EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Netflix'te keşfedilmeyi bekleyen 5 gerilim filmi

Netflix’te en çok izlenen filmleri neredeyse ezbere sayabiliriz. Fakat bu listelerden çok önce yayınlanmış ve gözden kaçan yapımlar da var. Mert Uzbay, keşfedilmeyi bekleyen 4 gerilim filmi ve 1 korku dizisi seçerek özel bir liste oluşturdu. Gerilim severler mutlaka not almalı!

profil
Mert Uzbay
27.09.2020
Netflix'te keşfedilmeyi bekleyen 5 gerilim filmi

Imdb Puanı: 6,3
Yönetmen: Gareth Evans
Yazar: Gareth Evans
Oyuncular: Dan Stevens, Richard Elfyn, Paul Higgins

Raid ve V/H/S serisinden tanıdığımız Galli yönetmen Gareth Evans’ın Netflix için yapmış olduğu bu yapım 1905 senesinde Londra’da geçiyor. Thomas Richardson (Dan Stevens) kız kardeşinin kaybolduğunu ve bu işin arkasında bir tarikatın olduğunu öğrenince duruma el koyar. Sapkınlık derecesine varan inancın insana neler yaptırabileceğini bütün çıplaklığıyla gözler önüne seren film Gareth Evans’ın şiirsel anlatımıyla buluşunca ortaya görsel bir şölen çıkmış. Gareth Evans Raid serisinin aksine hikayesini izleyiciyle daha düşük tempolu bir akışla aktarmayı tercih etmiş. Fakat bu sizi yanıltmasın, düşük tempoyla başlayıp katmanlı bir şekilde gerilimi arttıran Apostle kesinlikle izlenmeyi hak ediyor.


Imdb Puanı: 7,4
Yönetmen: Hang jun-Jang
Yazar: Hang jun-Jang
Oyuncular: Yeon Je Hyung, Ha-Neul Kang, Mu-Yeol Kim 

Daha önce iki komedi ve dram filmi yöneten Hang jun-Jang 2017 yılında çektiği Forgotten ile gerilim filmini de çok iyi bir şekilde kotarabileceğini otoritelere ispat etti. Abisine hayran olan Jin Seok (Kang Na Neul) abisinin ortadan kaybolmasıyla şoka uğrar. Abisi Yoo Seok (Kim Moo Yul) bu gizemli kayboluştan 19 gün sonra hafızasını kaybedip tamamen başka bir adam halinde ortaya çıkınca Jin Seok bu gizemli kayboluşun ardındaki gerçeğin peşine düşmeye karar verir. Dalgalı temposu, izleyiciye sürekli olarak verdiği merak duygusu ve kasvetli atmosferiyle Forgotten keşfedilmeyi bekliyor. 


Imdb Puanı: 6,8
Yönetmen: Matt Palmer
Yazar: Matt Palmer
Oyuncular: Jack Lowden, Martin McCann, Tony Curran

İngiliz yönetmen Matt Palmer’ın ilk uzun metrajlı filmi olan Calibre bize arkadaşlık, ahlak ve cesaret konusunda farklı bir perspektif sunuyor. İskoç dağlık bölgesine avlanmaya giden ve birbirlerini çocukluktan beri tanıyan iki arkadaş Vaughn (Jack Lowden) ve Marcus’un (Martin McCann) hikayesini anlatıyor. İki arkadaş bütün gece eğlendikten sonra ertesi gün bitkin bir şekilde ava çıkıyorlar ve avlandıkları sırada yaptıkları büyük bir hata sonucunda da bitmek bilmeyen ve gerilim dolu bir kabus başlıyor. Mükemmel doğa çekimleriyle ve ahlak sorgulamalarıyla Calibre izlenmeyi bekliyor. 

Bonus: En iyi 10 korku filmi


Imdb Puanı: 6,4
Yönetmen: Brad Anderson
Yazar: Alan B. McElroy
Oyuncular: Sam Worthington, Lily Rabe, Lucy Capri

Psikolojik gerilimler ve insan zihninin yaşanılan olaylar hakkında nasıl tepkiler verdiğine dair en ufak bir merakınız varsa Fractured tam size göre bir film. Ray Monroe (Sam Wortinghon) eşi Joanne (Lily Rabe) ve kızı Peri (Lucy Capri) ile birlikte Minneapolis’e gitmek üzere yola çıkarlar. Keyifli bir şekilde ilerlemesi gereken bu yolculuk sırasında bir kaza olur ve aile soluğu hastanede alır. Hastanede ailesine ulaşamayan Ray ise gerçeğin peşine düşer. Soğuk atmosferi ve şok edici finaliyle Fractured psikolojik gerilim severler için biçilmiş kaftan.


Imdb Puanı: 8,7
Yönetmen: Mike Flanagan
Yazar: Mike Flanagan
Oyuncular: Michiel Huisman, Carla Gugino, Henry Thomas 

Listemin 1 numarasında bir mini dizi var. Eğer uzun soluklu hikayelerden hoşlanıyorsanız bu dizi tam size göre! Gerçekten korkutucu sahneleri olmakla beraber içerisinde bulundurduğu dram unsurlarıyla izleyicisine oldukça farklı bir deneyim sunuyor. Shirley Jackson’ın Tepedeki Ev isimli romanından uyarlanan The Haunting Of Hill House’un yönetmen koltuğunda ise Mike Flanagan oturuyor.  Bir arada büyüyüp yolları ayrılan 5 kardeş yaşanan bir trajedinin ardından büyüdükleri evde bir araya geliyorlar ve bu evde geçmişten gelen sıkıntılarla yüzleşmek zorunda kalıyorlar. Kardeşlerin hikayeleri karşısında bir sahnede korkudan zıplarken onu takip eden başka bir sahnede birden bire gözlerinizi nemli buluyorsunuz. Not: Ekim ayı içerisinde Mike Flanagan, The Haunting Of Bly Manor isimli başka bir korku dizisini izleyicisiyle buluşturacak. 

Bonus: Netflix'te en çok izlenen 10 film


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog