EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

31 Mayıs vizyon filmleri

Her cuma olduğu gibi bu cuma da birbirinden farklı türde yerli ve yabancı filmler vizyona giriyor. Komediden bilim kurguya, dramdan animasyona, gerilimden korkuya önemli yapımların vizyonda olacağı bu hafta, sinemaseverler farklı dünyaların kapılarını aralayacak

profil
BT Ekip
31.05.2024
31 Mayıs vizyon filmleri

‘Garfield’ filminde bu kez tembel, şişman, alaycı ve lazanya seven bir kedi olan Garfield’ı vahşi bir macera bekliyor. Tembel, şişman ve alaycı ev kedisi Garfield’ın dağınık sokak kedisi babası Vic, beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar. Yıllarca görüşmediği babası ile yeniden bir araya gelen Garfield, köpek arkadaşı Odie ile birlikte mükemmel hayatından ayrılmak zorunda kalır. Konforlu yaşamlarını geride bırakan ikili, Vic ile birlikte kendilerini komik olduğu kadar riskli bir soygunun içerisinde bulur.


‘Şeytanla Bir Gece’, 1977 yılında Cadılar Bayramı sırasında bir talk show programında yaşananları anlatıyor. Jack Delroy, uykusuzluk çeken insanların güvendiği arkadaşı ‘Gece Baykuşları’ adlı talk show programının sunucusudur. Ancak Jack’in karısının trajik ölümünün ardından programın reytingleri düşer. Programı eski başarısına ulaştırmaya kararlı olan Jack, bu amaçla 31 Ekim 1977’de eşi benzeri olmayan bir Cadılar Bayramı özel etkinliği planlar. Ancak bu programla kötülüğü Amerika’nın oturma odalarına salmak üzere olduğundan habersizdir.


‘Karanlıktan Kaçış’, bir kaza sonucu hasta bir kadınla tanışmasıyla kendisini beklenmedik olayların içerisinde bulan bir adamın hikayesini anlatıyor. Genç bir adam olan Anıl, başarılı bir gazetecidir. Yaşadığı ihanetin ardından bunalıma giren Anıl, şehrin karmaşasından uzaklaşmak ister ve bu amaçla bir orman evine yerleşir. Bir gün Anıl, beklenmedik bir kaza sonucu amnezi hastası Esin ile tanışır. Anıl, Esin’in türlü tehlikelerle karşı karşıya olduğunu öğrendiğinde onu yanına alarak saklamak zorunda kalır.


Adil Deniz, edebiyat dünyasına damga vuran bir eser yayınlar. Ancak aradan yıllar geçmesine rağmen hala yeni kitabını tamamlayamaz. Bu sırada Adil’e Alzheimer teşhisi konur. İlgisiz erkek arkadaşı Taşkın’dan hamile kalan Serap, babasının hastalığıyla zor günler yaşamaktadır. Amerika’da dünyaya getirdiği kızı Alix’i türlü yalanlarla büyüten ünlü editör Dina, kanser hastası olduğunu öğrenince her şeyi anlatmak zorunda kalır. Dina kızından, pek çok insanın hayatını değiştirecek bir emaneti Türkiye’ye Adil’e götürmesini ister. Annesinin vasiyetini yerine getirmek için Türkiye’ye giden Alix, Serap ve Adil’in kaotik yaşantısına bomba gibi düşer. Adil, ailesi ve kariyerini bir arada tutmaya çalışırken zihnini ele geçiren hastalık ile mücadele etmeyi başarabilecek midir?


Zengin, esrarengiz bir aile tarafından işe alınan ünlü bir şaman ve onun koruyucusu; her neslin yalnızca ilk doğan çocuklarını etkileyen rahatsız edici doğaüstü bir hastalığın nedenini araştırmaya başlarlar. Bilgili bir cenaze kaldırıcısının ve aynı zamanda ülkenin en saygın jeomancerinin yardımıyla, bu hastalığın kökenini kutsal topraklarda bulunan uzun zamandır gizli bir aile mezarına kadar izlerler. Mezar alanını çevreleyen uğursuz bir havayı algılayan ekip, atalardan kalma kalıntıları derhal mezardan çıkarıp yeniden yerleştirmeyi tercih eder. Ancak çok daha karanlık bir şey ortaya çıktıkça, yanlış mezara bulaşmaya cesaret edenlerin başına ne geldiğini çok geçmeden keşfederler.


‘Crossing-Geçiş’, kardeşine verdiği sözü yerine getirmeye çalışırken kendisini beklenmedik durumların içerisinde bulan bir kadının hikayesini anlatıyor. İntihara meyilli ve maddi sıkıntılar yaşayan emekli öğretmen Lia, yakın zamanda ölen kız kardeşinin son arzusunu yerine getirmeye kararlıdır. Sözünü tutmak için uzun süredir kayıp olan yeğeni Tekla’nın peşine düşen Lia’nın arayışı onu İstanbul’a götürür. Lia’nın yolu burada trans hakları için mücadele eden avukat Evrim’le kesişir.


Dijital dünyada 25 milyon kişiye ulaşan ‘Anlatırsan Film Olur’ programı sonucu hayata geçen, ‘Yaşamak İstiyorum’ sinema filmi, çocukluğundan itibaren ayakta kalmaya çalışan Sevgi Görmez’in iniş çıkışlarla dolu gerçek hayat hikayesini beyaz perdeye taşıyor. İlk defa halktan bir insanın hayatı bir program sayesinde film olmuştur. Sevgi Görmez, hayatının çocukluk dahil her döneminde ihanet ve saf kötülüğün karşısında dimdik durabilmek için ayrı bir acı ve mücadele ile yaşam savaşı vermiştir. Bu film 1970’li yıllardan günümüze bir kadının yaşama tutunmasını, konu kendi çocukları olduğunda bir annenin ne kadar güçlü olabileceğini gözler önüne seriyor. 


Yakın arkadaşları İbo’nun küçük kardeşi Burak’ı ertesi sabah askere uğurlamadan önce biraz eğlendirmek isteyen Erkan ve Murat, bu amaçla pavyona gitmeye karar verir. Yepyeni modifiye edilmiş, turbo gaz sistemi takılmış Şahin model arabaya binen dört arkadaş macera dolu bir yolculuğa çıkar. Ancak çok geçmeden aralarındaki problemler gün yüzüne çıkar ve acı gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalırlar.


‘Ölümle Oyun’, gittikleri tema parkında kendilerini ölüm kalım savaşının içinde bulan bir grup arkadaşın hikayesini anlatıyor. Dört genç eğlenceli bir yolculuğa çıkarlar; en azından kısa süre sonra acı bir şekilde pişman olacakları bir yoldan geçene kadar durum budur. Çünkü Kentucky ormanlarının derinliklerinde bir Cadılar Bayramı tema parkına rastlarlar ve bu parkın cazibeleriyle başlangıçta çok eğlenirler. Bir süre sonra ekip, bu kanlı ve cesaretli tema parkının fazla gerçekçi olduğundan şüphelenmeye başlar. Ancak gençler bir cevap bulamadan yakalanırlar ve çok geçmeden kendilerini bu acımasız cazibenin bir parçası olarak bulurlar.


Küçük oğlunun beş yıl önce ortadan kaybolmasının ardından suçluluk duygusuyla bunalan bir anneye, onu tekrar kucağına alabilmesi için tuhaf bir fırsat sunulur. Ancak bedelini ödemek zorunda kalacaktır!


Ali Aslan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu korku, gerilim türündeki ‘Mendebur’ filminin oyuncu kadrosunda Aslı Bekiroğlu, Ahmet Kayakesen, Cem Özer, Selahattin Taşdöğen, Şevki Özcan, Hakan Eksen, Barış Ali Çeliker, Tuncay Gençkalan, Negar Pashai, Sibel Çalımlı gibi isimler yer alıyor.


Önceki ve Sonraki
Haberler