EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

İspanya'yı evinize getiren 5 film

Barcelona'dan küçük liman kentlerine, İspanya atmosferini evinize taşıyan ödüllü yapımları bir araya getirdik.

profil
BT Ekip
17.05.2020
İspanya'yı evinize getiren 5 film

Yönetmen: Woody Allen
Oyuncular: Scarlett Johansson, Penelope Cruz, Rebecca Hall, Javier Barde.

Woody Allen'ın üstün ironi yeteneğini konuşturduğu sayısız filmden biri olan 'Vicky Christina Barcelona' yıldız oyuncu kadrosu ve Barcelona manzaraları ile göz dolduruyor. Amerikalı Vicky ve Cristina, yaz tatili için geldikleri İspanya'da etkileyici sanatçı ile tanışırlar ve her ikisi de bu adama kapılır. İşler yeterince karışık sanılırken sahneye adamın eski eşi rolünde izlediğimiz Penelope Cruz çıkar. Bu roldeki performansıyla 'En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu' dalında Oscar ödülünü kucaklayan Penolope Cruz'u unutamayacaksınız!


Yönetmen: Cédric Klapisch
Oyuncular: Romain Duris, Audrey Tatou, Cécile de France, Judith Godrèche

İspanyolca öğrenmek için Barcelona'ya gelen genç adam (Xavier)  farklı ülkelerden 6 gencin yaşadığı bir eve yerleşir. Farklı kültürlerin çatışması komik sahneler doğururken dostlukları pekişir. Bu sırada Xavier Barcelona'nın atmosferine kapılır ve sıradışı bir aşk yaşar. Yapım César Ödülleri'nde 'En İyi Film' seçildi. 


Yönetmen: Ridley Scott
Oyuncular: Gérard Depardieu, Sigourney Weaver, Armand Assante

Christopher Colombus’un Amerika’yı keşfinin 500. yılı için özel olarak çekilen '1492: Cennetin Keşfi' otobiyografik bir macera... Tarihi değiştiren keşfin, yerlilerin hayatında ve Avrupa'daki etkilerini benzersiz manzaralar eşliğinde izliyoruz. Yapım Görüntü Yönetmenliği dalında Altın Küre adayı oldu. 


Yönetmen: Pedro Almodóvar
Oyuncular: Penélope Cruz, Carmen Maura, Lola Dueñas

İkonik yönetmen Almodovar’ın büyüdüğü kasaba La Mancha’da geçen film Penelope Cruz'un göz dolduran performansı ve çarpıcı senaryosuyla önemli bir yapım. Bir anne ile kızları arasındaki ilişkiyi ve genel anlamda kadın dayanışmasını konu alan film, renk ve müzik kullanımı ile de çarpıcı... Yapım Cannes Film Festivali'nde 'En İyi Senaryo' ve tüm kadın oyuncuları ile 'En İyi Kadın Oyuncu' ödüllerinin sahibi oldu.


Yönetmen: Fernando León de Aranoa
Oyuncular: Javier Bardem, Serge Riaboukine, Luis Tosar

'Güneşli Pazartesiler' film festivallerinde beğeniyle takip edilen, 'En İyi Film' dahil olmak üzere 5 dalda Goya ödülü kazanmış önemli bir yapım. Javier Bardem'in de 'En İyi Aktör' olarak ödüllendirildiği yapım İspanya'nın bir liman kentindeki işsiz insanları konu alıyor. 

Bonus: İtalya'yı evinize getiren 5 film 


Önceki ve Sonraki
Haberler