GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

En yaygın 5 cilt sorunu için çözüm önerileri

Her yaşın ve her cilt tipinin sorunları farklı... En yaygın karşılaşılan 'yaşlanma belirtileri, açık gözenekler, hassas cilt, akne ve yorgunluk' sorunlarına yönelik çözüm önerilerini bir araya getirdik.

profil
BT Ekip
31.10.2019
En yaygın 5 cilt sorunu için çözüm önerileri

Yaşlanma karşıtı (anti-aging) bakım ürünlerine genellikle 35-40 yaş civarında başlansa da gerekli önlemleri 20'li yaşlardan itibaren almalısınız. Yaşlanma belirtilerini geciktirmek için günde en az 2-.2.5 litre kaliteli içme suyu tüketmeli, sigara içmemeli ve cildinizi doğru ürünler ile nemlendirmelisiniz. Uzmanlar tarafından 20'li yaşlarda cildinizi  SPF 15+ faktörlü bir güneş kremi kullanarak güneş kaynaklı yaşlanma etkilerinden korunmaya başlamanız, 30'lu yaşlarda retinoidler, antioksidanlar, C vitamini ve Hyaluronik Asit içeren ürünlere başlamanız ve 40'lı yaşlarda antioksidan içeren ve yaşlanma karşıtı bileşenlerin fazla olduğu anti-aging kremlere geçiş yapmanız öneriliyor. Göz çevrenize ise yine 20'li yaşlardan itibaren nemlendirici bakım uygulamalısınız. Cildinizin ihtiyacına en uygun bakım için Clinique ID gibi yeni nesil kişiselleştirilmiş cilt bakım ürünlerini tercih ederek etkili sonuç alabilirsiniz. Bu serinin konsantre whey proteini içeren mor kartuj seçeneği kırışıkık görünümünün azalmasına yardımcı oluyor.

Bonus: Yaşlanma karşıtı bakım için 3 öneri


Açık gözenek sorunu ciltteki yağlanmayı artırırken, eşit olmayan bir doku oluşturarak makyaj kalitenizin düşmesine neden olur. Genellikle karma, yağlı ve sivilceye eğilimli ciltlerde karşılaşılan geniş ve açık gözenek sorunu için gözenek sıkılaştırıcı ürünler tercih etmelisiniz. Aşırı sebumu kontrol altına l'Occitane 'Peony Perfecting Mattifying Fluid' gibi ürünler ile cilt dengeniz oturur ve gözenekler giderek kapanır. Hedef odaklı bir cilt bakımı için ise Clinique ID serisinden mavi kartuş seçerek Alfa Hidroksi Asit içeren bu ürün ile pürüzleri giderilmesine ve gözenek görünümünü azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. 


Hassas ciltler yazın güneşten kışın ise soğuktan yoğun bir şekilde etkileniyor ve ciltte kızarıklıklar meydana geliyor. Hassas ve kızarık ciltler için cilt temizliğinden itibaren hassas ciltlere özel ürünler kullanmalı ve cildinizi derinlemesine temizleyen ürünlerden uzak durmalısınız aksi halde cildinizi dış etkenlere karşı savunmasız bırakmış olursunuz. Hedef odaklı bakım için Clinique ID serisinden yeşil kartuş seçerek Lactobacillus Probiyotik Fermenti içeren bu ürün ile cildi sakinleştirmeye ve rahatlatmaya yardımcı olabilirsiniz. 

Bonus: Sonbahara özel nemlendirici önerileri


Siyah nokta ve akne sorunu çoğu kişi için hormonal dengesizliğin olduğu ergenlik döneminde sonlanırken ilerleyen yaşlarda dönem dönem karşımıza çıkabiliyor. Metabolizma kadar çevresel etkenler nedeniyle de karşılaşılan siyah nokta, akne ve bu nedenle oluşan leke sorununa karşı her şeyden önce cildinizi doğru bir şekilde temizleyip arındırdığınızdan emin olmalısınız. Clinique ID serisinde yer alan Dramatically Different™ Jelly nemlendirici baz gibi çevre kirliliğine yönelik ürünler bu konuda hedef odaklı çözümler sunacaktır.  İhtiyacınıza göre ortalama olarak haftada bir peeling uygulayarak ölü hücreleri, pürüzleri ve fazla yağı ortadan kaldırmayı da ihmal etmemelisiniz. 


Yüzünüzün genelinde ve göz altlarında kendini belli eden yorgunluk işaretleri için yeteri kadar uyumanın ve su içmenin yanı sıra doğru cilt bakım ürünleri ile görünümünüzü ve enerjinizi yükseltebilirsiniz. Söz konusu yorgunluk belirtileri ve dolayısıyla ışığını yitirmiş bir cilt olunca gece bakımının önemi artıyor. Kafein gibi maddeler ile zenginleştirilen maskeler ve serumlar ile aydınlık bir görünümü hızlandırabilirsiniz. Clinique ID serisinden turuncu kartuşu seçerek ürünün içeriğindeki Taurin ile günlük streslere bağlı yorgunluk belirtilerini en aza indirmeye yardımcı olabilirsiniz. 


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog