EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

İzlemeniz gereken 5 David Lynch filmi

Efsanevi yönetmen David Lynch'in gizemli dünyasına hazır mısınız? Mert Uzbay ünlü yönetmenin sinema tarihine geçen 5 filmini mercek altına aldı...

profil
Mert Uzbay
14.11.2020
İzlemeniz gereken 5 David Lynch filmi

Yönetmen: David Lynch
Oyuncular: Anthony Hopkins, John Hurt, Anne Bancroft 
Imdb:8,1

Elephant Man 1880’ler Londrası'nın kasvetli ve iç bunaltıcı atmosferinde geçiyor. Hikaye ise Doktor Frederick Treves’in (Anthony Hopkins) bir gün sokaklarda gezindiği sırada gezici bir sirke rastlamasıyla başlıyor. Gösterinin ana kahramanı olan John Merrick (John Hurt) ise doğuştan engelli.  Doktor Treves bir an önce Fil Adam lakaplı Merrick’i tedavi altına almak ister. Merrick’in ürkütücü görüntüsünün altında ise son derece duyarlı ve zeki bir insan vardır…


Yönetmen: David Lynch
Oyuncular: Jack Nance, Charlotte Stewart, Allen Joseph
Imdb: 7,4

Deneysel sinema başyapıtı olan Eraserhead aynı zamanda David Lynch’in de ilk uzun metrajlı filmi olma özelliğini taşıyor. Henry Spencer (Jack Nance) uzun bir süre önce ilişki yaşadığı Mary’nin (Charlotte Stewart) hamile kaldığını öğrenir ve Mary’yi kendi evine getirir. Mary’nin doğumu sonucunda ise insandışı bir varlık dünyaya gelir… Rahatsız edici imgeleri ve siyah-beyaz görüntüleriyle algının sınırlarını zorlayan Eraserhead, deneysel sinemaya ilgi duyan herkesin izlemesi gereken bir film.


Yönetmen: David Lynch
Oyuncular: Isabella Rossellini, Kyle MacLachlan, Dennis Hopper
Imdb: 7,7

Babasının kalp krizi geçirmesi sonucu bir süredir uzak olduğu evine dönen Jeffrey Beaumont, evinin yakınlarında kesilmiş bir kulak bulur. Polisin vakayla bir türlü yakından ilgilenmemesi üzerine Jeffrey olayı kendisi araştırmaya karar verir ve kendisini birden bire karmaşık bir olay örgüsünün içinde bulur. Lynch’in diğer filmlerine göre nispeten daha “anlaşılır” olan Blue Velvet kesinlikle izlenmeyi hak ediyor.


Yönetmen: David Lynch
Oyuncular: Naomi Watts, Laura Harring, Justin Theroux
Imdb: 8,0

Bilinç ve bilinçaltının birbirine girdiği, birçok yönetmenin ilham aldığı –hatta zaman zaman taklit ettiği- ve izlemesi oldukça yorucu olan Mulholland Drive 2001’de David Lynch’e Cannes Film Festivali'nde ödül getirdi. En büyük hayali Hollywood’da ünlü bir aktris olmak olan Betty Elms (Naomi Watts) burada bir kadınla tanışır ve aralarında oldukça gizemli bir ilişki başlar. Bir gün Mulholland kavşağında bir trafik kazası gerçekleşmesi sonucunda olaylar gelişmeye başlar.


Yönetmen: David Lynch
Oyuncular: Bill Pullman, Patricia Arquette, Balthazar Getty
Imdb: 7,6

Lost Highway, Los Angeles’da yaşayan ve gece kulüplerinde saksafon çalan Fred Madison’ın (Bill Pullman) başından geçen tuhaf olaylarla başlıyor. Karısı Renee’nin (Patricia Arquette) aldattığı paranoyasından bir türlü kurtulamayan Madison, evinin dışarıdan ve içeriden görüntülendiği, hatta karısıyla yatak odası görüntülerinin bile olduğu üç farklı kaset alır. Karısıyla Renee ile beraber bir partiye katılan Madison burada tuhaf bir adamla tanışır. Ertesi gün karısının evde ölü bulunması üzerine Madison hapise atılır… Müzikleri, psikolojik arka planı ve dekorlarıyla “kült” haline gelmiş olan film kesinlikle izlenmesi gereken bir başyapıt.
 

Bonus: Netflix'te keşfedilmeyi bekleyen 5 gerilim filmi


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog