İYİ HİSSET - SAĞLIK

Hamilelikte fast food tüketmenin 8 etkisi

Hamilelik döneminde şeker ve yağ içeriği yüksek, sağlıksız bir beslenme programı uygulamak, gebelik sonrası annenin ve anne karnındaki bebeğin obezite riski altında olma olasılığını arttırıyor.

profil
Prof. Dr. Bülent Tıraş
02.11.2019
Hamilelikte fast food tüketmenin 8 etkisi

Hamilelikte boş kalorili yiyeceklerden kaçının

Hamilelik döneminde, anne adaylarının büyük bir bölümünde görülen sürekli bir şeyler atıştırma isteğinden kaçınmak zor olabilir. Ancak araştırmalar, hamilelikte boş kalorili yiyecekleri sık tüketen annelerin, zihinsel sağlık sorunları olan çocuklara sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu çocuklarda ayrıca; depresyon, kaygı, davranış bozukluğu ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu riski de artış göstermektedir. 


Hamilelikte abur cuburlar neden zararlı?
Hamilelikte fast food yiyecekler ya da abur cubur gıdaları tüketmenin sağlık açısından çok çeşitli riskleri vardır. Abur cubur yiyecekler, işlenmiş olmalarının yanında, ayrıca işlenmiş yağ, şeker ve konsantre tuz kaynağı olduklarından da oldukça saglıksız kabul edilmektedir. Peki, hamilelikte abur cuburlar neden zararlı? İşte cevabı!


1.    Besin eksikliği 
Abur cuburlarin herhangi bir besin degeri olmadigindan, gebelikte abur cubur tüketmek anne adayında besin eksikliğine neden olur. Bebeğinizin gelişimini sağlıklı şekilde sürdürebilmesi için vitamin ve mineraller, amino asitler ve saglıklı yağlar yönünden dengeli bir diyete ihtiyaci vardır. Bu süreçten bebeğin bütün organları da olumsuz etkilenmektedir. 

2.    Obezite riski
Hamilelikte abur cubur tüketimi ile ilgili risklerden biri de, anne karnindaki bebegin ileride obezite hastaligina yakalanma riskini arttırmasıdır. Gebelikte, abur cubur tüketimine bağlı obez  annelerde ise erken doğum, düşük, ölü doğum, yüksek doğum ağrlığı ve çeşitli doğum kusurlarının ortaya çıkma riski de daha fazladır. 

3.    Alerji ve astım riski
Yapılan araştırmalar, gebelikte abur cubur tüketimi fazla olan annelerin çocuklarında, alerji ve astım riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. 

4.    Beyni olumsuz etkiler
Abur cuburlar, işlenmiş gıdalar ve fast food yiyecekler, anne karnındaki bebeğin beyin kimyasını olumsuz etkilemektedir. 

5.    Kalp hastalıkları riskinde artış 
Abur cubur tüketimi, kalp saglığı ile de doğrudan ilişkilidir. Hamilelikte bunu alışkanlık haline getirirseniz, bu risk çocuğunuz için de artarak devam etmektedir. 

6.    Bağımlılık gelişir
Hamilelikte abur cubur tüketimi fazla olan annelerin çocuklarında, hayatlarının ilerleyen yillarında abur cuburlara ve diğer zararlı yiyeceklere karşı bağımlılık riski daha yüksektir. 

7.    Gebelik şekeri riski artar
Yüksek seker, tuz ve katki maddesi içeren abur cubur yiyecekler, kalorisinin de yüksek olmasi nedeniyle, hem obezite hem de gebelik sekeri ile iliskilendirilmektedir. Gebelik sekerinin disinda, anne adaylari erken dogum riski ile de karsi karsiyadir. 

8.    Bebekte genetik anomaliler
Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışma; gebelikte abur cubur tüketiminin, anne karnındaki bebekte oluşabilecek genetik anomalilerin riskini arttırdığını göstermektedir. 


Abur cuburlardan nasıl uzak durulur?
Yukarıda, gebelikte abur cubur tüketiminin anne ve bebek için potansiyel risklerinden bahsettik. Peki, sağlıklo ve dengeli bir diyet uygulayarak hem kendinizin hem de bebeğinizin saglığını korumak için ne yapmalısınız? Gebelikte abur cuburlardan nasıl uzak durulur?
•    Uzun süre aç kalmak, sizi abur cuburlara karşı daha savunmasız hale getireceğinden, gebelik dönemi beslenmenizde, saglıklı ara öğünlere mutlaka yer verin. 
•   Markete gittiğinizde, abur cubur ve işlenmiş gıdaların satıldığı reyonlardan uzak durup meyve, kuruyemiş gibi daha sağlıklı atıştırmalıklara yönelmelisiniz. 
•     Su içmeyi ihmal etmek, acıktığınızı düşünüp soluğu buzdolabının başında almanıza neden olabilir. Gebelikte abur cubur tüketiminden uzak durmak için, yeterli su içtiğinizden emin olmalısinız. 
•    Dengeli tabaklar hazırlayın. Ana öğünlerde yeterli beslenmek, gün içerisinde abur cuburlara yönelme riskinizi de azaltacaktır. 

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog