İYİ HİSSET - SAĞLIK

Göz altı morlukları için etkili çözümler

Göz altı morlukları birçok yetişkinin sorunu. Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu yorgun bir görünüme neden olan koyu renkli göz altları için etkili çözümler önerdi.

profil
Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
21.05.2019
Göz altı morlukları için etkili çözümler

Günümüzde birçok kadın ve erkeğin muzdarip olduğu ortak bir problem de ‘gözaltı morluğu’ dur. Kadınlar kozmetik sektörünün birçok ürününü kolaylıkla kullanabildiği için aslında daha şanslılar. Birçok kadın makyaj yapmaya göz altındaki koyu halkaları kapatarak başlıyor. Erkekler ise ne yazık ki her ne kadar görüntüden mutsuz da olsalar, çözümler konusunda kadınlar kadar bilgili ve şanslı değiller. 

Şimdi gelin adım adım, koyu renkli göz altları için etkili olabilecek çözümlerden bahsedelim. 

 

Kaliteli uyku şart

Geceleri uyku konforunuz yeterince iyi değilse, bunun en tipik etkisi göz çevrenizde görülecektir. Yorgun görünüm, koyu halkalar ve şiş gözler, uykusuz geçen bir gecenin kanıtı olarak yüzümüze yerleşir. Eğer nefes alışverişlerinizdeki problemler nedeniyle uyku rutininiz her zaman kalitesizse, göz çevreniz normalden daha yorgun görünebilir. 

Ertesi güne dinamik başlamak, vücudunuzu dinlendirmek ve bağışıklık sisteminizi korumak için uyku kalitenizi gözden geçirin. Uyuduğunuz odanın havalanmış ve karanlık olması, uykuya dalış sürecinizi hızlandıracaktır. Sağlıklı nefes alıp veren bireyler, geceleri uyurken bünyelerine gerekli miktarda oksijen alırlar, böylece vücut ve organlar gece boyu dinlenmiş olur. Doğru nefes almak, yaşam kalitenizi her alanda ciddi şekilde etkileyecektir. 

 

Alkol tüketiminizi gözden geçirin

Sık sık alkol alıyorsanız vücudunuz su tutabilir, kilo alırsınız ve karaciğeriniz zarar görebilir. Ancak alkole bağlı vücudun su tutması, kulağa hoş gelse de, bu gerçekte vücudu içten kurutan bir olaydır. Tıp dünyası bu durumu “dehidratasyon” olarak isimlendiriyor. 

Alkol ile birlikte sigara tüketimi ise göz çevresinin daha hızlı kırışmasına neden olur ve cilt kalitenizi düşürür. Cilt renginizi lekeli, sarı ve soluk bir tona dönüştürebilir. Göz altlarınızdaki yorgunluğunuzun nedeni alkol ve sigara tüketimi ile ciddi oranda artış gösterebilir. 

 

Göz altı mezoterapilerine önem verin

Kendinizi güçsüz ve hasta olmaya yatkın hissettiğimizde yaptığımız en tipik davranış, bir bardak suya eriyen bir vitamin atıp içmektir. İşte tıpkı bunun gibi göz çevresi de zaman zaman içeriden gelen bir desteğe ihtiyaç duyar. Göz çevrenize uygulamış olduğunuz kremler derinize çok sınırlı bir etkide bulunabilir. Kremler sadece nem verir ve cildi yumuşatabilir. Ancak gerçek iyileşme ve destek, cildin daha alt katmanlarından oluşur ve hiçbir krem bu bölgeye etki edemez. 

İşte bu yüzden göz çevresi için uygulanan mezoterapiler, cilde alt tabakadan etki ederek, ihtiyaç duyduğu nem, mineral, vitamin ve kolajeni karşılar. Göz altı mezoterapileri ihtiyaca yönelik olarak birkaç seans şeklinde uygulanır. 


Işık dolgusu hassas bir konu

Gözlerimizin alt kısmındaki karanlık görüntünün sebebi, çok ince ve şeffaf olan göz altı derisinden kan damarlarının görünür olmasıdır. “Işık Dolgusu Uygulaması” göz altındaki kan damarlarının üzerini bir miktar örtecek ve yüzeydeki koyu rengin açılmasını sağlayacaktır.

Eğer göz altları çukursa, dolgu işleminden sonra cilt yüzeyine daha yakın olacağı için bu kısma gölge düşmesi de önlenmiş olacaktır. 

Ancak çok önemli bir konu var ki, her göz yapısı ışık dolgusu için uygun değildir. Bu konuya çok ama çok dikkat etmeniz gerekir. Özellikle torbalanmış göz altlarına sahipseniz, size yapılacak yanlış dolgu uygulamaları gözlerinizin tıpkı kurbağa gibi çok daha torbalı görünmesine neden olabilir.

Bu nedenle ışık dolgusu işleminden önce mutlaka hekiminizle detaylı şekilde istişare yapmalısınız. Uygunluk durumunuzun titizlikle değerlendirilmesini istemelisiniz. 

 

Su tüketimi

Gerekenden daha az miktarda su tüketmenin vücutta birçok olumsuz etkisi görülür. Böbreklerin zarar görmesi, vücuttaki yağlanmanın artışı, ciltte kuruluk, vücut direncinin düşmesi, baş ağrısı ve kas krampları en sık bilinen nedenlerdendir. 

Yeterli su tüketmemeniz halinde, yaşlanmayı daha hızlı çağırdığınızı unutmayın. Bu cilt kuruluğunda, göz çevrenizdeki kırışıklıklar daha derin ve göz altındaki şişlik, yorgun görüntü daha belirgin olacaktır. 

 

Cerrahi seçenek kalıcı çözüm 

Göz altlarındaki torbalanmalar ve üst göz kapağı düşüklüğünde kalıcı çözüm cerrahi seçenektir. Lokal ve genel anestezi altında yapılan bir operasyon ile göz altındaki yağ fıtıkları temizlenir ve fazla cilt alınarak üst göz kapağı daha gergin bir hale getirilir. Gençleşmiş göz çevresinde koyu halkaların dikkat çekiciliği önemli ölçüde azalmış olur. Böylece kalıcı olarak daha genç, daha dinç bir ifadeye kavuşabilirsiniz. 
 

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog