GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Uçakta cildiniz kurumasın

Bayram tatili deyince bavulumuzu kapıp kendimizi bir yerlere atmak istiyoruz. Ancak, seyahat boyunca en olumsuz etkiyi cildimiz görüyor. Dermatolog Dr. Sevinç Elinç’in seyahat sırasında bakım önerileriyle, rahatlayın.

Uçakta cildiniz kurumasın
Cildiniz seyahatte nemsiz, aynı havanın dolaşıp durduğu yolculuklardan ve sonrasındaki ısı değişimlerinden nasıl etkilenir hiç düşündünüz mü?

Uzun bir yolculuk sırasında hissettiklerinizi bir düşünün. Kapalı bir ortamda, hareket edemeden sürekli oturmak ne kadar sıkıcı geliyor değil mi? Peki ya cildiniz bu nemsiz, aynı havanın dolaşıp durduğu yolculuklardan ve sonrasındaki ısı değişimlerinden nasıl etkilenir hiç düşündünüz mü? Karayolu veya hava yoluyla olsun seyahat etmek, cildiniz için oldukça yıpratıcı olabilir. Yıpranan cildinizin sorun çıkararak tatilinizi mahvetmesini istemiyorsanız bu önerilere kulak verin.

1. Cildinizin kurumasına izin vermeyin: Uçaklardaki klimalı kuru hava ve basınçlı ortam cildinizin su kaybederek kurumasına neden olabilir. Kuru bir cilt kaşınır, pul pul dökülür. Seyahate çıkmadan bir gece önce yoğun bir nemlendirici kullanılması cilt kuruluğuna karşı güzel bir önlem olacaktır. Ayrıca çantanızda bulunduracağınız seyahat boyu bir nemlendirici ile yolculuk sırasında cildinizin nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. Seyahatler sırasında cilt için zararlı olabilecek diğer bir faktör de beslenme düzenindeki değişikliktir. Bol su içmek, C vitamini ve antioksidanlar içeren multivitamin tabletleri kullanmak yararlı olacaktır.

2. Saçlarınız kırılıp dökülmesin: Seyahatler sırasında belki de en çok ihmal edilen yerlerimiz saçlarımız. Özellikle sıcak iklimlerde yapılan tatillerde havuz, deniz ve güneş derken saçlar kurur, yıpranır ve dökülmeye başlar. Yolculuğa çıkarken yanınıza mutlaka günlük kullandığınız şampuanı ve saç kremini almalısınız. Kısa bir süreliğine de olsa saçlarınızın alışık olduğu ürünleri değiştirmek saçlı derinin dengesini bozabilir. Bunun dışında özellikle yolculuk sırasında saçlarınızı çok sıkı toplamamanız, çok sık taramamanız ve eğer güneşli bir tatil planlıyorsanız yanınızda saç için bir güneş koruyucu bulundurmanız faydalı olacaktır.

3. Ellerinizi bakımsız bırakmayın: Güzel ve yumuşacık ellerle başladığınız seyahatten, yıpranmış kabuk kabuk soyulan ellerle dönmek istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Elleriniz gün içerisinde ortalama 5-10 kez yıkanırken, her defasında çeşitli kimyasallara maruz kalır. Belli bir rutine dayanıklı olan cildin seyahat sırasında farklı ürünlerle yıkanması, dezenfektanlarla temas etmesi ve yeteri kadar nemlendirilmemesi cildin doğal pH ve nem dengesini bozabilir. Kuruyan ellerde egzama ve enfeksiyonlar daha kolay gelişebileceğinden, seyahat sırasında keyfinizin kaçmaması için ellerinizi doğal ve pH dengeli, yumuşak bir sabunla yıkamaya ve bol bol nemlendirmeye özen göstermelisiniz.

4. Ayaklar ekstra bakım ister: Seyahat sırasında uzun süre kan dolaşımı azalıp, eklemleri hareketsiz kalan, sonrasında da tatilde uzun yürüyüşler yapan ayaklarınızın neler çektiğini hiç düşündünüz mü? Vücudun tüm yükünü taşıyan ayakların sağlığının bozulmaması için tatile çıkmadan önce profesyonel bir medikal ayak bakımı yaptırmakta fayda var. Hava veya kara yoluyla olsun yolculuklar sırasında ayaklar bir miktar şişebileceğinden rahat, esnek, nemi içerde hapsetmeyen ayakkabılar ve pamuklu, terletmeyen çoraplar tercih edilmeli. Tatil sırasında her gece ayaklar ılık ve sabunlu suyla yıkanmalı ve kağıt havlu yardımıyla iyice kurulanmalıdır. Temizlenmiş ayaklar için uygun bir nemlendirici kullanmak topuk kalınlaşmasını ve çatlamasına da engel olacaktır. Eğer fazla terleme şikayetiniz varsa parmak araları ve ayak tabanı için talk pudra kullanabilirsiniz.

5. Olmazsa olmazınız güneş koruyucular: Sıcak ya da soğuk, yaz ya da kış fark etmeksizin seyahate çıkarken yanınızda yüksek faktörlü bir güneş koruyucu bulundurmakta fayda var. Her türlü güneş hasarının ciltte lekelere, kırışıklıklara ve erken yaşlanmaya neden olduğunu unutmamak gerek.

 

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog