GÜZELLİK - PARFÜM

Sonbahar modunuzu yükseltecek en yeni parfümler

Bir parfüm kokusuyla, bambaşka evrenlere yolculuk yapmak mümkün olabiliyor. Zaman zaman bir şehri, zaman zaman bir anı, zaman zaman bir sihri anımsatan kokular içinden sonbahara en uygun olan en yeni parfümleri birlikte keşfe çıkalım.

profil
BT Ekip
14.10.2021
Sonbahar modunuzu yükseltecek en yeni parfümler

New York ve Paris’ten ilham alan, Kilian Paris’in yeni kokusu Apple Brandy on the Rocks gece hayatındaki özgürlüğün bir yansıması olarak karşımıza çıkıyor. Apple Brandy, ilk olarak sekiz sene önce Kilian Paris'in New York mağazasının açılışına özel parfümör Sidonie Lancesseur tarafından tasarlanmış. Koku, orijinal elma konyağı özüyle geri dönerken bu sefer ilave bir yükselişe sahip… Kilian Paris’in imzası haline gelen 'on the rock’ notası, Kilian Paris karakterini benzersiz bir şekilde yansıtıyor. Bergamot karışımı, ananas ve kakule notaları parfüme heyecan uyandırıcı, modern bir hava katıyor.


Donatella Versace, bu parfümün Versace kadınının duygusallığına bir övgü niteliğinde olduğunu söylüyor. Parfümün duygusallığı ise modern ağaçsılığında yatıyor. Temel notalar, Clearwood'un kehribarlı duygusallığı odunsu bir karakterle birleştirdiği ışık ve gölge arasında ve bu aromalara özgü toprak ve kafur notalarının izini bırakmıyor. Şeker kamışından yapılan bu orijinal molekül, biyoteknoloji tarafından yaratılan ilk molekül ve araştırmanın meyvesi olan özel bir doğal madde. Canlı ormanlar ve beyaz misk kokteyli ile birleştiğinde, bu prestijli kokuya modernlik katıyor.

The Dylan Turquoise şişesi ise Versace'nin yenilikçi tasarımının bir ifadesi... Zarif kıvrımlar, Versace Home koleksiyonlarında bulunan Yunan kültürünü ve mitolojisini çağrıştıran bir amforayı anımsatıyor.


İlhamını antik çağların Konstantinopolis’i ve günümüzün İstanbul’undan alan, Trade Routes koleksiyonun dokuzuncu üyesi Constantinople, sizi büyüleyici ve gizemli bir seyahate çıkarmaya hazır.  Koku yaratıcısı Marie Salamagne olan parfüm; “Şehirlerin Kraliçesi” olan İstanbul’u, Avrupa ve Asya kıtalarını, Karadeniz ile Ege'nin mavi denizleri ortasında buluşturuyor. İki farklı dünyanın bir araya gelmesini -kültür, karmaşa ve çelişkileri- temsil ediyor ve Antik Bizans’tan günümüze kadar gelen Konstantinopolis/İstanbul, tarih boyunca hiç durağanlaşmamış bir şehir konumunda bulunuyor.

Pudramsı iris, sıcak vanilya ve aromatik meşe yosunu karışımı, şehvetli ve zarif bir koku yaratıyor. Üst notalarda pembe biber, lavanta akorları ve naneli bir meyvemsilik katan sardunya sayesinde iç açıcı ve neşeli bir açılış yapıyor. Cypriol DM ile güçlendirilen, pudramsı iris, tatlı ve yumuşak Damas Gülü ile oluşturulan eşsiz çiçeksi akor, kokuya zengin bir zerafet ve derinlik katıyor. Son olarak, çikolatanın verdiği rahatlık hissini andıran vanilyamsı akorlarla tatlandırılmış, toprağımsı paçuli ve yosun akorları sayesinde odunsu bir parfüm kokusu oluşturuyor.


Kadın özgüveni bambaşka biçimlerde karşımıza çıkar. Bana her gün ilham veren güçlü, korkusuz kadınları her zaman hatırlamak ve kutlamak için Super Gorgeous!’u yarattım” diyor Michael Kors. Çok yönlü olarak tasarlanan altın rengindeki cam şişe ise Michael Kors Super Gorgeous!’a modern, mimari bir duyarlılık katıyor. Yeni ve cesur kokuların dokunuşlarıyla, Michael Kors kadınının gücünü ve kararlılığını somutlaştıran ikonikleşmiş Michael Kors Gorgeous parfümünün daha zengin ve şehvetli versiyonu olan Michael Kors Super Gorgeous!, merkezindeki modern beyaz çiçek buketini (sümbülteper, yasemin, portakal çiçeği ve ylang) yeni tamamlayıcı notalar ile yorumlayarak dikkat çekiyor. Yoğunlaştırılmış tütün akoru, dumanlı tatlı bir sıcaklık sunarken, koyu kehribarın güneşli ve şehvetli notaları güçlü bir derinlik yakalıyor.


Jordi Fernández tarafından teknolojik olarak en gelişmiş ve en sürdürülebilir bileşenlerle tasarlanan The Hedonist, nihai bir varış noktası olmaksızın, vahşi doğaya yapılan lüks bir yolculuğu müjdeliyor. Estetiğin en saf halini arayıştan ilham alan koku, haz ve mutluluğun doğada keşfedilmesine atıfta bulunuyor. Kreasyon, Ex Nihilo’nun Haute-Parfumerie'nin klasik ham maddelerini yüceltme ve Avant-Garde'den ilham alan nihai ve unutulmaz bir parfüm deneyimi sunma arzusunu mükemmel bir şekilde açıklıyor.

Odunsu baharatlı bir koku olan The Hedonist’in üst notalarındaki zencefil, bergamotla bir araya gelerek yeni bir heyecanı tetikliyor. Sedir ağacı ve Haiti'den gelen vetiver, kokuyu güçlendirken misk, Givaudan tarafından biyoteknoloji yoluyla üretilen Akigalawood ile birleşerek baş döndürücü bir imza yaratıyor. Aynı zamanda Ex Nihilo'nun tüm kokuları gibi The Hedonist de tamamen vegan içeriklerden oluyor.


Güçlü duygular hissettirmeye yönelik özgün yaratımlar sunan Initio, Oud for Greatness'den sonra umudun bir başka yönünü ortaya çıkarıyor. İçgüdüleri harekete geçiren, huzur ve mutluluğu aşılayan Initio kokularının en yenisi Oud for Happiness, beynin mutlulukla bağlantılı bölgelerini harekete geçirerek rahatlatıcı bir his uyandırıyor, özgüveni arttırıyor ve dinginlik veriyor. Şişe tasarımındaki mutluluk ve bolluğun sembolü hayat ağacının dinamik güçlerini, içeriğindeki udun canlı ve güçlü sinerjisi ile bir araya getiriyor. ‘Tanrıların ahşabı’ olarak adlandırılan ud, bedeni ve zihni rahatlatıyor. Sürdürülebilir bir haz uyandırmak için, canlandırıcı bir afrodizyak olan zencefil, iyileştirici özelliklere sahip Virginia sediriyle birleşerek kokuyu güçlendiriyor. Kokunun temel notaları bergamot, zencefil, sedir ağacı, ud (Hindistan’dan), meyan kökü, vanilya ve miskten oluşuyor.


“Doğa, bozulmadığında ve zıtlıklarla daha güzeldir” diyen Maison Crivelli’nin genç kurucusu Thibaud Crivelli, yeni koleksiyonundaki tüm kokular gibi Hibiskus Mahajad’ı da çevreye duyarlı yeni bir tasarımla sunuyor. Çağdaş ve orijinal kreasyondaki tüm parfümler ilhamını güçlü, şaşırtıcı ve yoğun bir koku etkisinden alıyor. Parfümör Quentin Bisch tarafından tasarlanan Hibiscus MahaJad, Ebelia'nın (siyah frenk üzümü) verdiği meyveli aroma sayesinde gösterişli bir dokunuşla açılıyor. Üst notaların freshliği nane yağı ile vurgulanırken, tarçın, pudramsı yönü ile frenk üzümünü tamamlıyor. Orta notaların çiçeksi ve hafif meyvemsi aroması olağanüstü kalitedeki Şam gülüne dayanıyor. Son olarak deri, ciltte daha sıcak ve kalıcı bir his bırakıyor. Temel notalar ise, tarçının pudramsı tatlılığını pekiştirmek için hibiskus tohumları ve aynı zamanda derinin getirdiği şehvetli sıcaklığı güçlendirmek için benzoin ve vanilya etrafında işleniyor.


Gentle Fluidity Gold Edition ve Gentle Fluidity Silver Edition; parfümerideki kadınsı/erkeksi koku kuralını yıkarak, kişinin kendini özgürce ifade etme hakkına atıfta bulunuyor. İki parfüm de aynı ada sahip ve aynı 49 bileşenden oluşuyor, ancak her bileşenin ustaca birleştirilmiş dozajı sayesinde koku kimlikleri birbirinden tamamen farklı hale geliyor. Gentle Fluidity Silver Edition odunsu aromatikken, Gentle Fluidity Gold Edition oryantal misk bir koku ve her ikisi de unisex bir deneyim sunuyor. İki farklı koku olmanın ötesinde, altın ve gümüş tipografileri ve renkleriyle de ayırt edici izler taşıyorlar. 24 yaşına kadar bale yapan Maison Francis Kurkdjian’a göre dans hakimiyet, denge ve kusursuzluk gerektirmesiyle parfümeri ile benzerlikler taşıyor. Bu benzetme, Gentle Fluidity'de daha anlamlı hale geliyor. Gentle Fluidity, tıpkı dans gibi, tamamen özgür ve cüretkar bir ifade biçimini yansıtıyor. Gentle Fluidity Gold Edition; ardıç ve Hindistan cevizinin meyvemsi notaları, kişniş tohumu, amber, misk ve vanilya ile buluşuyor. Oryantal miskin vurgulandığı koku, cildi cömertçe sarıyor ve kusursuz bir koku bırakıyor.


Tom Ford, en yeni kokusu ile sonbaharı karşılıyor: Ombre Leather Parfum. Bu özel kokuyu anlatırken tasarımcı; “Tom Ford kokularının çoğu hayatımın bazı gerçek yönlerini yansıtıyor. Ombre Leather’daki her bir nota çocukluğumun Batı Amerikasını anımsatıyor. Bu yeni koku ise, orijinal kokunun vahşi, dizginlenemeyen duygusallığını temel alıyor..." cümlelerini kullanıyor. Siyah deri notalarını güçlü menekşe yaprağı ve sedir ağacıyla birleştirerek ortaya çıkan bu belirgin koku harmanı farklı duyulara hitap ederken, Amerikan batısı dünyasının sınırsız duygusallığından izler taşıyor. Klasikleşmiş Ombre Leather'ın yoğunlaştırılmış yeni versiyonu belirgin bir şekilde zengin, lüks deri dokusunu yansıtırken beklenmedik menekşe yaprağı özü notası ile şaşırtıcı bir kombinasyon sunuyor. Eşsiz bir zenginlik düzeyi oluşturan bu güçlü yeşil çiçeksi nota, bir buket içindeki taze menekşelerin yoğun çiçeksi kokusunu alt notalarında kullanıyor, sedir ağacının odunsu kokusu ile harmanlanıyor. Baskın bir öz elde etmek için Muson iklimlerinde özenle hasat edilen yasemin çiçeği de içeriyor. Çölün vahşi özgürlüğünü ve öngörülmezliğini ortaya çıkaran büyüleyici koku, kullananların ruhunu özgür bırakıyor. 

 


L’Occitane’ın yeni Osmanthus parfüm koleksiyonu havayı mutluluk ve dinginliğin kokusuyla dolduran, kadife dokulu sarı çiçeklerden oluşan bir buketi andırıyor. Özünü Çin’in Guilin Dağları’nda yetişen Osmanthus bitkisinden alan yeni koleksiyon, bir tür bitki hazinelerine yolculuk gibi. Kültürel olarak da ikonik olan Osmanthus çiçeği, Guilin Dağları’nın kalbinden L’Occitane parfüm koleksiyonuna dahil olarak, doğayla iç içe ama çok tutkulu bir kadını hayal ediyor. Sonbaharda çiçek açan ve diğer birçok bitkinin çiçek açmayı bıraktığı bir zamanda güzel kokusunu yayan Osmanthus çiçeği, L'Occitane’ın bu parfümünde hassasiyet, sıcaklık, çekicilik, tatlılık ve tazelik yayıyor. Parfüm gurularına göre birkaç damla Osmanthus, iyimserlik ve pozitif etkilerle dolu bir gün anlamına geliyor.

Kayısı, acı portakal ve armut notaları ile açılan koku, kısa sürede yerini tamamen çiçeksi bir kokuya bırakıyor. Orta notalarında Osmanthus Çiçeği, canlı ve hoş bir izlenim için sarıboya çalısı ve sıcak havuç tohumu parfüme hayat veriyor. Kapanışındaki sedir ağacı ve sandal ağacının temel notaları canlı, sarmalayıcı bir iz bırakıyor.


Parfüm deyince akla ilk gelen markalardan biri olan Avon, yeni Maxime Icon koleksiyonu ile ilham vermeye ve benzersiz kokusuyla beklentilerin ötesine geçmeye hazır. Sıra dışı Hippolyta çiçeği, canlandırıcı mandalina içeriği ve kalıcı kokusuyla kendinizi iyi hissettiren en iyi dostlarınızdan bir olacak. Adını bir tanrıçadan alan parfüm, duyularınızı harekete geçirmek için sabırsız ve cüretkar... 


Göz kamaştırıcı kırmızı şişesiyle, odunsu ve floral notaların birleşiminden oluşan L’Interdit De Parfum Rouge, özgüveni yüksek bir kadını temsil ediyor. Yoğun yasemin, pimento yaprakları, kan portakalı ve zencefilin sıcaklığıyla harmanlanan bu özel koku, kalıcılığı ile hisleri adeta bir tutkuya dönüştürüyor. Givenchy'nin ikonik kırmızı rengine övgü şık ve feminen şişe tasarımı, içini gösteren yarı saydam kırmızı lake ile süsleniyor.


Mücevher tasarımının kurallarını değiştirmesiyle ünlü İtalyan lüks markası, çığır açan vizyonunu yeni, kişiselleştirilmiş bir koku deneyimine taşıyor: Bvlgari Allegra. Bu özel koku renkli ve üstün İtalyan yaşam tarzının duygularını ve İtalyan kadınlarının türünün cazibelerini yenilikçi bir yolculukla birleştiriyor. Beş canlandırıcı parfüm ve beş Magnifying esansları ile birlikte Bvlgari Allegra, eşsiz ve cesur Bvlgari gibi kişinin kendi kokusunu ve imza parfümünü sunarak herkesi Roma’nın hayat dolu tutkusuna davet ediyor. Kokunuzu kişiselleştirirken öncelikle ana koleksiyondaki beş eau de parfum’den birini seçiyorsunuz. İtalya’nın ışıltılı canlılığına sahip bu beş koku, Romalıların tükenmez enerjisine övgü niteliğinde ve her bir parfüm karşı konulmaz tatlılıktaki İtalyan kaçışı ile sizi sarıyor: Akdeniz’in enerjik güneşini, İtalyan aşkının heyecanını, İtalyan dolce’sinin rahatlatıcı zevkini, Roma’da güneş batımı sırasındaki aperitivo eğlencesini ve Venedik festivalinin büyüsünü sunuyor.


Modern erkeğin güç ve duyarlılık ikililiğini simgeleyen, odunsu notalarıyla korkusuzca limitleri aşmaya davet eden Burberry Hero, öz gücünü keşfetmek isteyen erkekleri ifade ediyor. Tasarımcı Riccardo Tisci’nin Burberry için yarattığı ilk parfüm olan Hero, bergamot, sedir ağacı ve karabiberin muhteşem uyumuyla tazelik ve çarpıcılığı bir arada sunuyor.

Bonus: 10 sofistike parfüm 


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog