İYİ HİSSET - SAĞLIK

Grip hakkında doğru bilinen yanlışlar

Bol bol C vitamini yüklemesi yaptınız, kalınca giyinip dışarı çıktınız. Ama yine de hastalığın pençesinden kurtulamadınız. Hazır havalar iyice soğumuşken soğuk algınlığı ve grip hakkında yayılan ‘efsanelerin’ doğrularını araştırdık.

profil
BT Ekip
15.01.2016
Grip hakkında doğru bilinen yanlışlar
Havaların soğumasıyla sıkça atlattığımız soğuk algınlığı ve grip semptomları birbirine karıştırılıyor. Uzmanlara göre bu iki rahatsızlığın nedeni virüsler. Sağlıklı bir kış mevsimi geçirmeniz için soğuk algınlığı ve grip hakkında yayılan doğru kabul edilen yanlışları derledik.

-“Soğuk algınlığı gribe dönüşebilir”

Doktorlar bu bilginin yanlış olduğu konusunda uyarıyor. Soğuk algınlığı ve grip solunum yollarından kaynaklanan hastalıklar ancak çıkış noktaları farklı virüsler. Grip ateş, eklem ağrıları ve kuru öksürük gibi daha şiddetli belirtiler gösterirken, soğuk algınlığının baş göstergesi nezle.

-“Grip o kadar da mühim bir hastalık değil”

YANLIŞ. Kalp ve astım hastaları, 65 yaş üstündekiler ve hamileler grip belirtilerini ciddiye alarak bir sağlık kuruluşuna başvurmalı.

-“Ateşi düşürmek için tıka basa yemek yemeli”

YANLIŞ. Uzmanlar ateş yükselmesinin gıda tüketimiyle bağlantılı olmadığını belirtiyor.  Ancak bol sıvı tüketmeyi ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için günlük yemek ihtiyacınızı karşılamayı unutmayın.

-“Kuru  veya soğuk hava hasta eder”

YANLIŞ. Havalar değil virüsler bizleri hasta eder. Aksine eğer solunum yollarınızda problem yaşıyorsanız,  soğuk ve nemli hava iyi gelecektir. Ilık bir duş almak ya da sauna kullanmak solunum yollarından kaynaklanan soğuk algınlığı ve gribe yakalanma riskini düşürür.

-“Spor yapmayın”

YANLIŞ. Spor yapmak sizi soğuk algınlığına karşı korur.

-“Ağzınızı ellerinizle kapatın”

YANLIŞ. Öksürürken ya da hapşururken ağzınızı elinizle kapamanız mikropların daha çok yayılmasına neden olacaktır. Bu durumda mutlaka ağzınızı kolunuzla kapatın. Eğer unutup elinizi kullandıysanız, yıkamayı sakın unutmayın. 

Önceki ve Sonraki
Haberler