İYİ HİSSET - SAĞLIK

Hamilelikte pilates mi? Yoga mı?

Pilates ve yoga birbirinden tamamen farklı disipline ve felsefeye sahiptir. Anne adayları hangisini tercih etmeli.

profil
Op. Dr. Furkan Kayabaşoğlu
30.10.2015
Hamilelikte pilates mi? Yoga mı?
Hamilelik döneminde egzersize ihtiyaç duyan anne adaylarının hemen hepsinin merak ettiği bir sorudur: Pilates mi? Yoga mı?

Toplumda pilates ve yoganın birbirine bu kadar benzetilmesinin en önemli nedeni sosyal medyada, televizyonda ve spor kulüp reklamlarında her iki egzersizin yan yana vurgulanması ve ikisinin de mat üzerinde yapılıyor olmasıdır. İşin ince ayrıntısında her ikisi de mat üzerinde yapılıyor olsa da pilates ve yoganın mat kalınlıkları bile birbirinden farklı olmalıdır.

Pilates ve yoga arasındaki farklılıklar nelerdir?

En temel farklılık pilates egzersizleri nasıl göründüğünüz ile, yoga egzersizleri nasıl hissettiğiniz ile ilgilidir. Pilates egzersizleri omurga ve duruş bozukluklarına yöneliktir, merkezleme prensibi gereği pelvik taban kaslarını odak noktası alıp,bu yönde çalışmalar yapar. Yoganın ise odak noktası tamamen iç dünyanız yani ruhunuzdur. Pilates, hem zihin hem de beden odaklı bir egzersiz olmasına rağmen en önemli amacı bedensel güçlenme iken, yoganın olumlu fiziksel etkilerine rağmen temel amacı ruhsaldır.

Streching (kasları uzatma-esnetme),özellikle anne adaylarının egzersiz seanslarının önemli bir bölümünü oluşturur. Zaten hamilelik döneminde pilates mi, yoksa yoga mı sorusu, her iki uygulamanın da bünyesinde streching barındırmasından kaynaklanır. Özellikle sırt ağrılarının hafiflemesi ve karın kaslarının güçlenmesi için pilates çok iyi bir egzersiz programıdır. Yoga ise vücudun bütününde genel bir güçlenme sağlarken, güçten ziyade esneklik açısından büyük katkı sağlamaktadır. Yoga felsefesinde streching vücudun tamamına yönelik iken, pilates içinse çalıştırılan her kas grubu için ayrı ayrı streching söz konusudur.

Asıl önemli olan, nefes teknikleri bile birbirinden farklı olan bu iki egzersiz metodunu  “hamilelik dönemine”doğru uyarlanmasıdır. Tüm bu bilgiler ışığında pilates ve yoga arasındaki tercihi, doktorunun da yönlendirmelerinin katkısı ile anne adayı verecektir. Anne adayı bu egzersizlere başlarken doktoru tarafından egzersizler için engel bir durum tespit edilmediğinden ve egzersizleri yeterli eğitim almış bir eğitmen eşliğinde yaptığından emin olmalıdır.

Önceki ve Sonraki
Haberler