GÜZELLİK - MAKYAJ

Kirpiklere göre maskara seçimi ve doğru maskara kullanımı

Makyaj yapmayı seven kadınların kozmetik çantası farklı renklerde farlar, rujlar, fondötenlerle doludur. Ama bir ürün vardır ki, doğrusu bulundu mu artık vazgeçilmez hale gelir: Maskara... Peki doğru maskara nedir? Esra Sayın; kısa ya da uzun kirpiklilerin nasıl maskara seçmesi gerektiğini, maskaranın nasıl uygulanacağını, son kullanma tarihinin ne anlama geldiğini yazdı

Kirpiklere göre maskara seçimi ve doğru maskara kullanımı
  • Öncelikle göz makyajınızda büyük bir role sahip olan maskarayı sürmeden önce göz çevrenizin temiz ve kuru olduğundan emin olmalısınız. Göz makyajında en son maskarayı uygulamalısınız. Kısaca maskara; göz kalemi, far ya da eyeliner’dan sonra kullanılmalı.
  • Maskara fırçanızı kirpik diplerinizin altından başlayarak ve zikzak hareketler yaparak kirpiklerinizin ucuna doğru uygulayabilirsiniz. İki kat maskara sürmek istiyorsanız, ikinci kat için biraz bekleyin ki zemin kurusun.
  • Son zamanlarda şeffaf maskaralar oldukça ön planda. Bu ürünleri kullanmayı sevenler, varla yok arasında makyaj yapmayı tercih ediyor.
  • Daha kıvrımlı kirpikler için maskaradan önce mutlaka kirpiklerinizi kıvırın. Var olan kirpiklerinizin daha uzun görünmesini istiyorsanız, ikinci kat maskara sürerken fırçayı daha dik bir açıyla tutabilirsiniz.
  • Kirpiklerinizi daha belirgin ve ayrık tercih ediyorsanız, maskara sürmeden önce kirpiklerinize bir makyaj çubuğu yardımıyla transparan pudra uygulamalısınız.
  • İnce ve seyrek kirpikleriniz varsa, kalın ve sık telli fırçalara sahip maskaraları tercih edebilirsiniz. Kısa ve düz kirpiklere sahipseniz, uzun ve kıvrımlı fırçalar tam size göre. Böylelikle hacimli kirpiklere sahip olabilirsiniz. Hacimli ve düz kirpikleriniz varsa asimetrik kıl dizilimli fırçaları, birbirine yapışan kirpikleriniz için de sık telli ve kısa fırçalı maskaraları tercih edebilirsiniz.
  • Gelelim maskaralarla ilgili birkaç ufak detaya…. Çoğumuz, bir ürün alınca o ürünün son kullanma tarihini atlıyoruz. Sonra da üründen fayda görmediğimizi zannediyoruz. Maskaralar, diğer makyaj ürünlerine göre daha az bir kullanım ömrüne sahiptir. Kozmetik ürünlerinde ürün kapağı açıldıktan sonra kullanım ömrü başlıyor. Maskaraların kullanım ömrü ise altı aydır ve bu süre tamamlandıktan sonra kullanılması asla tavsiye edilmez. Hava ile çok sık temas eden maskara, bakteri üretebilir ve gözlerinizde alerjik reaksiyonlara sebep verebilir.
  • Diğer taraftan kullanım süresi bitmemiş maskaralar bazen kuruyabiliyor. Böyle bir durumda maskaranızın ömrünü uzatmak için sıcak su dolu bir kabın içinde maskaranızı, ağzı sıkıca kapalı bir şekilde yerleştirerek bir süre bekletin. Sıcak su, maskaranızın yeniden akışkan bir forma dönüşmesine yardımcı olacaktır.  Maskara fırçanıza bir damla gül suyu damlatın ve fırçanızı maskara tüpüne batırıp çıkarın. Gül suyu maskaranızın çözülmesini yardımcı olacaktır.
  • Maskarayı çoğu zaman sadece üst kirpiklerimize uyguluyoruz. Fakat hem alt, hem üst kirpiklere uygulanması daha iyi sonuç verecektir. Üst kirpiklere daha fazla maskara sürülürken, genelde alt kirpiklere daha az sürülür.
Önceki ve Sonraki
Haberler