İYİ HİSSET - SAĞLIK

Piezo burun cerrahisi nedir?

Burun ameliyatı korkutucu olabiliyor. Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu burun kemiğinin kırılması işlemine ve ameliyat sonrasında yaşanan ağrılara son veren yeni teknoloji ‘Piezo Burun Cerrahisi’ hakkında yazdı.

profil
Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
08.01.2019
Piezo burun cerrahisi nedir?

Fonksiyonel sağlık problemleri veya estetik kaygılar nedeni ile burun ameliyatı olmak isteyen hastaların, ameliyat sırasında burun kemiklerinin kırılması, ameliyat sonrasında oluşan morluklar ve olası ağrılar nedeniyle ameliyatı sürekli olarak korkuyla ertelemeleri gibi durumlar sıkça yaşanıyor. Burun ailesine son katılan teknolojik ürünlerden biri olan ‘Piezo Burun Cerrahisi’ ile hastaların korkuları artık son buluyor.

Hedef sadece kemikler

Piezo Burun Cerrahisi, 1980’li yıllarda İtalyan cerrahlar tarafından geliştirilmiştir. ‘Piezo Burun Cerrahisi’ burun kemiklerini şekillendirmek üzere ultrasonik ses dalgalarının titreşim gücüyle çalışan ve sadece kemikleri hedefleyen bir teknolojidir. Biz cerrahlar, bilinenin aksine kemikleri kırmayız, bu teknoloji ile kemikleri kalemle yazı yazma hassasiyetiyle keser ve şekillendiririz. Bu teknoloji, ameliyat sırasında sadece kemikleri hedefliyor. Diğer yumuşak dokulara, kıkırdaklara, deriye ve damarlara hasar vermediği için kanamaya da yol açmıyor.

Burun ameliyatını sağlığınıza verdiğiniz bir mola olarak görmeyin

Piezo Burun Cerrahisi ameliyat sırasında olduğu gibi, ameliyat sonrasında da hastalara ve biz hekimlere büyük avantajlar sağlıyor. Bu yöntem ile gerçekleştirilen ameliyatlar sonrasında, hastalarda morluk ve şişlik problemleri yok denebilecek kadar az yaşanıyor. Bu nedenle hastalar standart günlük yaşantılarına zaman kaybetmeden dönebiliyorlar.

Burun ameliyatı olmak isteyenlere tavsiyem şudur ki; ameliyat dönemini sağlığınıza mola verdiğiniz bir dönem olarak görmeyiniz. Biz hekimler, hastalarımıza ameliyat sonrasında karşılaşacakları süreci anlatırken, “neredeyse hiç yatakta kalmayın ve hemen günlük rutin yaşantınıza dönün” önerisinde bulunuyoruz. Zaten başarılı geçen bir burun ameliyatının 1. haftasında hastalarımız ameliyat öncesindeki günlük tempolarına geri dönmüş oluyorlar.

Ameliyat kaygılarınız kesinlikle yersiz değil fakat burun ameliyatlarının gerekli tedbirler, özenli planlama ve güvenilir bir hekim ile yapıldığında iyi sonuçlar elde edilen ve yaşam konforunu fark edilir şekilde artıran ameliyatlar olduğunu benimsemelisiniz.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog