İYİ HİSSET - BESLENME

Mutluluk veren 7 besin

Mutluluk veren hormon serotonini duymuşsunuzdur. Peki besinlerle mutluluğa katkı sağlayabileceğinizi söylesem? Moleküler Psikiyatr dergisinde yayınlanan bir meta analiz sonucuna göre fındık, meyve, sebze ve balık tüketen insanların şeker ve işlenmiş gıda tüketenlere göre daha düşük depresyon insidansına sahip oldukları gözlemlenmiştir. Mekanizmasına bakıldığında bazı besinler vücutta mutluluk hormonu olan serotonin salgılanmasını artırarak modumuzu yükseltir. Peki bu besinler nelerdir, gelin hep birlikte bakalım.

profil
Berrin Yiğit
09.06.2020
Mutluluk veren  7 besin

Bitter çikolatanın ham maddesi olan kakao beyindeki kan akışını düzenleyerek ruh hali ve konsantrasyonda artışa neden olur. Böylece daha canlı ve enerjik hissederiz. Ancak çikolata konusunda dikkatli olmakta fayda var. Bu etki sadece bitter çikolatada gözlemlenir. Tahıl ya da enerji barlar ve atıştırmalıklar eklenmiş şeker içeriklerinden dolayı anlık modumuzu yükseltiyor gibi görünseler de tam tersi etki yaparlar. Haftada 2 kere çay ve kahvenizin yanına 2-3 küçük kare bitter çikolata eşlik edebilir veya fit tatlılarınızı tatlandırmak için kullanabilirsiniz. 


Yetersiz kalsiyum tüketimi kaygı, depresyon, sinirlilik, hafızada bozukluk ve daha yavaş düşünmeye yol açar. Diğer süt ürünlerine kıyasla yüksek kalsiyum içeriğine sahip yoğurt ve bağırsak floramız için oldukça faydalı olan kefir; beynimizi iyi hissettiren nörotransmiterlerin salınımı uyarır. Ara öğünlerinizde 1 kase yoğurdu 5-6 tane çilekle tatlandırabilir, kefiri meyvelerle blend edip içerisine 1 yemek kaşığı chia tohumu ekleyebilir, sebze yemeklerinizin yanına bolca baharat serpiştirilmiş yoğurt veya büyük 1 bardak ayran tüketebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Ev yoğurdu yaparken bilmeniz gereken 5 nokta


Yüksek potasyum ve B vitamini içeriğine sahip olan muz serotonin üretimine destek olur. Böylece kendimizi daha iyi hisseder, modumuzu yükseltiriz. Küçük yerli bir muzu ara öğünlerinizde üzerine bolca tarçın veya ham kakao serpiştirerek tüketebilir, sabah yulaflı kahvaltınızda meyve olarak ekleyebilirsiniz.

Bonus: Alternatif bir muzlu süt tarifi


Omega 3 yağının bolca bulunduğu balık rahatlık ve mutluluk hisleriyle ilişkilendirilmiştir. Bazı araştırmalar balık yiyen insanların sadece mutlu değil, aynı zamanda daha naif, hoş bir kişiliğe sahip olduklarını ve hayata pozitif baktıklarını göstermiştir. Haftada en az 2 kez ızgara ya da fırında somon, levrek, çipura, hamsi, lüfer, mezgit, palamut ve sardalya gibi balıkları tüketebilir veya pratik olması için zeytinyağlı ton balığı tercih edebilirsiniz.


Yapısında bulunun triptofan aminoasitiyle serotonin üretimine destek olan fındık ve ceviz gibi yağlı tohumlar mutlu olmayı sağlar. Aynı zamanda faydalı yağ içerikleriyle kalp-damar sağlığı, bağışıklığın güçlenmesi ve sağlığın korunmasında etkilidir. Günde 1 avuç olacak şekilde ara öğünlerde, salataların üzerinde, fit tatlı tariflerinin içerisinde veya kahvaltı tabaklarında kullanılabilir.


Yemek masamızda yavaş yavaş yerini almaya başlayan kuşkonmaz harika bir folik asit kaynağı ve oldukça düşük kalorilidir. Günde 1 porsiyon kuşkonmaz tüketerek folik asit ihtiyacımızın neredeyse tamamını karşılayabiliriz. Ayrıca ödemi atar, vücuttaki şişkinliği önler, sinir sistemi sağlığını korur ve zihin yorgunluğunu önler. Kuşkonmazı balık ile birlikte fırında pişirebilir, soteleyip yemeğini yapabilir, salatalarınıza ekleyebilir veya çorbalarınızda yer verebilirsiniz.


Et ve tavuğa kıyasla kalorisi, yağ oranı ve kolesterolü daha düşük olan hindi mutluluk veren en iyi besinlerdendir. Hindi etinde yüksek miktarda bulunan triptofan serotonin ve melatonin salınımını uyararak mutlu hissettir ve kaliteli uykuya destek olur. Hindiyi haftada 1-2 kez olacak şekilde soteleyebilir, fırında pişirebilir, sebzelerle birleştirebilir, makarnanın veya salatanın üzerine ekleyebilirsiniz. 

NOT: Tüm bunlara ek olarak gülmek, sarılmak, uyumak, dinlenmek, düzenli spor yapmak, sevdiklerimizle kaliteli vakit geçirmek, meditasyon, yoga, nefes egzersizleri yapmak, manevi ritüelleri yerine getirmek ve bir hobiye sahip olmak iyi hissetmemizi ve mutlu olmamıza yardımcı olur. 
 

Bonus: Unutkanlığa karşı 10 etkili besin


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog