Profil estetiği nedir?

Var mı bana yan bakan?

Evet aslında herkes size yan bakıyor... Aynada kendinizi görebildiğiniz açılar kısıtlıyken, diğer insanların sizi görebildiği açılar çok daha farklıdır. Profil estetiği, yüzünüzün yandan görünümüdür. Haberiniz olmadan çekildiğiniz, profilden, yani toplumda bilinen adı ile ‘yandan’ göründüğünüz fotoğraflarda, aynada tanıdığınız kişiden daha farklı birini görebilirsiniz ancak unutmayın ki diğer insanlar da sizi bu şekilde görüyor.

Belki de daha önce hiç duymadığınız ‘’Profil Estetiği’’ nedir?

Profil estetiği; yüzün yandan görünümüdür. Her gün baktığımız aynada kendimizi profilden göremiyoruz, ancak çevremizdeki herkes bizi profilimizden görüyor. Profil estetiğinde yüzü doğru analiz etmek çok önemlidir. Bütüne odaklanmak, yüzdeki asimetrinin küçük dokunuşlar ile giderilmesine yardımcı olur.

Suç sadece burunda değil!

Profil estetiğinden memnun olmayan birçok hasta ilk olarak kusuru burnunda aramaktadır. Hâlbuki yüzün uyum ve harmonisini oluşturan en önemli yapılardan biri de çenedir. Çenenin küçük olması, birçok olumsuzluğa sebep olabilir. Mesela burnu olduğundan daha büyük gösterir. Yüzü daha yuvarlak, daha dolgun gösterebilir, boynun daha hızlı yaşlanmasına ve sarkmasına sebep olabilir. Bu kişilerde çene estetiği uygulamaları ile çene ucunun hafifçe büyütülmesi, burnun çok fazla küçültülmesi ihtiyacını ortadan kaldırabiliyor. Bu durum da, gereğinden fazla küçültülerek fonksiyonlarını kaybeden burunlar sorununu ortadan kaldırıyor.

Bütüne odaklanmak...

Doğal bir burun, ancak doğal görünümlü bir yüz ile mümkün olabilir. Yüzümüzdeki asimetrik sorunlar sadece burun estetiği ile çözülmeyebilir. Bütüne odaklanmak bu aşamada büyük önem taşır. Örneğin yüzü çok asimetrik olan bir insana, dünyanın en iyi burun ameliyatı da yapılsa, yüzdeki asimetrik ifade yok olmayabilir. Profil estetiği ameliyatı demek, çok büyük estetik ameliyatları demek değildir. Sorun tespiti doğru yapılırsa, çok küçük dokunuşlu dolgu uygulamaları ile yüzde kusursuz bir ahenk yakalanabilir. Yüzümüzde estetiği ve harmoniyi ararken, suçu sadece burnumuza atmamalıyız. Yüz estetiği uyum üzerine kuruludur, dolayısı ile sorun belki de sadece burnumuzda değildir.

Hekim değerlendirmesi büyük önem taşıyor...

Hastaların profil estetiği ile ilgili aldığı kararlarda hekim seçimi oldukça önemlidir. Hastayı doğru yönlendirmek ve operasyon sonrası ortaya çıkan sonuç ile hastanın tatmin olarak ayrılmasını sağlamak, hekimin konu hakkındaki uzmanlığı ile doğru orantılıdır. Hastaya istediği yüz ifadesini kazandırmak tabii ki, profil estetiğinde yüz haritasının yakından ve uzaktan iyi değerlendirilmesinden ve bütüne olan odaklanmaktan geçer.

İnsanların dış görünüşleri, sosyal yaşamlarını olumlu ya da olumsuz anlamda etkiliyor. Görünüşlerinden memnun olan kişilerin, genellikle sosyal yaşamda özgüvenlerinin yüksek olduğu görüyoruz. Profil estetiği için bize başvuran hastalarımızın, uygulamadan önceki ve sonraki psikolojik durumlarında pozitif anlamda büyük farklar gözlemliyoruz. Bu anlamda sosyal yaşamında özgüveni yüksek, insanları etkilemeyi seven bireyler için profil estetiği büyük önem taşıyan bir detaydır.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog