İYİ HİSSET - SAĞLIK

Hamileliğin 2. dönemi için ipuçları

Hamileliğin 14.-28. haftalar arası adeta balayı dönemidir. Ne ilk haftaların bulantı kusmaları, halsizlikleri, ne de son haftaların uykusuzlukları, hareket kısıtlılıkları vardır. Öyleyse çok iyi değerlendirilmelidir, değil mi? Peki neler yapmalı?

profil
Op. Dr. Erhan Karaalp
19.04.2018
Hamileliğin 2. dönemi için ipuçları

Kadın hastalıkları ve doğum hekimleri olarak bizler gebelerimize ay değil hafta hesabını tavsiye ederiz. Çünkü bazı aylar 30, bazı aylar 31 gün sürerken Şubat ise 28 gündür. Karışıklık olmaması adına hafta hesabı ve haftalık söylemler daha doğrudur ve bu güzel hamilelik serüveni, bu mucize yolculuk toplamda 42 hafta süren 3 döneme ayrılır; 0-14., 14.-28., 28.-42.

14-28. haftaları arasına gelen 2'nci dönemde anne adayları neler yapmalıdır?

Bol yürüyüş

Eğer gebeliğin ilk döneminde hızlı kilo aldıysak 3. dönem yürüyüşlerde zorlanabileceğimizi hesaba katarak bol yürüyüş ile kilomuzu dengelememiz için bu haftalar süper bir fırsat. Ama unutmayalım ki, hamilelikte diyetle de sporla da kilo vermeyi istemiyoruz, kesinlikle önermiyoruz, amaç sadece kilo alım hızımızı azaltmak!

Mümkünse Pilates

Pilates egzersizleri, düzenli olarak yapıldığında, iskelet ve kas sisteminde ciddi yararlı değişiklikler sağlar. Karın kaslarını güçlendirir, denge-konsantrasyon kontrolünü arttırır. Bu sayede anne adayı normal doğuma daha iyi konsantre olur ve bebeğin doğumuna daha çok yardımcı olur. Pilatesle vücutta artan endorfin hormonu, fiziksel ve psikolojik bir rahatlama sağlar, gebeye kendini hem güçlü hem yeterli hissettirir. Hamilelikten kaynaklanan bel ve sırt ağrılarını, bu bölgeleri güçlendirerek azaltır. Anne adayı, yaptığı egzersizler sayesinde uykuya daha çabuk dalar, gününü daha zinde ve motive geçirir.

Protein ve Kalsiyuma önem ver

Özellikle 25. haftadan sonra hızlı büyümeye geçen bebeğiniz için en önemli besin grubudur protein. Uzun açlıklar olmamasına özen gösterilerek protein (et, balık, kuru baklagil, yumurta, yoğurt, süt) ağırlıklı bir beslenme modeli olmazsa olmazdır. Kemikleri hızla uzayan bebeğiniz için bir diğer önemli besin öğesi tabii ki kalsiyumdur. 2 kase yoğurt ve 1 bardak süt ile hem sizin hem de bebeğinizin  günlük alması gereken kalsiyum miktarını hayli hayli karşılamış olursunuz.

Bebek odası ve hastane seçimi

Hala daha rahat hareket edebiliyor ve çabuk yorulmuyorken bu dönem özellikle de 25. hafta ve sonrası hem bebek odası hazırlanması hem doğum hastanesinin seçilmesi adına kaçırılmamalı.

Günümüzün giderek trend olan ihtiyaçlarından doğum fotoğrafçısı ve doğum odası süsleme organizasyonları da biran evvel yapılıp akıldan çıkarılsa iyi olur.

İmkanlarını zorla. Doğum öncesi tatile mutlaka çık!

Psikolojik ve fiziksel anlamda yıpratıcı süregelen bir hamilelik döneminin tam ortasında, doğum haftalarından önce kısa da olsa bir kaçamak, minicik de olsa bir tatil sizi ruhen yeniler. İlla bir otel, illa bir havuz deniz, illa bir yurtdışı değil kastettiğim. Günümüz koşuşturmacasından, şehir hayatından uzak herhangi bir yer. Çünkü fark etmediyseniz hatırlatayım, bu eşinle baş başa olan son tatiliniz belki de…

Keyifle süren keyifle biten bir hamilelik döneminiz olması dileklerimle.

Önceki ve Sonraki
Haberler