EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Tatbikat Sahnesi’nde Ocak’ta beş oyun sahneleniyor

Erdal Beşikçioğlu’nun genel sanat yönetmenliğinde seyircisine zengin bir repertuvar sunmayı amaçlayan Tatbikat Sahnesi, Ocak ayında beş farklı oyunla seyircinin karşısında olacak. 15-16 Ocak’ta ‘Gidion’un Düğümü’ oyunu İstanbul prömiyerini yapacak. 16 yıldır kapalı gişe oynayan ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’nden sezonun iddialı yeni oyunları ‘Küvetteki Gelinler’ ve ‘Acting’e; işte Tatbikat Sahnesi’nin Ocak programı…

Tatbikat Sahnesi’nde Ocak’ta beş oyun sahneleniyor

Eğitim sisteminin çarpıcı bir şekilde irdelendiği, Erdal Beşikçioğlu’nun yönetmenliğinde sahneye konulan ‘Gidion’un Düğümü’, 15-16 Ocak’ta İstanbul Fişekhane’de seyirciyle buluşuyor.  Bir birey yetiştirmenin sorumluluğunu sorgulayan, bir anne ve bir öğretmeni karşı karşıya getiren oyun; seyirciyi adalet, sanat, farkındalık ve suçluluk duygusu üzerinden gerçeklerle yüzleştiriyor. Oyunda Elvin Beşikçioğlu ve Selin Tekman rol alıyor.


Geçen ay ilk kez seyirciyle buluşan Tatbikat Sahnesi’nin yeni oyunu ‘Acting’, cinayet hükümlüsü bir oyuncu-yönetmen ile iki koğuş arkadaşının arasında geçiyor. Oyunculuk üzerinden sanat, şöhret ve popülerlik kavramlarının güncel göndermelerle akıcı biçimde işlendiği ‘Acting’de; Erdal Beşikçioğlu, Fatih Sönmez ve Ahmet Melih Yılmaz oynuyor. Xavier Durringer’in yazdığı oyunun çevirisi Cem Şahin’e ait.  6 Ocak Perşembe akşamı Fişekhane’de sahnelenecek ‘Acting’; 8 Ocak’ta Caddebostan Kültür Merkezi’nde, 10-11-22-23 Ocak’ta Ankara Tatbikat Sahnesi’nde, 26 Ocak’ta tekrar Fişekhane’de olacak.


Tatbikat Sahnesi’nin, seyirciyle buluştuğu Ekim ayından beri başarısı ve gördüğü ilgiyle tiyatro dünyasında büyük yankı uyandıran bir diğer oyunu ise ‘Küvetteki Gelinler’. Üç kadının aynı adam tarafından gösterilen sahte sevgiyle kandırılıp dolandırıldıktan sonra yalnızlaştırılmalarını ve ardından benzer yöntemlerle yok edilmelerini anlatan oyunda; Hazal Türesan, Naz Göktan ve Selin Zafertepe rol alıyor. Üç başarılı oyuncu, sahnedeki su dolu küvetlerin içinde ayakta alkışlanan bir performans sergiliyorlar. Beth Graham, Charlie Thomlinson ve Daniela Vlaskalic’in yazdığı ‘The Drowning Girls’den Beliz Coşar’ın çevirdiği, yönetmenliğini Erdal Beşikçioğlu’nun yaptığı ‘Küvetteki Gelinler’; 5 Ocak’ta Fişekhane’de, 7 Ocak’ta Caddebostan Kültür Merkezi’nde, 13-14 Ocak’ta Ankara Tatbikat Sahnesi’nde, 27 Ocak’ta Fişekhane’de, 28-29 Ocak’ta tekrar Ankara Tatbikat Sahnesi’nde oynayacak.


Elvin Beşikçioğlu’nun yönettiği, Ahmet Melih Yılmaz’ın sahneye çıktığı tek kişilik ‘Miriam Yasta’ oyunu, genç Miriam’ın cenaze törenlerine katılıp yasıyla varoluşuna ve  yalnızlığına anlam aramasını, fotoğrafların anıları canlandırma gücüyle anlatıyor. Jörg Menke-Peitzmeyer’in yazdığı, seyirciye oyun sırasında çekilen fotoğrafın banyo yapılıp tab edildiği gerçek bir karanlık oda deneyimi de yaşatan ‘Miriam Yasta’ oyunu; 25 Ocak’ta Ankara Tatbikat Sahnesi’nde, 30 Ocak’ta Fişekhane Blackbox sahnesinde seyirciyle buluşacak.


Erdal Beşikçioğlu, tiyatro klasiği tek kişilik oyunu ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’ni 16’ncı yılında da kapalı gişe oynamaya devam ediyor. 1500’ü aşkın gösteride 600 bin kişinin izlediği oyun, pandemide dijital olarak gösterilmesiyle erişilmesi güç bir seyirci sayısına ulaştı. Beşikçioğlu’nun sahnedeki hareketli vinç üzerinde eşsiz bir performanla yorumladığı Rus yazar Nikolay Gogol’un ölümsüz eseri ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’; 12-13 Ocak’ta İstanbul Fişekhane’de, 16 Ocak’ta Diyarbakır Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde, 27-28 Ocak’ta Ankara Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde sahnelenecek. Oyun, 18 Şubat’ta ise İstanbul Bostancı Gösteri Merkezi’nde dev bir gösteriye hazırlanıyor.


Önceki ve Sonraki
Haberler