GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Cildiniz kışa hazır mı?

Soğuk ve rüzgarlı hava kan dolaşımını yavaşlatıyor, cildin yıpranmasına ve erken yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor. Hal böyle olunca kış aylarında cildin ihtiyaç duyduğu nem oranı artıyor. Cildin kaybettiği nem oranını geri kazandırmak ve kış aylarında ortaya çıkabilecek cilt problemlerinin önüne geçmek için, küçük çaplı uygulamalar gerekebiliyor. Medikal Estetik Hekimi Dr. Ayşegül Girgin’in daha sağlıklı bir cilt için hazırladığı kış reçetesi işinize yarayabilir.

profil
BT Ekip
03.11.2021
Cildiniz kışa hazır mı?

Güneş ışınlarının etkisiyle kuruyan, yıpranan ve lekelenen cildi toparlamak için, özellikle de kış aylarına girerken, özel bir bakım yapmak gerekiyor. Soğuk hava koşullarına karşı cildi yenilemek için ilk adım peeling işleminden geçiyor. Kış mevsimine giriş yaparken ciltteki renk ve doku düzensizliklerinin giderilmesi ve yenilenmesi için peeling tedavilerinin uygulanması önem taşıyor. Sağlıklı bir görünüme sahip olmak için ilk adım, cildin ölü hücrelerden temizlenmesi. Ciltte oluşan lekelerle savaşmak için glikolik asit, C vitamini, hidrokinon, retinoik asit içeren ürünler kullanmak gerekiyor ama bunların doktor kontrolü eşliğinde kullanılması önemli. Peelingler cildi temizleyip ölü ciltten arındırmakla kalmayıp aynı zamanda cildinizin kendisini yenilemesini tetiklerken, kan akışını hızlandırarak cilt bariyerinin kuvvetlenmesi için destek oluyor. Ancak peeling sonrası güneş koruyucu kremler uygulanması önemli.

 

Cildiniz kışa hazır mı?

Yazın yıpranan cildi, kış soğuğundan korumak ve oluşacak tahrişe karşı cilde doğru bakımı uygulamak oldukça önemli. Kış mevsimi cildi kuruturken, pul pul dökülmesine de sebep olabiliyor. Soğuk havalarda yüzünüzü gergin ve kuru hissediyorsanız cilt temizleme ve nemlendirme rutininizin değişmesi gerekiyor olabilir. Sabun ve alkol içeren temizleyicilerin yerine köpük formunda hafif yapılı ürünleri tercih ederek işe başlayabilirsiniz. FOREO LUNA 3 ve cilt temizleme köpüğünüz ile cildinizi nazikçe dairesel hareketlerle temizleyerek gözeneklerde kalan kir, yağ ve makyaj kalıntılarını yüzde 99.5 oranında çıkarmış olursunuz. Bu gibi bir temizleme sonrası cildinizin peeling ihtiyacı da olmayacaktır. Özellikle cildi hassas yapılı kişiler peeling yapamayacağı için tercih edebilirler.

Cildi canlandırmak içinse mezolifting, gençlik aşısı ya da kolajen aşısı gibi uygulamalar tercih edilebilir. Bu uygulamalar her yaşa uygun farklı karışımlarda uygulanabiliyor. Bunun yanı sıra içilebilir kolajen desteği almak kışın yıpratıcı etkilerinden korunmaya yardımcı olabiliyor.

 

Cildiniz kışa hazır mı?

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte sağlıklı kalmak için vücudumuzu çeşitli hastalıklardan korumamız gerekiyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan glutatyon en etkili antioksidanlar arasında yer alıyor. C vitamini ile birlikte kullanılan glutatyon tedavisi, vücudu birçok hastalığa karşı korurken, vücudumuzu sert kış şartlarına da hazırlıyor. Damar yolu ile uygulanan glutatyon, birçok hastalığa iyi gelmekle beraber cilt kalitesinin arttırılması, leke ve akne tedavisinde de uygulanıyor.

Yazın güneş ışınlarının etkisi cildi yıpratıyor, leke ve kırışıklık oluşumunu da hızlandırıyor. Bu sebeple cilde uygulanacak lazer tedavileri için kış mevsimini beklemek gerekiyor. Yaz mevsiminin etkilerini soğuyan hava ile birlikte kontrol altına almak birçok lazer tedavisi ile mümkün hale gelebiliyor. Cilt gençleştirmede uygulanan lazerle cilt yenileme tedavileri sarkmaların ve kırışıklıkların giderilmesine imkan sağlıyor. Yoğunlaştırılmış ışık dalgalarının ve radyo frekans dalgalarının (CCL) kombine olarak uygulanması ciltte yeni, genç kolajen üretilmesini de sağlıyor.

 

Cildiniz kışa hazır mı?
Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog