İYİ HİSSET - BESLENME

Detoks çayları hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek

“Detoks” diye adlandırılan çaylar kilo verirken alternatif yollara başvuran kişiler arasında yıllardır popülerliğini koruyor. Detoks çayları gerçekten işe yarıyor mu ve güvenilir mi? Bu çayları yudumlamaya başlamadan önce bilmeniz gereken 5 gerçeğe göz atın.

profil
Diyetisyen Burcu Yıldız Uğur
16.05.2016
Detoks çayları hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek

Kilo veririken hiçbir şey tek başına mucize yaratmaz. Mucizevi karışımlar, popüler diyetler hayati tehlikeye sebep olabilen bazı ilaçlara hiç gerek yok. Her şeyden tüketip miktarları küçülttüğünüzde biraz da hareketi artırdığınızda kilo vermek çok kolay. Yapılan çalışmalar diyet yapmak yerine kalıcı yaşam şekli değişikliklerinin daha etkili olduğunu oraya koyuyor. Zaten detoksta doğal beslenme ana prensiptir. Detoks, toplumun genelinin uyguladığının aksine sağlıklı ve doğal ürünlerin yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmede yer alması anlamına gelmektedir. Detoks veya detoks çayları bir zayıflama yöntemi değildir.

Detoks çayları hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek

Detoks çayları diüretik etki göstererek su kaybı yaratabilir. Bir gram kas kaybı ile yaklaşık 3 gram su kaybedersiniz. Bu yüzden hiç yağ kaybetmeseniz bile su kaybetmek kendinizi daha hafif hissetmenize neden olabilir. Ancak detoks çayı içerken hedeflenen bu olmamalı! Hareketsiz yaşamın getirdiği ödem, aşırı şişkinlik ve kabızlık gibi şikâyetler azaldığında kişide fark edilir bir incelme olur. Haftada üç kez düzenli yapılan egzersiz ve beslenme düzenine dikkat edilerek bu incelik korunabilir. Unutmayın: detoks veya zayıflama çaylarını kullandıktan sonra eğer eski yeme-içme alışkanlıklarınıza geri döner, kiloları verdiğiniz gibi aynen geri alırsınız. Önemli olan sağlıklı ve kalıcı kilo kaybıdır.

Detoks çayları hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek

Gerçek çayın yanı sıra, detoks karışımları genelde iştah azaltıcı, metabolizmayı canlandırıcı ya da zayıflamaya yardımcı bitkiler içeriyor olabilir. Bunun bir örneği doğal bir laksativ etkiye sahip sinameki bitkisidir. Geçici süreli olarak, kabızlık ile ilgili problem yaşayanlarda kullanılabilmektedir. Uzun süreli kullanımı tavsiye edilmez çünkü bağırsak tembelliğine yol açabilmektedir. Ve bu bitkinin aşırı tüketimi potasyum, kalsiyum, çinko ve fosfor, bazı vitaminlerin bağırsaklar tarafından emilimini engelleyebilir ve kas spazmlarını sebep olabilir. Bu nedenle, bir ürünü vücudunuza almadan önce içinde ne var ne yok iyice bakmakta fayda var. “Tamamen doğal” maddelerin bile potansiyel yan etkileri olabilir. Özellikle aşırı tüketildiklerinde, diğer takviye gıdalarla veya ilaçlarla karıştırıldığında ya da önceden var olan tıbbi rahatsızlığı bulunan kişiler tarafından tüketildiğinde negatif etkileşimlere yol açabilirler. 

Detoks çayları hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek

Detoks çayları kafein içerebiliyor. Nitekim çok fazla kafein tüketmek riskli olup,  uykusuzluğa neden olabilir. Sonuç olarak yetersiz uyku çayın getirdiği zayıflama etkilerini tersine çevirebilir. Az uykunun fazla yemeyi ve kilo almayı tetiklediği, hatta metabolizmayı yavaşlatarak ekstra kalori almamanıza rağmen kilo almanıza neden olduğu görülmüştür. Temel kural, kafeini hangi gıdadan alırsanız alın, önemli olan yatma saatinden en az altı saat önce tüketmektir. Eğer kilo vermek istiyorsanız, uykunuzu almak en önemli önceliğiniz olmalıdır.

Detoks çayları hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek

Detoks çaylarında sıkça bulunan bitkiler ile ilgili yapılan yayımlanmış araştırma bulunmasına rağmen, bu çayların kendisi ve karışımları üzerine araştırmalar yetersizdir. Bu durum da detoks çaylarının gerçekten işe yarayıp yaramadığı, nasıl ve ne kadar etki ettiği, ne kadar tüketmenin aşırıya kaçtığı ve kimler tarafından tüketilmemesi gerektiği konusunda cevapsız soruları da beraberinde getiriyor. Eğer çok emin değilseniz ya da bu çaylardan içmeye başlamayı düşünüyorsanız doktorunuza veya beslenme uzmanınıza danışın.

Detoks çayları hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek
Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog