İYİ HİSSET - SAĞLIK

Her kadının yaptırması gereken sağlık kontrolleri

Sağlıklı kalmak zor bir şey değildir ancak biraz çaba ve dikkat gerektirir. Sağlık sorunları tedavi edilebilir durumdayken tespit edilmesi için uygun kontrol ve testlerin yapılması oldukça önemlidir. İhtiyacınız olan sağlık kontrolleri, yaşınıza bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Prof. Dr. Bülent Tıraş 20-30 yaş aralığında yaptırmanız gereken sağlık kontrollerini anlattı.

profil
Prof. Dr. Bülent Tıraş
08.03.2020
Her kadının yaptırması gereken sağlık kontrolleri

Pelvik muayene ve pap smear testi
Cinsel sağlık geçmişine bakılmaksızın, 21 yaşın üzerindeki kadınların her üç yılda bir Pap Smear testi yaptırmaları gerekmektedir. Bu test, rahim ağzı kanseri belirtilerinin ortaya çıkarılması için gereklidir. Art arda üç negatif test sonucundan sonra, doktorunuz kontrollerin daha seyrek olarak tekrarlanmasını belirtecektir. Pap Smear testinin sıklığı, HPV testi sonuçları negatif olan kadınlarda daha uzun olabilir. Bununla birlikte yaş, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve bireysel risk faktörleri için de kontrol edilmesi gerekir. 

Meme kanseri taraması
Klinik muayenelerde tarama mamogramları ile yapılan meme kanseri taraması; risk altında olup olmadığınızı belirlemek için gerçekleştirir. Riskli gruptaysanız, doktorunuz BRCA testi yapılmasını da önerebilir. 

Fiziki muayene
20’li ve 30’lu yaşlardaysanız,  boy uzunluğu ve vücut ağırlığına bağlı olarak beden kitle indeksiniz takip edilmelidir. 

Doktorunuz şunları da kontrol etmek isteyebilir:
•    Sigara bağımlılığı
•    Beslenme düzeni ve egzersiz rutini
•    Aşı geçmişi
•    Alkol kullanımı
•    Şiddet
•    Depresyon geçmişi

Kolesterol testi
Kadınlar, 20 yaşı geçtikten sonra koroner kalp hastalığı riski de artmaktadır. Bu nedenle, kolesterol seviyeleri için temel bir tarama yapılması faydalı olacaktır. 20 yaşından sonra her 4-6 yılda bir tekrarlanan testler, 45 yaşından sonra daha sık aralıklarla tekrarlanmalıdır. 

Tansiyon ölçümü
Tansiyonunuz 140/90’ın üzerindeyse, yüksek tansiyon tanısı koyulmaktadır. Yüksek tansiyon, beraberinde başka komplikasyon risklerini de arttırabileceğinden, her iki yılda bir mutlaka kontrol edilmelidir. Daha yüksek olduğu durumlarda, daha sık kontrol edilmesi gerekebilir. Yüksek tansiyon teşhisi konulması durumunda, kan şekeri testleri de yapılmalıdır. 

Göz sağlığı testi
Gözlük kullanıyorsanız, her yıl göz sağlığı testi yaptırmalısınız. Herhangi bir görme bozukluğunuz yoksa, tarama yapılması gerekli olmayabilir. Bununla birlikte, görüş bozukluğu ile ilgili herhangi bir endişeniz varsa, bir göz doktoruna muayene olabilirsiniz. 

Diş muayenesi 
Diş ve diş eti sağlığı muayenesi ve diş temizliği için her yıl mutlaka diş hekimini ziyaret etmelisiniz. Bu hamilelik planlamadan önce de önem vermeniz gereken bir konu. 

 

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog