İYİ HİSSET - SAĞLIK

Güne daha sağlıklı başlamak için 5 ipucu

Yaz yaklaşırken nereye baksak, aceleyle kilo vermeye çalışanlara rastlıyoruz. Ezbere, başka yerden kopyalanan diyetler hem sağlığınız için tehlikeli hem de öz güveninize zarar verir. Bunun yerine yaşam tarzınızda yapacağınız birkaç ufak değişiklikle daha mutlu ve sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz. Bu adımları uygularsanız sağlıklı bir şekilde kilo da verebilmeniz mümkün. İşte 5 adımda her gün daha sağlıklı yaşamanın yolları...

profil
BT Ekip
26.04.2016
Güne daha sağlıklı başlamak için 5 ipucu

Yoğun tempodaki bir okul veya iş gününün ardından herkes iyi bir uykuyu hak ediyor.  Ayrıca disiplinli bir uyku düzeniyle, çok geç saatlere kadar ayakta kalmaz ve gece yarısı bastıran sonu ise pişmanlıkla biten açlık krizlerinden uzak kalmış olursunuz. Araştırmalar, günde 5-6 saat uyuyanların 8 saat uyuyanlara göre daha fazla kilo almaya meyilli olduğunu ortaya koyuyor. Uykusunu iyi alamayanlar gün içinde enerji seviyelerini yukarıda tutabilmek için daha fazla kalori almaya başlıyorlar. Uykusuzluk vücutta ghrelin hormonunu yükselterek daha sık acıkmanıza neden olur.

Güne daha sağlıklı başlamak için 5 ipucu

Stresli bir yaşam ve stres hormonu kortizolün vücudunuzda artması iç organlarınızın yağlanmasına neden olur. Bu risk ise kalp ve damar hastalıklarından tip2 diyabete kadar birçok hastalığa yol açabilir. American Psychological Society’e göre, stres, depresyon ve obezite adete bir zincir gibi birbirine kenetli. Stres ve depresyon birbirini körükleyerek kişiyi, duygusal yemek yeme alışkanlığına sürekler. Stresten uzaklaşmak için spor yapın, meditasyona, yoga veya nefes terapisine başlayın. Eğer anksiyete ve depresyon belirtileri gösteriyorsanız mutlaka bir uzmana başvurun.

Güne daha sağlıklı başlamak için 5 ipucu

Gazlı içecekler size kaloriden başka bir hiçbir şey vermezler. Rafta masum durduğunu düşünüp, kalorisiz diye tercih ettiğiniz diyet etiketli içecekler de kilo vermenizin önünde büyük bir engel taşıyor. Gazlı içeceklerin yerine vücudunuzun gerçekten ihtiyaç duyduğu sıvıyı tüketin: Su. Başta bir anda bu içecekleri içmeyi bırakmak zor gelebilir, ancak sabredin başaracaksınız!

Güne daha sağlıklı başlamak için 5 ipucu

Gün içinde egzersiz yapmanın sağlığınız için ne kadar yararlı olduğunu artık herkes biliyor. Düzenli bir şekilde spor yapmak kalp ve damar hastalıkları, hatta tip2 diyabet riskini dahi düşürme potansiyeline sahip. Kemikleriniz ve kas yapınız güçlenir, anksiyete ve strese iyi gelir.  Ayrıca sağlıklı bir şekilde kilonuzu korumaya da yardımcı olur. Yetişkinler için önerilen spor süresi haftada 150 dakika. Bu 150 dakika içinde ister bir yürüyüş yapın, ister crossfit bu tamamen size kalmış. 150 dakika gözünüzde büyümesin günde sadece 20 dakika ayırmanız yeterli. Spor için illa spor salonlarında vakit öldürmeniz de gerekmiyor. Önemli olan ‘hareketli bir yaşamı’ günlük hayatınıza uyarlamak. İşe metro ya da otobüsle mi gidiyorsunuz? Bir durak önce inerek işinize yürüyün. Araba kullanıyorsanız, otoparkta en uzak noktaya park ederek kısa bir sabah yürüyüşü yapın. Eğer işiniz nedeniyle tüm gün masa başında oturuyorsanız, telefon görüşmelerinizi ofis içinde dolaşarak gerçekleştirin.

Güne daha sağlıklı başlamak için 5 ipucu

Restorantta yediğiniz bir öğünün içinde ne kadar yağ ve şeker var bilemezsiniz. Ve genellikle gereğinden büyük porsiyonlar tüketirsiniz. Ancak evde pişirdiğinizde yemeğinizin içinde ne olduğunu bilir, porsiyon kontrolünü de rahatlıkla yapabilirsiniz. Kilonuzu kontrol altına alabilmek adına bu önemli bir adımdır.

Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı kilo vermek için atlamak yapılan en büyük hatalardandır. Bir araştırmaya göre, sağlıklı bir şekilde kilo verip bu kiloyu korumaya başaranların yüzde 80’i kahvaltıyı asla atlamadıklarını belirtiyor.

Güne daha sağlıklı başlamak için 5 ipucu
Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog