İYİ HİSSET - SAĞLIK

Bebek planlayanların en çok sorduğu sorular

Kısırlık, doğurganlık ve tüp bebek tedavisi ile ilgili aklınıza takılabilecek çok fazla soru var. Bu soruların cevapları ile ilgili olarak da, internette sayısız bilgi kaynağı var. Ancak, bunların hangileri doğru hangileri yanlış? Prof. Dr. Bülent Tıraş bilgi verdi.

profil
Prof. Dr. Bülent Tıraş
14.12.2019
Bebek planlayanların en çok  sorduğu sorular

Çocuk sahibi olmaya karar verdiğinizde, korunmasız cinsel ilişki yaşamaya başlarsınız ancak bir süre sonra, hala gebelik elde edemediyseniz, yardımcı üreme teknolojilerinden yararlanmak için doğru doktoru aramaya başlarsınız. Yaşam koşulları ve kadının iş yaşamında daha fazla yer alması ile birlikte çocuk sahibi olma yaşının artması, son yıllarda tüm dünyada kısırlığın yaygınlaşmasına ve bu da, tüp bebek tedavisine daha fazla ihtiyaç duyulmasına neden oldu. 


Kısırlık Nedir? Kısır bir kadın ya da erkeğin çocuk sahibi olması ne kadar zordur? Ne zaman doktora gidilmeli?
Çocuk sahibi olmaya karar verdiğinizde, korunmasız cinsel ilişki ile genellikle birkaç ay içinde çocuk sahibi olabileceğinizi düşünürsünüz. Doğrusunu söylemek gerekirse, üreme yetisi kaliteli olan ve genel sağlık durumu yerinde olan bir çiftin, korunmasız cinsel ilişki ile çocuk sahibi olma şansı, ilk denemede %5-10 civarındadır. 
Yine de, sağlıklı bir çiftin ortalama 6 ay içerisinde korunmasız cinsel ilişki ile çocuk sahibi olabilmesi beklenir. Bir yılın sonuna gelindiğinde ise, çiftlerin kısırlık konusunda doktora başvurmaları ve eğer gerekliyse, doğurganlık tedavisi olmaları gerekir. Özellikle de kadının yaşı 35 olduğunda bu bir yıllık süreç, çiftlerin çocuk sahibi olma şansını arttırmada oldukça önemlidir. 
Veriler, dünya üzerindeki her 10 çiftten 1’inin kısırlık sorunu ile mücadele ettiğini gösteriyor. Bu durumda da çiftler, kısırlık konusunda neyin önemli olduğunu merak ediyor. Kısırlık, temel olarak doğurganlık elde edilmeye çalışılan süre ve kadının yaşı ile doğrudan bağlantılıdır. Özellikle 35 yaşın üzerindeki kadınlarda, çocuk sahibi olmak isteniyorsa, zaman kaybetmeden tüp bebek tedavisine başlamak gerekebilir. 


Neden doğal yolla gebelik elde edemediğimizi nasıl öğreniriz?
Bir çiftin doğal yolla çocuk sahibi olamaması pek çok farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir. Kısırlığın nedenini öğrenmek ve en doğru tedaviyi alabilmek için, hem anne hem de baba adayı için çeşitli testler ve tıbbı geçmiş taraması yapılması oldukça önemlidir. Bu süreçte, ilk yapmanız gereken bir kadın doğum uzmanına başvurmak olmalıdır. 
Kısırlık şüphesinde; baba adayına öncelikle sperm analizi ve anne adayına ultrason muayenesi ve kan tahlilleri yapılacaktır. Yapılacak bu testler ile, kısırlık tanısı konulabilir ve gerekli tedavi belirlenebilir. Bununla birlikte, bazı çiftlerde sebebi bilinemeyen kısırlık durumu da görülebilir. Ancak, bu durumlarda da tüp bebek tedavisi uygulanabilir ve tedavi sonuçları oldukça başarılı olabilir. 


Tüp bebek tedavisi çoğul gebelikle sonuçlanır mı?
Halk arasında, tüp bebek tedavisi olan çiftlerin çoğul gebelik elde etme şansının oldukça yüksek olduğu ile ilgili genel bir görüş vardır. Bunun nedeni, bu süreçte kullanılan doğurganlık ilaçlarının çoğul gebelik şansını arttırmasıdır. 
Geçmişte, tüp bebek tedavisi ile elde edilen gebeliklerde çoğul gebelik riski daha fazlaydı. Ancak, modern teknolojik gelişmeler sayesinde tek bir güçlü embriyo elde edebilmek ve en kaliteli embriyoyu transfer edebilmek mümkün oldu. 


Tüp bebek tedavisi doğal yumurta rezervini azaltır mı?
Tüp bebek tedavisi ile ilgili en yaygın inanışlardan biri de yumurta rezervlerinin tükeneceği ya da tedavi sonrasında hamile kalmanın zorlaşacağı düşüncesidir. Tedavi sürecinde kullanılan doğurganlık ilaçları, vücuttaki yumurtaların büyümesini ve olgunlaşmasını kolaylaştırır. Yani, çeşitli ilaçlar kullanılarak yumurtalıklar uyarılmış olur ancak bu ilaçlar, yumurtalık rezervlerini etkilememektedir. Bu nedenle, doğurganlığı arttırmak ya da korumaya yönelik olarak yapılacak herhangi bir uygulama, kadının üreme yetisinin azalmasına neden olmayacaktır. 

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog