İYİ HİSSET - SAĞLIK

Hamile kalmadan önce yapılması gereken testler

Hamilelik öncesinde yapılacak bazı testler, anne adayının ya da anne karnındaki bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileme potansiyeli olan sağlık koşullarının belirlenmesini sağlar. Bazı durumlar zamanında tespit edilirse, anne ve bebek sağlığına olan riskler azaltılabilir ya da yönetilebilir. Prof. Dr. Bülent Tıraş detaylı bilgiler verdi.

profil
Prof. Dr. Bülent Tıraş
27.08.2019
Hamile kalmadan önce yapılması gereken testler

Hamilelik çok basit bir şey gibi görünür; bir sperm bir yumurta ile karşılaşır ve dokuz ay sonrasında bir bebek dünyaya gelir. Ancak, hamile kalmaya çalışmadan önce bile yapılması gereken testler ve prosedürler olabilir. Bağışıklık için yapılan taramalar zor olsa da, hem anne adayı hem de bebeğin, bu süreçte mümkün olduğunca sağlıklı olmalarını sağlamak için yapılması önemlidir. 

Hamilelik öncesinde muayene
Doğum kontrol yöntemlerini bırakmadan önce, doktorunuza muayene olmanız önemlidir. Eşinizin ve sizin tıbbi geçmişiniz, kullandığınız ilaçlar ve yaşam tarzınız hakkında konuşmaya hazırlanmalısınız. Tüm bunlar, doktorunuzun hangi testlerin gerekli olabileceğine karar vermesine yardımcı olacaktır. Uzmanlar, hamilelikte diyet ve egzersiz kombinasyonu ile birlikte sağlıklı bir yaşam tarzının özellikle önemli olduğunu belirtiyor. Ayrıca, fazla kilonuz varsa hamilelik öncesinde bunu vermek doğurganlığınızı olumlu yönde etkileyebilir ve hamilelik süresince sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, anne adayının hamile kalmaya çalışmadan önce alkol ve sigara içmeyi bırakması da çok önemlidir. Doktorunuz, bunlara ek olarak cinsel yolla bulaşan çeşitli hastalık ve enfeksiyonlar için de temel kan ve idrar testleri ve bağışıklık ile ilgili belirli testler yapabilir. 

Hamilelik öncesi aşılar
Bağışıklık sistemi, hamilelik sırasında bir miktar daha zayıftır. Bu da, anne adayını bazı komplikasyonlara ve enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirir. Yapılacak bazı aşılar, hamilelik sırasında sizi hasta edebilecek ya da bebeğinize zarar verebilecek hastalıkların ciddiyetini azaltmak için önemli olabilir. 

Hamilelik öncesi kontrolden ne beklenmeli?
Doktorunuz, hem siz hem de eşinizin tıbbi geçmişini alarak hamilelik öncesi muayenelere başlayacaktır. Ayrıca, gebeliğinizi ya da gebe kalma şansınızı etkileyebilecek herhangi bir sağlık sorununuz olmadığından emin olmak için Pap smear ya da kan testi gibi bazı testler de talep edilebilir. Doktorunuz ayrıca; HIV, Hepatit B, frengi gibi bazı hastalıklar, tiroit problemleri ve TSH testi gibi testleri de talep edebilir. 

Hamilelik öncesi hastalıkları yönetme
Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, astım, tiroit problemleri ya da epilepsi gibi mevcut bir sağlık sorununuz varsa, hamile kalmadan önce doktorunuzdan yardım istemeniz özellikle önemlidir. Hamilelik sürecinde bu hastalıkları kontrol altında tutmak; bebeğinizin sağlığı için önemli olmasının yanı sıra, bu durumların tedavisinde kullanılan bazı ilaçların olumsuz etkileri olabileceğinden de önemlidir. Bu durum, şu anda aldığınız bir ilaç için geçerliyse, doktorunuz bir başka alternatif ilaç önerebilir. Hamile kalmadan önce, reçetesiz olarak satılan ilaçlar dahil, doktorunuza aldığınız tüm ilaçları belirtmeniz önemlidir. 

Hamilelik öncesi genetik testler
Birçok genetik bozukluk, her bir ebeveynden birinde olur. Yalnızca bir bozukluk varsa, durumun belirtileri olmayabilir ancak taşıyıcısınız demektir. Bu da, bebeğinizin bu hastalıkla birlikte dünyaya gelmesi anlamına gelebilir. Dolayısıyla, genetik bir hastalığın taşıyıcısı olup olmadığınızı test etmek için, doktorunuz kan ya da tükürük örneği olarak örnekleri laboratuvara gönderir. Hamilelik öncesinde yapılacak testler, bazı hastalıkların taranması için DNA’nızı yakından inceleyecektir. 

Hamilelik öncesi diş muayenesi gerekli mi?
Yapılan bazı çalışmalar, diş eti hastalıklarının düşük doğum ağırlığı ya da erken doğum gibi durumlarla bağlantılı olabileceğini göstermiştir. Diş eti hastalığınız varsa, hamilelik öncesinde tedavi olmanız, bebeğiniz ve sizin için olası bazı sağlık sorunlarını önleyebilir.  

 

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog