EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Contemporary Istanbul başlıyor

Uzun zamandır sanatsal etkinliklere katılamayan İstanbullular için hareketli günler başladı. Contemporary Istanbul da bu heyecanlardan biri. Siz de ilham kapmak ve farklı bakış açıları kazanmak için, 7-10 Ekim tarihleri arasında yolunuzu Tersane İstanbul’a çevirin.

profil
BT Ekip
06.10.2021
Contemporary Istanbul başlıyor

Türkiye’nin ilk uluslararası sanat fuarı Contemporary Istanbul; pandemi kısıtlamalarının ardından bu yıl rotasını İstanbul’un önemli tarihi alanlarından Tersane İstanbul’a çevirerek tekrar ziyaretçileriyle buluşuyor. Dünyanın dört bir yanından galerileri bir araya getiren fuar, Türkiye’de hızla yükselen sanatçıların yanı sıra çağdaş sanatçıları da radarına alıyor.

16. Contemporary İstanbul Fuarı; 9500 m2 kapalı ve 10.000 m2 açık alanda 57 galeri ve kurumu, sanatçıları, koleksiyonerleri, uluslararası basını ve de sanat severleri Tersane İstanbul’da ağırlayacak. Peki sergide neler göreceksiniz?

  • 30 sanatçının büyük ölçekli iş ve heykellerinin yer aldığı The Yard açık alan yerleştirmesinde; ölçekli işler üretmek için kumaş tercih eden Rachel Hayes’in enstalasyonu, sanatın sürdürülebilirliğine dikkat çeken Gelecek için Bayraklar sergisi, 100 yaşındaki heykelci: İlhan Koman sergisi, 15 kadın sanatçının yer aldığı Akrasia sergisi, Sıtkı Kösemen Dönüşümler Sergisi ile 1970’lerden başlayan siyah-beyaz Bodrum fotoğrafları, Burhan Doğançay ile Ekrem Yalçındağ’ın eserleri ve birbirlerine dokunuşları sergisini hafta boyunca fuar alanında görebilirsiniz.
  • Doğu ve Batı’nın sentezini popüler kültür ögeleriyle birleştiren Mr. Besk, ilk solo sergisini sunuyor. İlk kez Contemporary İstanbul’da eserleriyle yer alacak Mr. Besk, ayrıca Contemporary İstanbul’a kabul edilen ilk graffiti kökenli sanatçılardan biri olma özelliğini taşıyor.
  • Sergide; Aşan Akın, Can Altay, Miquel Aparici, Tanzer Arığ, Pınar Akkurt, Bahadır Baruter, Mike Berg, Raul Beteta, Guido Casaretto, Uğur Cinel, Tevfik Çelebi, Ebru Döşekçi, Osman Dinç, Ayçesu Duran, Genco Gülen, Didem Erk, Ayşe Erkmen, Rachel Hayes, Kadriye Inal, Serdar Kaynak, Esra Kuli, Herbert Mehler, Gönül Nuhoğlu, Irfan Önürmen, Nilay Özenbay, Ardan Özmenoğlu, Günnur Özsoy, Tuba Önder Semercioğlu, Mithat Şen, İrem Tok, Erdil Yaşaroğlu, Clemence Wolf’un eserleri de yer alıyor. 
  • Galeri Diani ise, sanatseverlerin ve koleksiyonerlerin yakından takip ettikleri Ahmet Yeşil, Şükrü Karakuş, Tuba Önder Demircioğlu, Feyzan Alasya, Nilüfer Yıldırım, Engin Beyaz, Yasemin Keltek’in daha önce sergilenmemiş 40 eserini sergiliyor.
  • Ayrıca 31. yaş gününü kutlayan Akbank Caz Festivali kapsamında, Tersane İstanbul’daki fuar alanında caz konserleri de düzenleniyor. Standards & İpek Dinç, Ferit Odman Quintet, Ece Göksu Quartet ve Yunus Belgin Quartet; Contemporary Istanbul izleyicileri ile beraber olacaklar.
  • İstanbul’74; iki büyük ölçekli sanat projesiyle sanatseverlerle buluşuyor. Utöpia ortaklığında gerçekleşen ve Contemporary İstanbul iş birliğiyle hayata geçen ‘Flags for Future / Gelecek için Bayraklar’, 25 sanatçının bayrak tasarımlarından oluşan, denizler için sürdürülebilirliğe dikkat çeken bir proje. Bayraklar, okyanuslardan çıkan ileri dönüştürülmüş plastik atıklardan yapılmış. Haliç kıyısında sergilenecek olan sergi, ortak değerlerimizi yeniden şekillendirmeyi ve kendi içimizde yeni bağlantılar oluşturmak için farkındalık yaratmanın yolunu açmayı hedefliyor. Projede, ödüllü mimar Sir David Adjaye, İskoçyalı şair ve heykeltıraş Robert Montgomery, Fransız moda tasarımcısı ve sanatçı Jean-Charles de Castelbajac gibi sanatçıların bayrak tasarımları yer alıyor. 
  • İstanbul’74 galeri alanında ise yarım asır boyunca dünyanın farklı şehirlerinde izlediği duvarları sanat eserlerine entegre etmesiyle tanınan Burhan Doğançay’ın iki eseri, işlerinde geleneksel dokuma teknikleriyle çağdaş temaları birleştiren artkilim akımının dünyadaki öncüsü Belkıs Balpınar ve kaligrafi ile soyut sanatı harmanlayan, duvar resimleriyle ünlü Kübalı-Amerikalı sanatçı Jose Parla’nın eserleri sergilenecek.

 

Bonus: Buyurun sahneye!

 


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog