı macera dolu bir yolculuğa çıkar. Zorluklarla dolu bu yolculuk, onun hem maymunlar hem de insanların geleceğini tanımlayacak seçimler yapmasına neden olur.


‘Çingene Kızı Zeugma’, müzeye getirilen değerli bir eserin çalınmasıyla yaşananları anlatıyor. Çingene Kızı mozaiği, Amerika’dan Gaziantep Zeugma Müzesi’ne getirilmiştir. Bu durum müze müdürü Esra ve güvenlik görevlisi Zeki kadar birçok kişinin heyecanlanmasına neden olur. Heyecanlananlar arasında değerli eseri çalmayı planlayan Barbaros ve adamları da vardır. Ancak mozaik bir anda ortadan kaybolunca büyük bir kargaşa olur ve herkes birbirinden şüphelenmeye başlar. Peki mozaiği kim çalmıştır?


‘Gece Avı’, sakin bir yaşam sürmek isterken geçmişleriyle yüzleşmek zorunda kalan bir ailenin hikayesini anlatıyor. Moira Cole'un hayatı, arkadaşları ve ailesinin dengesiz ve takıntılı kuzeni Lee Morris tarafından vahşice öldürülmesinin ardından paramparça olur. Hayatına devam etmeye çalışan Moira, yaşanan trajediden etkilenen iki oğluyla birlikte sakin bir banliyö kasabasına yerleşmeye karar verir. Moira, kendisine yeni bir dünya inşa etmeye çalışırken, geçmişi bir film serisinin parçası olmak için tekrar açılır. Film çekimleri sırasında kasabada beklenmedik karanlık olaylar meydana gelmeye başlayınca Moira, geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalır.


‘MAKKA: Cinn-i Azap’, kara büyü ritüellerinde kullanılan objelere temas eden genç bir kızın yaşadıklarını anlatıyor. 12 yaşında genç bir kız olan Leyla, inancının gücünden emin olamaz. Leyla, cin çağırma ve kara büyü ritüellerinde kullanılan objeler ile temas ettikten sonra kendisini korkunç olayların içerisinde bulur. Yönetmen koltuğunda Mert Uzunmehmet'in oturduğu korku türündeki ‘MAKKA: Cinn-i Azap’ filminin oyuncu kadrosunda Oğuzhan Mengübeti, Yağmur Körpe, Raziye Tokgöz, Beray Naz Akyıldız gibi isimler yer alıyor.


‘Beyaz Eşya’, iki buzdolabı yüzünden kendilerini türlü dertlerin içerisinde bulan iki ailenin hikayesini anlatıyor. İki beklenmedik ölüm aynı apartmanda yaşayan iki ailenin sıradan yaşamlarına absürtlük katar. Bu ölümlerin merkezindeki iki buzdolabının birbirine karıştırılmasıyla birlikte iki ailenin üyeleri kendilerini beklenmedik olayların içerisinde bulur.


‘Kırmızı Pabuçlar’, beklenmedik bir olaydan sonra hayatı değişen yetenekli, genç bir dansçı olan Sam’in hikayesini anlatıyor. Genç bir kadın olan Sam’in en büyük tutkusu danstır. Kariyerinin en önemli rolünü alan Sam, Kırmızı Pabuçlar adlı bale temsilinde başrol oynamaktadır. Ancak her şey temsil gecesi kardeşinin trajik bir kaza sonucu hayatını kaybetmesiyle alt üst olur. Bu trajedi Sam’in uluslararası bale akademisini bırakmasına neden olur. Liseye geri dönen ve isyankar Eve ile yakın arkadaş olan Sam, süpermarkette hırsızlık yaparken yakalanınca kamu hizmeti cezasına çarptırılır. Ceza olarak eskiden öğrencisi olduğu bale akademisinde temizlikçi olarak çalışan Sam, bu süreçte geçmiş dans anılarından kurtulmaya çalışır. Kırmızı Pabuçlar balesinin yeni baş dansçısı Gracie provalar esnasında sakatlık geçirince Ms. Harlow, Sam’e rolü devralması için baskı yapar. Sam başta ikna olmasa da dansa olan aşkı baskın gelecektir.


‘Süper Köpekler’, bir grup sevimli köpeğin komik ve macera dolu hikayesini anlatıyor. Büyük abi Cino, bir bilim insanının gözüne girmek için çabalar. Lisa, bir dans yarışmasını kazanmanın yolunu ararken, Aleks ve Tima’nın futbol konusunda yaşadığı anlaşmazlıktan rahatsız olan Minik Aliş, onları barıştırmak için harekete geçer.


‘Görücü’, evlilik vesilesiyle bir araya gelen ve bu süreçte birbirlerine söyledikleri yalanlar sonucu kendilerini türlü olaylar içerisinde bulan biri Türkiyeli, diğeri Azerbaycanlı iki ailenin hikayesini anlatıyor.


‘Süper Ajan Bernard: Görev Mars’, yeniden tanınır olmak için gizlice bir göreve katılan ajan Bernard’ın maceralarını anlatıyor. Bernard, dünyadaki en şanssız ajanlardan biridir. Tanınırlığını yeniden kazanmak isteyen Bernard, bu amaçla Mars görevine gizlice katılır. Görev sırasında Mars’taki gizemli dünyaya giren Bernard, orada yakalanması gereken Marslı canavarlarla arkadaş olur. Bernard, bu durumun ardından ajan onuru ve dostlukları arasında zorlu bir sınavla karşı karşıya kalır.


‘Cin Daveti’, gördüğü rüyalardan muzdarip olan genç bir kadının yaşadıklarına odaklanıyor. Üniversite öğrencisi olan Murat, kız arkadaşı Ece ile birlikte yaşamaktadır. Son zamanlarda tuhaf rüyalar gören Ece’nin psikolojisi gün geçtikçe bozulur. Bir gün Murat, arkadaşı Oğuz ile eve gelip bir şeyler içer. Bu sırada odasında uyuyan Ece, yine aynı rüyayı görerek aniden uyanır. Ece’nin durumuna üzülen Murat ve Oğuz, Ece’nin sürekli gördüğü rüyayı araştırmaya başlar. Onların araştırması bir dizi dehşeti de beraberinde getirir.


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog