İYİ HİSSET - SAĞLIK

Azosperminin tedavisi mümkün

Erkek kısırlığında en az bilinen konulardan biri azospermi... Prof. Dr. Bülent Tıraş azospermi tedavisi hakkında merak edilenleri yazdı.

profil
Prof. Dr. Bülent Tıraş
16.02.2019
Azosperminin tedavisi mümkün

Sperm sayısının azlığı ve kalitesinin düşüklüğü ile ilgili problemler, erkeklerde kısırlık probleminin başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Spermin kalitesi ya da sayısının, bir bebek sahibi olmak için yetersiz olması durumunda, tüp bebek tedavisi gibi yardımcı üreme yöntemlerinden yardım almak gerekebilir. Sperm kalitesinin düşüklüğü ya da sperm sayısının azlığı gibi faktörlere bağlı olan erkek kısırlığında, tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmak mümkün olsa da; tıp dilinde “azospermi” olarak bilinen hiç sperm olmaması durumunda, daha etkili tedavi seçenekleri gerekmektedir.

Eskiden, hiç spermi olmayan erkeklerde tedavi seçenekleri oldukça kısıtlı olmakla birlikte; gelişen üreme teknolojisi ile birlikte, bu durumun tedavisi ve beraberinde çocuk sahibi olunması mümkün hale gelmiştir. 

Azospermide nasıl sperm elde edilir?

Sperm üretiminin yeterli olmadığı azospermi vakalarında, sperm üretimi eski haline getirebilir. Sperm üretiminin yeterli olmaması durumunda, sperm üretimi hâlâ vardır ancak üreme sistemine girmek için yeterli değildir. Bu durumda, sperm üretimini arttırmak için en iyi sağlayacak iki önemli teknolojik uygulama vardır:

  • Sperm Haritalama,
  • Mikroskop Yardımlı Testis Sperm Ekstraksiyonu (m- Tese)

Bu uygulamalar, testis dokusunu inceleyerek spermi tanımlamak ve yumurtaları döllemek için kullanma konusunda oldukça etkilidir. m-TESE ayrıca; cerrahi prosedürlerden kaçınmak isteyen erkekler için de bir seçenektir.

Sperm haritalama işlemi, spermi tanımlamak için iyi bir seçenektir. İşlem, çok düşük bir komplikasyon riskine sahiptir ve hastalar birkaç gün içinde iyileşir. Çocuk sahibi olunması için yeterli miktarda sperm bulunursa, daha fazla araştırmaya gerek kalmaz. Ancak bulunmazsa, m-TESE adlı işleme geçilmektedir.

m-TESE işleminde; sperm içeren testis dokusunun alınmasına yardımcı olmak için, sperm haritalama ile önceden tanımlanan bölgelerde özel bir cerrahi mikroskop kullanılır. Bu işlemde, testis dokusu mümkün olduğunca kullanılır ve zor vakalarda sperm bulmada en iyi şansı sunmaktadır.

Azospermi nasıl tedavi edilir?

Azospermi tedavisi, azosperminin nedenine bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Tedavi sürecinde, aşağıdakilerden birine ihtiyacınız olabilir:

  • Üreme sistemindeki enfeksiyonların tedavisi için ilaç verilebilir,
  • Hormon dengesizliklerin tedavisi için hormon takviyeleri kullanılabilir,
  • Varikosel tedavisi için peruktan embolizasyon,
  • Damarlardaki tıkanıklık giderilmesi için sperm ekstrasyonu,
  • Varikoselin çıkarılması ya da tıkalı yerlerin onarılması için cerrahi uygulamaların gerçekleştirilmesi gerekebilir.
Önceki ve Sonraki
Haberler