EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

5 romantik film önerisi

Mert Uzbay, hayatında aşk olan ve olmayan herkes için iyi hissettiren 5 romantik film seçti...

profil
Mert Uzbay
13.02.2021
5 romantik film önerisi

Yönetmen: Nick Cassavetes
Oyuncular: Gena Rowlands, James Garner, Rachel McAdams 
IMDb: 7,8
Nerede izleyebilirim: Netflix

Fakir ama tutkulu bir gencin zengin bir genç kadına aşık olması ve sosyal farklılıklar yüzünden ayrılmak zorunda kalmaları gibi klişe bir konuyu işliyor gibi görünse de konuyu işleyiş tarzı itibariyle 2004 yılında vizyona girdiğinde ortalığı kasıp kavuran bu yapım Sevgililer Günü’nde tekrar izlenmeyi fazlasıyla hak ediyor. 


Yönetmen: David O. Russell
Oyuncular: Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro 
IMDb: 7,7
Nerede izleyebilirim: Netflix

Eski bir öğretmen olan Pat Solitano (Bradley Cooper) yaşadığı ciddi bir travma sonrası soluğu akıl hastanesinde alır. 8 ay boyunca tedavi gören Pat, hayatını tekrar düzene koymak için ailesinin evine yerleşir. Pat’in bu zaman dilimi içerisinde tek bir amacı vardır: işini geri almak, düzgün bir insan olmak ve eşini tekrar geri kazanmak. Fakat bir yemekte aile dostu Tiffany (Jennifer Lawrance) ile karşılaşınca Pat için işler daha zor bir hal alacaktır. 


Yönetmen: Michael Showalter
Oyuncular: Kumail Nanjiani, Zoe Kazan, Holly Hunter
IMDb: 7,5
Nerede izleyebilirim: Amazon Prime Video

Chicago’da gündüzleri taksicilik akşamları da komedyenlik yapan Kumail (Kumail Nanjiani) ailesinin bütün baskılarına rağmen evlenmeyi reddetmektedir. Bir gösteri sonrasında Emily (Zoe Kazan) ile tanışan Kumail tam gerçek aşkı bulduğunu düşünürken ortaya ciddi bir problem çıkar: Ailelerin kültür farklılığı. Fakat Emily gizemli ve ciddi bir rahatsızlığa yakalanır. Bunun sonucunda Kumail hayatta değer verdiği her şeyi tekrar gözden geçirmeye ve bunlar arasında bir denge kurmaya karar verir.


Yönetmen: Baz Luhrmann
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Carey Mulligan, Joel Edgerton, Tobey Maguire
IMDb: 7,2
Nerede izleyebilirim: Netflix, BluTv

F.Scott Fitzgerald’ın aynı isimli romanından beyazperdeye uyarlanan bu film Amerika’nın “Caz Çağına” odaklanıyor. Baz Luhrmann’ın kendine has anlatım tarzıyla 1920’lerin Amerika’sının büyüleyici atmosferine kapılmamak mümkün değil. Yazar olma yolunda ilerleyen Nick Carraway (Tobey Maguire) kendi “Amerikan Rüyası’nın” peşindeyken yolları milyoner Jay Gatsby (Leonardo Di Caprio) ile kesişir. Caz çağı ve Amerikan Rüyası her ne kadar dışarıdan ışıltılı ve şatafatlı gözükse de bu dünyanın da örtbas etmeye çalıştığı bazı gerçekler vardır.


Yönetmen: Ryan Murphy
Oyuncular: Julia Roberts, Javier Bardem, Richard Jenkins 
IMDb: 5,8
Nerede izleyebilirim: Netflix

Julia Roberts ve Javier Bardem gibi usta oyunculara rağmen eleştirmenlerin beğenisini kazanamayan bu yapım Elizabeth Gilbert’ın aynı ismi taşıyan romanından beyaz perdeye uyarlandı.  Zorlu bir boşanmanın ardından kendini yeniden keşfetme umuduyla Hindistan, Bali ve İtalya’yı kapsayan uzun bir geziye çıkan Elizabeth (Julia Roberts) için bu geziyi unutulmaz kılacak biri vardır : Felipe (Javier Bardem) Elizabeth ve Felipe’nin hikayesi Sevgililer Günü’nde tekrar keşfedilmeyi bekliyor. 

Bonus: İyi hissettiren 5 film


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog