İYİ HİSSET - SAĞLIK

Narsisist biriyle birlikteyseniz ne yapmalısınız?

Başlarda çok şefkatli, romantik ve anlayışlı olan sevgiliniz/eşiniz zamanla sizi küçümseyen, değersiz hissettiren, manipüle eden birine dönüştüyse; aslında narsisist biriyle birlikte olabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken şey; onu iyileştirmeye çalışmamak, sınırlarınızı iyi çizmek ve gerekirse psikolojik yardım almaktır

profil
Psikolog Dr. Feyza Bayraktar (Klinik Psikolog)
23.06.2023
Narsisist biriyle birlikteyseniz ne yapmalısınız?

Narsisistik istismar; aşağılanma, eleştiriye maruz kalma, suçlanma ve tehdit edilme gibi farklı duygusal istismar şekilleri ile karşınıza çıkabilir. Bir narsisist sizin kendilik değerinize zarar verip kendinizden şüphe etmenize sebep olabilir. Sizin üzerinizde hakimiyet kurmak için çeşitli yöntemler deneyebilir. Örneğin, paranızın kontrolünü eline alabilir, olayları çarpıtarak sizin yanıldığınızı iddia edebilir, iletişim kurmaya çalıştığınızda tepki vermeyebilir. Manipülasyonlarını o kadar ustaca yapar ki, siz sürekli kendinizi sorgular ve suçlu hissettirildiğiniz için özür dilemek zorunda olduğunuzu düşünebilirsiniz. Size ne kadar zorbalık yapsa da siz onun yaptıkları için bir bahane bulup sanki problem yaratan sadece sizmişsiniz gibi kendinizi mükemmel davranmaya çalışırken bulabilirsiniz. Oysa sadece manipülasyonlarına alet olmuş bir kurbansınızdır. Narsisist, sizi ne kadar fazla kontrol edebilirse o kadar fazla beslenir. Dolayısıyla farklı şekillerde sizi kontrol etmeye devam etmeye çalışır.

Narsisistlerin en fazla kullandığı cezalandırma yöntemi karşılarındaki kişi yok saymaktır. İlişki içinde olduğunuz kişi bir narsisist ise zaman zaman, özellikle de gerildiğiniz dönemlerde onunla iletişim kurmaya çalıştığınız anlarda arama ya da mesajlarınıza dönmeyebilir. Suçsuz olduğunuz durumlarda kolayca suçlu konumuna düşebilirsiniz.

Narsisist için kendisinden daha önemli bir şey olmadığı için ilişkide karşısındaki kişinin duygularını önemsemez. Karşısındaki kişi kırıldığını söylediği zaman abarttığını iddia eder ve onun duygularını azımsar. Dolayısıyla, bir narsisistle ilişkide iseniz kendinizi sık sık yalnız hissetmeniz mümkün.


İlişkinin başında ayaklarınızı yerden kesen bir aşık gibi davranırken, ilişki başladıktan bir süre sonra uzaklaşmaya başlayabilir. Siz ‘Acaba ben mi bir yerde hata yaptım?’ diye kendinizi sorgularken; romantik bir aşık gibi davranması da sadece onun bir manipülasyon aracıdır. Yani siz Hollywood filmlerini andıran bir aşkın içinde olduğunuzu düşünürken, aslında narsisist istismara maruz kalmanın eşiğindesinizdir.

İlişkiniz süresince sizi daha iyi kontrol edebilmek için ailenizden, arkadaşlarınızdan uzaklaştırabilir. Ailenizi ya da arkadaşlarınızı kötüleyebilir. Siz izole olup daha fazla onunla zaman geçirdikçe onun manipülasyonlarına karşı daha savunmasız kalırsınız.


Narsisist kişi sık sık sizi eleştirip kendinizi yetersiz hissettirebilir. Daima ilgi odağı olmak ister. Sizin bir başarınız karşısında sizi takdir etmektense sizinle rekabete girmesi olasıdır.

Sizin ihtiyaçlarınızı, beklentilerinizi görmezden gelip kendi istek ve ihtiyaçlarının karşılanmasını bekler, dolayısıyla sizin kişisel sınırlarınızı görmezden gelir.

Tartışmalarda kendi suçluluğunu size yansıtıp sizi suçlayabilir. Kurban rolü oynayarak sempatinizi kazanmaya çalışıp kendinizi suçlu hissetmenize zemin hazırlayabilir.

Empati kurmakta zorlandıkları için siz kendi duygularınızı ne kadar dile getirseniz bile duyulduğunuzu hissedemezsiniz.


Narsisistik istismara maruz kaldıkça kendinizi daha yetersiz, kusurlu, değersiz hissetmeye başlarsınız ve o ilişkiden çıkıp özgürleşmeniz zorlaşır. Kendinizi açıklamaya ve partnerinizi mutlu etmeye çalışırsınız. Yalnız, bir narsisist ile birlikteyseniz onu mutlu etmeniz pek mümkün olmaz, çünkü o kendisi ile mutsuzdur.


Eğer narsisistik istismara maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, partnerinizi düzeltmeye yani onu iyileştirmeye çalışmayın. Kimse kendisinde bir problem olduğuna inanmadan ve değişmek istemeden değişmez, değiştirilemez. Dolayısıyla onu analiz edip anlamaya çalışmaktan ve iyileştirmek için uğraşmaktan vazgeçin.

Sınırlarınızı belirleyin. Partnerinizin sınırlarınızı zorlamasına veya ezip geçmesine izin vermeyin. Manipülasyonlarını farkına varın ve sizi manipüle etmesine izin vermeyin. Aynı şeyi yaparak farklı sonuç alamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kendi istek ve ihtiyaçlarınızı anlamaya çalışın. Eğer içinde bulunduğunuz ilişki bu istek ve ihtiyaçları vermiyorsa, o ilişkide neden kaldığınızın cevabını bulmaya çalışın. Zarar gören kendilik değerinizi iyileştirmeye odaklanın ve gerekiyorsa psikolojik destek alın.


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog