EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Hafızalara kazınan 5 öğretmen filmi

Hepimizin unutamadığı, hayat boyu etkisinde kaldığımız öğretmenler vardır. Bu yıl öğretmenler gününü unutulmayan 5 öğretmen filmi ile kutluyoruz.

profil
BT Ekip
24.11.2020
Hafızalara kazınan 5 öğretmen filmi

Yönetmen: Peter Weir
Yazar: Tom Schulman
Oyuncular: Robin Williams, Robert Sean Leonard, Ethan Hawke.

IMDb puanı: 8.1

'En İyi Senaryo' dalında Oscar ödüllü olan yapım, sinema tarihinin en unutulmaz filmlerinden... 1950'li yılların Welton Akademisi disiplinli ve akademik saygınlığı yüksek fakat bir o kadar da kalıplaşmış düşüncelerin hakim olduğu bir okuldur.  Okula katılan yeni İngilizce öğretmeni  John Keating ile şiir dünyası zenginleşen öğrenciler alıştıkları muhafazakar yapının dışında bir dünya ile karşılaşır.


Yönetmen: Gus Van Sant
Yazarlar: Matt Damon, Ben Affleck
Oyuncular: Robin Williams, Matt Damon, Ben Affleck 

IMDb puanı: 8.3

Robin Williams'a En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve Matt Damon ile Ben Affleck'e En İyi Senaryo dalında Oscar kazandıran yapım hafızalarda sıcacık insan ilişkileri ile yerini koruyor. Filmde üstün zekalı bir temizlik görevlisinin, çalıştığı üniversitede bir matematik profesörü tarafından destek görerek hayatının nasıl değiştine tanık oluyoruz.


Yönetmen: John N. Smith
Yazarlar: LouAnne Johnson (kitap), Ronald Bass (senaryo)
Oyuncular: Michelle Pfeiffer, George Dzundza, Courtney B. Vance 

IMDb puanı: 6.6

Michelle Pfeiffer'ın kariyerinde bir dönüm noktası olan bu tempolu film 90'lı yılların en unutulmaz yapımlarından... Eski bir denizci olan Louanne Johnson, toplumun dışlanmış kesimindeki öğrenciler ile sıradışı bir şekilde bağ kurmayı başarır.


Yönetmen: Ertem Eğilmez

Oyuncular: Münir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan, Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Şener Şen. 

IMDb puanı: 9.3

Sanat hayatı boyunca 44 film yöneten Ertem Eğilmez, 1975 yılında Rıfat Ilgaz imzalı "Hababam Sınıfı" romanını beyaz perdeye aktararak Türk sinema tarihine geçti. 'Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı', 'Hababam Sınıfı Uyanıyor', 'Hababam sınıfı Tatilde', 'Hababam Sınıfı Güle Güle' adlı dört filmden oluşan dizi gelmiş geçmiş en başarılı komedi filmlerimiz arasında yer alıyor. 


Yönetmen: Laurent Cantet
Yazarlar: Laurent Cantet, Robin Campillo
Oyuncular: François Bégaudeau, Agame Malembo-Emene, Angélica Sancio 

IMDb puanı: 7.5

Cannes film Festivali'nden Altın Palmiye ile dönen yapım Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar adayı oldu... Farklı kökenlerden gelen öğrencilerin bir arada olduğu bir okulda, çok kültürlülük, göçmenlik ve gençlik ekseninde etkileyici bir film.

Mutlaka okuyun: İyi hissettiren 5 aile filmi


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog