GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Sonbahara özel nemlendirici önerileri

Sonbaharı seviyoruz ama cilt üzerinde yarattığı tahribatları da görmezden gelemiyoruz. Aşırı kuruluk, gerginlik hissi ve hassasiyet ile mücadele etmek içinse bakım şart. İşte cildinizi anında nemlendirecek güzellik önerileri...

profil
Nilay Yalçınkaya
14.10.2019
Sonbahara özel nemlendirici önerileri

Mevsim geçişlerinden en çok cildimiz zarar görüyor. Nem seviyesi azalıyor ve beraberinde aşırı kuruluk, hassasiyet, pul pul dökülme ve gerginlik hissi yaşanabiliyor. Bu da cilt kalitesinin düşmesine ve cildin daha mat, donuk ve yorgun görünmesine yol açıyor. Sağlıklı, canlı ve aydınlık bir cilt içinse cildin nem ihtiyacını karşılamak çok önemli. 

Bunun için cildinizi düzenli olarak nemlendirmek temel kural. Sabah yüzünüzü yıkadıktan sonra cildinizin nem seviyesini yükseltmek ve gün boyu taze görünmesini sağlamak için yoğun bir nemlendirici serum kullanım. Eğer yağlı bir cildiniz varsa, 'nemlendirici kullanmak cildimi yağlandırır' düşüncesinden uzaklaşın ve yüzünüzü nemlendirmek için su bazlı jel nemlendiricilerden yardım alın. Unutmayın ki yağlı ya da kuru, cilt tipiniz ne olursa olsun her cildin neme ihtiyacı vardır. Bunun yanında nem konusunda doğal yağlardan da destek alabilirsiniz. Mesela saf zeytinyağı, gül yağı ve avokado yağı cildinizi beslemek ve nemlendirmek için çok değerli yağlar. Gece uyumadan önce sürüp sabaha kadar yüzünüzde tutabilir ya da yağlı histen rahatsız olursanız banyodan bir saat önce sürüp yıkayabilirsiniz. 

Evde deneyin

Cildinizi nemlendirmek ve hızlıca daha canlı görünmesini sağlamak için 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı ve 1 çay kaşığı tatlı badem yağını karıştırıp yüzünüze, boynunuza ve kalanı da ellerinize sürüp sabaha kadar bekleyin. Sabah uyandığınızda cildinizin çok daha yumuşak ve nemli olduğunu farkedeceksiniz.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog