GÜZELLİK - MAKYAJ

Makyajınız ‘temiz’ olsun, cildiniz nefes alsın

‘Clean Make Up’ yani ‘Temiz makyaj’ kavramı son günlerde oldukça ön planda… Bu kavramı trend değil de güzellik sektörünün bütün olarak yöneldiği yol olarak görmek, daha doğru olur. 'Temiz makyaj' ile kusurlarınızı kapatmak yerine, cildinizin doğal ışığını göstermek daha önemli. Esra Sayın, ‘Temiz makyaj’ı yazdı

Makyajınız ‘temiz’ olsun, cildiniz nefes alsın

Mevsim geçişlerinde ya da kullanılan ürünlerle ilgili olarak gün geçtikçe cildimiz alerjik ve hassas bir hale geliyor. Bu nedenle artık cilt bakım ürünlerinde genellikle temiz İçerikli ürünler tercih ediyoruz. Şimdi de sıra ‘Temiz makyaj’a geldi… Kapatıcı özelliği olan kozmetikleri kullanmamak, az miktarda renkli nemlendirici ile ya da aydınlatıcılarla ilerlemek en doğrusu. Temiz makyaj akımının en önemli özelliği; doğal olanı belirginleştirmek. Cilt bakımında derinin hassasiyete saygılı temiz içerikler kullandığınız gibi cildinize uyguladığınız her makyaj malzemesinin de içeriğine dikkat etmeniz gerekiyor. Tüm gün yüzünüzde kalan makyaj da temiz içerikli olmalı.

Lip Balm ve maskara en basit haliyle temiz makyajın olmazsa olmazları arasında bulunuyor. Kaşların boyanması ise bu yıl ‘out’! Onun yerine kaşlar, besleyici ürünler kullanarak jel ile tarayarak belirginleştiriliyor.

 

ÜRÜNLERİN İÇERİĞİ DE ÇOK ÖNEMLİ

Temiz makyaj sadece az ürün kullanarak olmaz. Ürünlerin içeriklerinde hangi sertifikanın neyi garanti ettiğini gösteren bilgilerin de olması çok önemli. ECO (ekolojik) etiketi gördüğünüz makyaj ürünlerinde en az %95 doğal içerik bulunur. Ve bunun en az %5’nin tarımsal olduğu onaylanmıştır. ‘Cosmos’ etiketi ise ürünlerde en fazla %5 oranında sentetik madde kullanımına izin verilmiştir anlamına gelir. ‘Ecocert’ logosunu görünce ürünlerin içeriklerinde hiçbir sentetik madde bulunmadığını anlayabilirsiniz. Makyaj ürünlerinin içeriğinin ‘tamamen’ bitkisel, mineral ve biyolojik içerikli olduğunu garantileyen kod ise ‘BDIH’dir.  BIO etiketli ürünlerin içeriğinin en az %95’inin doğal, bunun da %10’unun biyolojik tarımla elde edildiği garantilenmiştir. Vegan kozmetik ürünleri, hayvanlar üzerinde test edilmeyen ve hiçbir hayvansal formülü içerisinde kesinlikle bulundurmayan ürünlerdir. Bu ürünler temiz ve doğal içeriklere sahiptir.

Bitkisel boya ve yağlardan yapılan makyaj malzemelerinin kalıcılığı inorganik boyalar kadar yüksek değildir. Doğal pigmentlerle renklendirilen renkli kozmetik ürünleri denemelisiniz. Vegan, temiz, doğal ve hayvanlar üzerinde test edilmeyen, çevre dostu makyaj malzemelerini kullanarak cildinize iyilik yapmayı unutmayın.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog