GÜZELLİK - MAKYAJ

Makyaj malzemelerinin ömrü nasıl uzatılır?

En sevdiğiniz rujun dibi göründü, çok fazla para ödediğiniz maskaranız çabucak kurudu, fondöteninizden sadece birkaç damla kaldı. Bazı kozmetik ürünlerinin bittiğini düşünseniz bile birkaç pratik yolla sonuna kadar yararlanabilirsiniz. Nasıl mı? İşte sevdiğiniz makyaj ürünlerinin ömrünü uzatmak için öneriler....

profil
BT Ekip
31.03.2016
Makyaj malzemelerinin ömrü nasıl uzatılır?

Bu önerileri okurken makyaj malzemelerinin kullanım sürelerini göz ardı etmemeniz tavsiyemiz. Eğer sizin de böyle pratik ipuçlarınız varsa yorumlarda bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin.

-Kapakları sıkıca kapatın, serin yerde muhafaza edin

Kozmetik ürünlerinizin havayla olan temasını olabildiğince azaltmak raf ömürlerini de uzatacaktır. Bu nedenle kapaklarının sıkıca kapalı olduğundan emin olun. Makyaj malzemelerinizi banyoda muhafaza etmekten ise kaçının. Banyodaki nem ve sıcaklık makyaj malzemelerinize zarar verir.

-Fondöten

Bir hayli para harcadığınız kaliteli fondöteninizden sadece birkaç kullanımlık mı kaldı? Fondöten kutusunun içine kullandığınız bir yüz nemlendiricisinden 3-4 damla koyarak fondöteni karıştırın. Böylelikle hem fondöteninizin ömrü uzamış oldu hem de hafif bir fondöten elde etmiş oldunuz.

-Plastik tüplerin gücü

Plastik tüplerde kullandığınız kremler ve makyaj malzemelerini her zaman makasla ikiye keserek son damlasına kadar kullanabilirsiniz.

-Ruj

En sevdiğiniz ruj mu bitiyor? Kürdan ya da chopstick yardımıyla rujunuzda arta kalan kısımları kabından sıyırıp seyahat boyutunda bir kutuya aktarın. Bir süre daha rujunuzun keyfini sürebilirsiniz.

-Maskara

Maskarınızın sonuna mı geldiniz. Birkaç kere daha kullanabilmek için maskaranızın içine eczaneden aldığınız suni göz yaşı damlasından damlatın. Ayrıca maskaranızın daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız her fırçasını çıkarışınızda kapağını baş parmağınızla kapayın. Bu sayede maskara hava almaz ve kurumaz. Ancak ne kadar uğraşırsanız uğraşın maskaranın kullanım ömrü 3-4 ay arasıdır unutmayın.

-Çare buzdolabı

Sıcaklık ve ışık kozmetik ürünlerinizin kokusunu ve rengini bozabilir. Oje, ruj ve parfümlerinizi daha uzun süre kullanmak istiyorsanız buzdolabında muhafaza edin.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog