İYİ HİSSET - SAĞLIK

Regl öncesinde kas ağrılarına iyi gelen 5 egzersiz

PMS döneminde yani regl olmadan yaklaşık bir hafta öncesinde ve regl döneminde kas ağrıları pek çok kadının yaşadığı bir durum. Özellikle karın, sırt ve bacak bölgesindeki bu ağrılar halsizliğe, yorgunluğa, isteksizliğe neden olabiliyor. Bu yüzden PMS ve regl dönemlerinde spor yapmanın, hormonlar sebebiyle gerilen sinirleri ve kasları yumuşatmasının yanı sıra yapılan egzersizler oksijen alışverişini artırıyor ve mutluluk hormonu salgılanmasını sağlıyor. Peki, PMS ve regl dönemlerinde kas ağrılarına iyi gelen egzersizler neler? Kadınların PMS, regl ve doğurganlık dönemlerini takip eden hem sağlık hem de duygu durumları için destek sunan uygulama Pepapp, 5 öneri paylaştı.

profil
BT Ekip
22.12.2020
Regl öncesinde kas ağrılarına iyi gelen 5 egzersiz

Tempolu bir yürüyüş kalp atış hızını artırarak kan akış hızını düzenler. Vücuda oksijen girer ve bedeniniz enerji depolar. Kendinizi daha dinç hissedersiniz.


Pilates egzersizleriyle, açma ve germe hareketleri yapmak vücudunun esnemesine, kaslarının rahatlamasına yardımcı olur. Sürekli esnemek yerine bu canlandırıcı bir seçimi tercih edebilirsiniz.


Yoga yapmak ağrı hissinin hafiflemesini sağlar. Özellikle Vinyasa Yoga oldukça faydalıdır. Bu sayede zihnin de rahatlar, depresif haller son bulur. Çünkü hareket etmek, keyifsizliğe ve hassas ruh haline de iyi gelir. Mesela çocuk pozu tam size göre...


Pelvik bölgesinin rahatlaması PMS ve regl dönemlerindeki konforunuz için önemli. Bunun için köprü hareketini uygulayabilirsiniz. Yere sırt üstü uzanıp ve belinizi yükseltin. Burada 10 saniye kalın ve nefes alın. İnerken nefesinizi verin.


Hafif ağırlıklar kaldırmak kasların güçlenmesi açısından önemli. Yani bu dönemlerde de fitness yapmaya devam edebilirsiniz. Kendinize fazla yüklenmemeye dikkat ederek tabii. Vücudunuzu dinleyin ve ona da her zaman özen gösterin.

Mutlaka okuyun: Regl öncesi gerginliğe karşı beslenme önerileri


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog