İYİ HİSSET - BESLENME

Metabolizma hızını artıran 9 baharat

Yemeklere tat katan, lezzet veren baharatlar aynı zamanda metabolizmayı hızlandırmaya da yardımcıdır. Fonksiyonel tıpta hastalıkların tedavisinde de büyük rol oynayan baharatlar; bağışıklığı güçlendirme, ödem atma, sindirime yardımcı olma gibi özellikleriyle de çok önemli. Siz de metabolizma hızınızı artırmaya yardımcı alternatifler arıyorsanız, çözüm bu baharatlar olabilir. Tabii her şeyin azının yarar, çoğunun zarar olduğunu unutmadan… Diyetisyen Esra Akar, metabolizma hızlandıran dokuz baharatı ve faydalarını yazdı

Metabolizma hızını artıran 9 baharat

İçerdiği ‘piperine’ maddesi sayesinde, yağ hücrelerinin farklılaşmasını ve yağ metabolizmasının hızlanmasını sağlar. Ayrıca şişkinlik problemini de önlemeye yardımcı olur. Özellikle bel bölgenizden şikayetçiyseniz, yemeklerinize bol bol eklemenizi öneririm.

İçerisinde güçlü antioksidanlardan biri olan ‘kapsaisin’ maddesi bulunur. Bu sayede vücudunuzda hücrelerin zarar görmesini engellerken aynı zamanda tokluk hissi sağlar ve de metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendiren en etkili besinlerden biri olarak bilinen zencefil; baş dönmesi, kusma gibi semptomların azalmasına, kas ağrılarını hafifletmeye, kötü kolesterolü düşürmeye ve kan şekerini dengelemeye yardımcıdır. Bunların yanında sindirim sistemini de düzenleyerek metabolizma hızını artırmada büyük rol oynar.

İçindeki ‘kurkumin’ sayesinde zerdeçal bin bir derde deva bir baharattır. İltihapla savaşarak hastalıkları önler, metabolizmayı hızlandırır ve toksinlerden arındırılmasını sağlar. Diyabete karşı dahi etkili olduğu görülmüştür. Yemeklerinize ekleyerek veya yoğurt ile karıştırarak tüketebilir, göbek yağlarınıza veda edebilirsiniz.

Zayıflamak isteyenlerin en sevdiği, sularından eksik etmedikleri baharattır tarçın… Öneminin sebebi ise kan şekerinin dengelenmesinde ve tatlı krizlerinin önlenmesindeki rolüdür. İnsülin direncine karşı da etkili olan tarçın, metabolizmayı hızlandırmak konusunda da oldukça başarılıdır.

Kimyon, sindirim problemi olanların, özellikle de gaz sancısı çekenlerin bir numaralı yardımcısıdır. Fakat sadece sindirim için değil, yağ yakımı için de muhteşem bir baharattır. İster yoğurtla birlikte, isterseniz yemeklerinizin içinde bolca kimyon kullanabilirsiniz.

İçerisindeki ‘karnosik asit’ sayesinde kan şekerinizi düzenlerken yağ yakımına da destek olur. İster taze, ister de kurutulmuş olarak yemeklerinize ve salatalarınıza ekleyerek kilo vermenizi hızlandırabilirsiniz.

Sırada metabolizma hızlandırıcı baharatlardan bir diğeri olan kekik var... Akne tedavisinde, saç dökülmesinde, tansiyonun dengelenmesinde, kemik sağlığında ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olan kekiğin sindirimi düzenleme özelliği de göz ardı edilemez. Et yemeklerine çok yakışan kekiği düzenli kullandığınızda metabolizmanızın hızlandığını fark edeceksiniz.

Hardal tohumu tam bir sindirim sistemi dostudur. Hazımsızlık sorununun önüne geçer, yağ hücrelerine etki ederek göbek çevresindeki yağları azaltır. Ayrıca bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde de oldukça etkilidir. Uzun süredir bağırsak problemi yaşıyorsanız ve bu duruma artık son vermek için harekete geçtiyseniz, hardal tohumu size yardımcı olabilir.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog