EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Miami The Bass Müzesi’nde Contemporary Istanbul Gecesi

Contemporary Istanbul ve Amerikan Türk Cemiyeti birlikte; Miami’de önemli uluslararası çağdaş sanat sergileri ve projeleri ile ön plana çıkan The Bass Çağdaş Sanat Müzesi’nde özel bir geceye imza attı

Miami The Bass Müzesi’nde Contemporary Istanbul Gecesi

Miami Sanat Haftası’nda kapsamında Contemporary Istanbul ve Amerikan Türk Cemiyeti’nin Miami The Bass Müzesi’nde birlikte düzenlediği davet; Amerika ve Türkiye’deki çağdaş sanat arasında köprü kurmaya devam etmek amacıyla koleksiyonerler, sanatçılar, galeriler ve sanat profesyonellerinden oluşan uluslararası özel davetlileri buluşturdu.

The Bass Çağdaş Sanat Müzesi’nde düzenlenen davet; Amerikan Türk Cemiyeti Eş Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ve Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. Miami Sanat Haftası nedeniyle dünyanın her yerinden Miami’ye gelen uluslararası sanat profesyonellerinin davetli olduğu gecede, sanatçı ikilisi ha:ar’ın (Hande Şekerciler ve Arda Yalkın) Mindflow eseri yer aldı.

2023 yılının çağdaş sanat gelişmelerinin konu edildiği davette, 26 Eylül-1 Ekim 2023 tarihleri arasında Tersane Istanbul’da gerçekleşecek Contemporary Istanbul’un 18. edisyonu ile kültür ve sanat merkezi olan Istanbul’un önemi vurgulandı. Şehrin tarihi atmosferine ve çağdaş sanat yeniliklere dikkat çekilecek bir davet gerçekleşti.

Contemporary Istanbul, Türkiye’deki yeni medya sanatına dikkat çekerek bu yıl The Bass Çağdaş Sanat Müzesi’ne ha:ar’ın Mindflow adlı eserini taşıyor.

Mimari, performans, yapay zeka ve CGI teknolojisini harmanlayarak dokuz video, dokuz ses kanalından oluşan Mindflow; klasik müziğin kurallara bağlı, geleneksel yapısını doğaçlama ile dönüştürerek ‘Yeni Müzik’ parçası üretmeyi ve üretim sürecinde yaşananları jeneratif yapılarla görselleştirmeyi hedefliyor.

Yapay zeka bir kaynak olarak ele alınarak üretilen bu eser, performans sanatçısı Ekin Bernay’ın bedeninden gelen verileri, Lidar tarayıcılarla kaydedilerek bir CGI video üretildi. Bu videoda, hem performans sanatçısının, hem de Anadolu’ya ait İznik çinileri, Ortodoks ikonografisi ve tekstil desenlerinin görsel temsili, motion capture verileri ile jeneratif olarak manüple edildi. Borusan Filarmoni Orkestrası üyesi olan Berlin, Londra ve Prag’ın büyük orkestralarda solist olarak yer almış sekiz klasik müzik sanatçısı, bu videoyu izleyerek bağımsız doğaçlama performanslar gerçekleştirdi. Bu videoya bakarak doğaçlama yapan her müzisyen ise 360 derece ses veren birer hoparlör ve birer ekran ile temsil ediliyor.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog