GÜZELLİK - SAÇ

Saçınızı yanlış yıkadığınızın 7 işareti

Saçınızın sağlıksız görünümünden şikayetçiyseniz belki de en temel basamakta hata yapıyor olabilirsiniz. Gereğinden fazla şampuan kullanmak, saçınızı çok sık yıkamak en çok yapılan hatalar arasında. İşte doğru cevaplarıyla saçınızı yıkarken düştüğünüz en büyük hatalar...

profil
BT Ekip
28.03.2016
Saçınızı yanlış yıkadığınızın 7 işareti

1. Saçınızı gereğinden fazla yıkıyorsunuz

Uzmanlar hafta 3 kere şampuanla saç yıkamanın yeterli olduğu görüşünde. Saçınızı ne kadar sık yıkarsanız saç köklerinizin o kadar çok yağ ürettiği konusunda da uyarıyorlar.

2. Şampuan miktarı ve uygulaması

Saçınızın kirli olması bir avuç dolusu şampuan kullanmanızı gerektirmez. Örneğin orta uzunlukta bir saçınız varsa en fazla ceviz büyüklüğünde bir şampuan miktarı uygun olacaktır. Şampuan uygularken sadece saç diplerinize yoğunlaşmanız da önemli. Saç uçlarınızı ise şampuana boğmaya kesinlikle gerek yok.

3. Saç diplerine sert masaj yapmak

Sağlıklı saçlar sağlıklı saç köklerinin eseridir. Banyo esnasında sert bir şekilde saç diplerinize masaj yaptığınız takdirde, sağlıklı saçlarınızla vedalaşabilirsiniz. Bu uygulama saçınıza zarar verdiği kadar, aynı zamanda yağlanma sürecini de hızlandıracaktır. Parmak uçlarınızla hafif ve narin hareketlerle şampuanı saç diplerine yedirin.

4. Sıcak suyla saç durulamak

Sıcak bir duş vücudunuz için ne kadar rahatlatıcı olursa olsun, saçınız için bir o kadar zararlıdır. Saçınızın kurulaşmasına ve kepek oluşumuna neden olur. Banyo sonrası saç dipleriniz kaşınmaya başlıyorsa bilin ki gereğinden fazla sıcak suyla saçınızı duruladınız. Ilık bir su saçınızın nem ihtiyacını karşılar aynı zamanda ışıltı verir.

5. Saç diplerinize krem uygulamaktan vazgeçin

Banyo sonrası saç dipleriniz kaşınıyor ve saçınız çabuk mu yağlanıyor? Bunun nedeni saç kreminizi saç kökünüze uygulamanız olabilir. Saç kremini saçınızın ortasınan başlayarak uçlarına doğru uygulayın, nazikçe tarayın ve yaklaşık bir dakika beklektikten sonra durulayın.

6. Saçınıza uygun şampuan seçin

Tıpkı cildiniz gibi saçınızın da tipine göre özel bir şampuana ve saç bakım ürünlerine ihtiyacı vardır. Kullandığınız şampuan, saç kremi ve şekillendiriciler saçınıza uygun mu?  Saçınıza uygun ürünleri seçerken dikkat etmeniz gerekenleri bu yazıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

7. Saçınızı havluyla kurutmayın

Saçınızı kesinlikle havluya sarıp, bekleterek kurutmaya çalışmayın. Bu işlem saçınıza zarar verecek ve sağlıksız görünmesine neden olacaktır. Banyo sonrası saçınızın nemini havluyla nazikçe alın. Kurutma işlemini kurutma makinesine bırakın. Ancak kurutma makinenizi düşük ısıda kullanmayı ihmal etmeyin.

Bonus öneri: Banyo öncesi saçınızı tararsanız saç dökülmesini de azaltmış olursunuz.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog