İYİ HİSSET - SAĞLIK

Tüp bebek tedavisine yardımcı besinler

Tüp bebek tedavisinde, vücudunuzun tedaviye daha iyi yanıt vermesini dolaylı olarak etkileyebilecek yollardan biri beslenmedir. Prof.Dr.Bülent Tıraş bu süreçte nasıl beslenilmesi gerektiğini yazdı.

profil
Prof. Dr. Bülent Tıraş
05.01.2019
Tüp bebek tedavisine yardımcı besinler

Tüp bebek tedavisi, en yaygın şekilde uygulanan yardımcı üreme tedavisi yöntemidir ve bugüne kadar, anne ve baba olma hayali kuran binlerce kişiye yardım etmiştir. Pek çok farklı aşamadan oluşan bu tedavi seçeneğinin başarılı sonuçlar verebilmesi için, tedavi sürecini etkileyen faktörlerin birlikte ve olumlu yönde ilerlemeleri gerekmektedir. Bu nedenle, tüp bebek tedavisi sürecinde, sonucu etkileyen faktörlerin dikkate alınması önemlidir. Bu faktörlerden birinin sağlıklı ve doğru beslenme olduğu düşünüldüğünde; tüp bebek tedavisi sürecinde anne adayının nasıl beslendiği, embriyonun tutunmasında önemli bir rol oynayabilir.

Kaliteli besinler tüketmek; üreme fonksiyonlarının sağlıklı gerçekleşmesi ve aynı zamanda üreme organlarının sağlığı açısından oldukça önemlidir. İşlenmiş gıdalar, trans yağlar, rafine şeker ve rafine karbonhidrat gibi besin değeri olmayan sağlıksız gıdalar, kişinin metabolizması ve organlarını olumsuz etkilemektedir. Bu alanda yapılan çalışmalar, beslenme ve kısırlık tedavisi üzerinde doğrudan bir bağlantıdan bahsetmese de; kaliteli sperm ve yumurta üretimi başta olmak üzere, sağlıklı bir hamilelik ortamı oluşması için, sağlıklı ve doğru besinlerin tüketilmesi oldukça önemlidir.

Bununla birlikte sağlıklı bir beslenme programı; hamilelik sürecinde hem anne adayı hem de bebek için oldukça önemlidir. Tüm bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda; tüp bebek tedavisinin başarılı olması ve embriyonun tutunması için beslenme programına dahil edilmesi gereken besinler hakkında bilgi sahibi olmanızda yarar vardır.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı artıran besinler nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde, vücudunuzun tedaviye daha iyi yanıt vermesini dolaylı olarak etkileyebilecek yollardan biri beslenmedir. Aşağıda, tüp bebek tedavinizi başarılı kılmak için gerekli besin grupları listelenmiştir:

Çinko içeren besinler

Üreme sistemi ile ilgili kilit noktalardan biri, uygun hormon seviyelerinin olmasıdır. Hormon seviyelerindeki dalgalanmalar; yumurtaların düzgün şekilde üretilmesini engelleyebilir ve yumurtalıkların düzensiz çalışmasına neden olabilir. Çinko, hormon seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur. Bu nedenle, tüp bebek tedavisi olurken, günde ortalama 15 mg çinko ihtiyacınızı düzenli olarak karşılamanız gerekmektedir. Diyetinize; çinko yönünden zengin et ürünleri, süt ürünleri, tahıl, patates ve kuruyemişleri ekleyebilirsiniz.

Karbonhidratlar

Sağlıklı karbonhidratları doğru miktarda tüketmek, gün içerisinde ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi elde etmenizi sağlar. Tüp bebek tedavisi, fazla enerji gerektirdiğinden; bu süreçte beslenme programınıza meyve ve tahılların dahil olması çok önemlidir.

Folik Asit

Hamile kalmadan önceki süreçte, tüp bebek tedavisinin başladığı zaman diliminde bile; folik asidin varlığı, embriyonun tutunmasını olumlu etkileyen faktörlerden biridir. Folik asit, birçok gıda maddesinde bulunmaktadır. Bezelye, brokoli, kivi, ıspanak, tavuk ve hindi eti, yumurta, soya peyniri ve daha pek çok yiyecek, sizin için iyi birer folik asit kaynağıdır.

Sağlıklı yağlar

Yağlar, uzun bir süre kötü olarak lanse edilmiş olsa da, sağlıklı yağların tüketilmesi çok önemlidir. Tüp bebek tedavisi olurken; ne olursa olsun, trans yağ içeren paketli ürünlerden kesinlikle kaçınmalısınız. Sağlıklı yağ asitleri ise, vücudunuza gerekli enerji rezervlerini sağlamaktadır. Sağlıklı yağlar; zeytinyağı, keten tohumu yağı, mısır, avokado ve ceviz gibi besinlerde bulunmaktadır.

Proteinler

Proteinler, her zaman olduğu gibi, tüp bebek tedavisinde beslenme faktörünün önemli adımlarından biridir. Kadın vücudunda bulunan yumurtaların gelişimini doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen hormonların üretiminde önemli rol oynayan proteinin, günlük minimum 60 gr alınması önerilmektedir. Et ve et ürünleri, deniz mahsulleri, yumurta ve baklagiller, iyi birer protein kaynağıdır.

Su

Su, vücudumuzun en temel ihtiyacı ve en temel besin kaynağıdır. Doğurganlık ve su tüketimi arasında doğrudan bir bağlantı bulunmaktadır; çünkü, vücuttaki su seviyelerinin yeterli olması, vücuttaki farklı elementlerin dengede olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle, tüp bebek tedavisinde bolca su içmek çok önemlidir.

Avokado

Avokado, hamilelikte beslenme programına dahil edilmesi gereken sebzelerden biridir. Bir kadın, tüp bebek tedavisi olurken de tüketilmesi oldukça faydalıdır. Sağlıklı yağ kaynaklarından biri olan avokado; önemli bir miktarda yağ içerdiğinden, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamasına yardımcı olur. Ayrıca avokado, yumurtalıkların sağlığını iyileştirmeye de yardımcı olmaktadır.

Önceki ve Sonraki
Haberler