İYİ HİSSET - SAĞLIK

Daha iyi bir hayat için 7 uzman önerisi

İlerlemek, büyümek, yaşamak, yaratmak, üretmek ya da keşfetmek; nasıl bir kelimeyle ifade edersek edelim aslında gelişim kişisel bir yolculuktur. Her bireyin farkındalıkları, yaşanmışlıkları ya da deneyimleri farklı olduğu için gelişime başlama ve gelişimle değişme süreci de farklı olacaktır. Burada önemli olan ise gelişim için harekete geçebilmektir. 20 yılı aşkın bir süredir bireylerin ve şirketlerin gelişimi için eğitimler hazırlayan ve sunan eğitmen, yazar ve gelişim lideri Yasemin Sungur önerilerde bulundu.

profil
BT Ekip
28.09.2020
Daha iyi bir hayat için 7 uzman önerisi

Gelişmek için önce düşünmeye başlayın. Düşünmeyi düşünün. Her ne yapıyorsanız ara verin ve gelişim için odaklanın. Bu konuda ne istediğinizi, neden gelişim dediğinizi düşünün. Kendi belleğinizde, kendi algınızda ve kendi hafızanızda deneyimlerinizi de değerlendirerek düşünün. Burada derinleşmek size birçok düşünce açacaktır.


Derin ve detaylı düşündükten sonra merak etmeye başlayın ve bu merakla araştırmaya geçin. Merak etmek heyecan verir, yeni şeyler öğrenmek için merak gereklidir. Gelişim adımlarında neye ihtiyacınız olduğunu merak edin ve araştırın.

Daha iyi bir hayat için 7 uzman önerisi

Gelişimi sürdürmek için öğrenmek önemlidir. Gelişim için öğrenmeyi nasıl gerçekleştirmeniz gerektiğini öğrenin. Kendinize sorun; nasıl daha iyi öğrenirim, ben nasıl öğreniyorum, neleri öğrenmeliyim gibi sorularla kendinizin öğrenme sürecini öğrenin. Çünkü herkes farklıdır ve herkesin öğrenme şekli de farklıdır.

Mutlaka okuyun: Evde verimli çalışabilmek için 5 öneri


Her bireyin ihtiyaçları da farklıdır. Bireysel gelişim için ihtiyaçlarınız da farklı olacaktır. Kendinizi tanımak için, kendinizin en iyi haline ulaşmak için neye ihtiyacınız olduğunu siz bulabilirsiniz. Hangi konularda gelişmek istediğinizle ilgili detaylara odaklanarak, ihtiyaçlarınızı netleştirmelisiniz.


Gelişimle birlikte değişim gerçekleşecek. Peki siz bu gelişimden neler bekliyorsunuz? Buna vereceğiniz cevapların ve ihtiyaçlarınızın ortak noktasında aslında gelişimden beklentilerinizi göreceksiniz. Beklentilerinizi belirlediğinizde artık hedeflerinize bakmaya başlayabilirsiniz.


Bu adıma kadar yaptıklarınızın hepsi gelişiminiz için çok önemli adımlar ve de hedeflerinizi netleştirmenize, elle dokunulur hale getirmenize imkan sağlayacak verileri size getiren aşamalardır. Hedeflerinizi, ihtiyaçlarınıza cevap sunacak beklentileriniz ile şekillendirip, size uygun şekilde bir plan yapmalısınız. Plansız olmak, haritasız bir yolculuğa benzer.


Eylem yoksa, sonuç yok! Bu aşamada artık gelişim yolculuğu için hazırsınız ve yola çıkıyorsunuz, o zaman ne duruyorsunuz harekete geçin. İlk adımı atın, ikincisi takip edecektir. Eylemlerinizi planlarınıza uygun şekilde her gün kontrol edin ve sonuçları gözlemleyin.

Mutlaka okuyun: Daha mutlu yaşamanın 5 yolu


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog