İYİ HİSSET - SAĞLIK

Kan grupları hamilelik şansını etkiler mi?

Yapılan araştırmalar, bir kadının kan grubunun hamile kalma şansını etkileyebileceğini göstermektedir. Prof. Dr. Bülent Tıraş kan grupları ve hamilelik ilişkisi hakkında yazdı.

profil
Prof. Dr. Bülent Tıraş
13.04.2019
Kan grupları hamilelik şansını etkiler mi?

Yapılan araştırmalar, bir kadının kan grubunun hamile kalma şansını etkileyebileceğini göstermektedir. 0 kan grubuna sahip olanlar daha düşük yumurta sayısı ve yumurta kalitesinin daha düşük olması ile ilişkilendirilirken, kan grubu A olanların doğurganlık seviyelerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. 


Kan grupları 


Kadınlar için, hamileliğin başlangıcında kan grubunun belirlenmesi önemlidir. A, B, O ve AB olmak üzere dört temel kan grubu vardır. Kan grubu, genellikle genetik geçişlidir ve alyuvarlardaki proteinler de kan grubunu etkileyen faktörlerden biridir. 
Dünya üzerinde en yaygın kan grubu 0’dır. Anne ve babasının kan grubu 0 olan bir çocuğun kan grubu da 0 olacaktır. Ancak, anne ve babasının kan grubu A olan bir çocuğun kan grubu 0 da olabilir. 

 

Kan grubu doğurganlığı ve hamileliği nasıl etkiliyor?


Her gün, çok sayıda anne adayından hamilelik sırasında rutin olarak kan alma işlemi yapılır. Neden mi? Anne karnındaki bebeğin, az da olsa anneden farklı bir kan grubuna sahip olma riski vardır. Bunun olması durumunda, annenin bağışıklık sistemi bebeğinin kırmızı kan hücrelerine saldırabilir. Bu durum, halk arasında “kan uyuşmazlığı” olarak da bilinmektedir. 
Kan uyuşmazlığı; anne adayının kan grubunun negatif ve bebeğin kan grubunun pozitif olması durumudur. Kan uyuşmazlığı, bazı ilaçlar yoluyla önlenebilir. Kan grubunun negatif mi yoksa pozitif mi olduğunun belirlenmesi için, hamilelik döneminde kadınlara kan testi yapılmasının nedeni budur. Eğer annenin kan grubu negatifse, hamileliğin belirli noktalarında bazı ilaçlar verilecektir. 


•  O kan grubu ve yumurta kalitesi: Amerika’daki bir üniversitede yapılan bir araştırmaya göre, 30 yaşın üzerindeki 0 kan grubuna sahip olan kadınların kanındaki FSH hormonu seviyesi, kan grubu A olan kadınlara göre yaklaşık iki kat daha fazladır. FSH hormonu seviyelerinin artması, yumurta kalitesinin azaldığını gösteren bir işarettir. 
• O grubu ve bağışıklık sistemi tepkisi: Yapılan bazı araştırmalar, kan grubu 0 olan kadınların bağışıklık sisteminin, tüp bebek tedavisini etkileyebilecek reaksiyonlar gösterebileceğini belirtmektedir. Bu da, kan grubu 0 olan kadınlarda tüp bebek tedavisinin olumsuz sonuçlanma şansının daha yüksek olduğunu göstermektedir. 
• A-B-O kan grupları uyumsuzluğu: Kan grubu farklı olan anne ve baba adayları, bu konuda her zaman problem yaşamasalar da, bazen kan grubu uyumsuzluğundan kaynaklı sorunlar görülebilir. Bu gibi durumlar, her 5 hamilelikten 1’inde görülmektedir. 


Endişeliyseniz atılacak pozitif adımlar


Bu gibi durumlarda yapmanız gereken ilk şey endişe etmemektir! Kan grupları, genellikle doğurganlık problemlerinde bir sorun teşkil etmemektedir. Kadınlarda görülen bazı hastalıklar ya da tüplerde tıkanıklık gibi durumlar daha yaygın olarak görülmektedir ve pek çok sağlık durumunun tedavisi mümkündür. 
Kan grubu 0 olan anne adayları da başarılı bir hamilelik geçirebiliyor ya da tüp bebek tedavisinde olumlu sonuçlar alabiliyor. Bunlara ek olarak, kan uyuşmazlığı durumunda da, önceden alınan önlemler sayesinde hamilelik başarılı bir şekilde geçiyor. 
Hangi kan grubuna sahip olursanız olun; hamilelik için yaşam tarzınızın ve beslenme şeklinizin çok önemli olduğunu unutmayın. Hamilelik ile ilgili her durumu kontrol etmek her zaman mümkün olmasa da; vücudunuza aldığınız besinleri ve yaşam tarzınızı kontrol altında tutarak hamileliğinizi sağlıklı geçirebilirsiniz. 

 

Önceki ve Sonraki
Haberler