İYİ HİSSET - SAĞLIK

Yanlış doğum belirtileri nelerdir?

Özellikle hamileliğin dokuzuncu ayında pek çok işaret doğum belirtisi ile karıştırılabiliyor. Peki, doğum zamanının geldiğini nasıl anlayacaksınız? Prof. Dr. Bülent Tıraş doğru ve yanlış bilinen doğum belirtilerini anlattı.

profil
Prof. Dr. Bülent Tıraş
26.04.2019
Yanlış doğum belirtileri nelerdir?

Yanlış doğum belirtisi nedir ve ne sıklıkta görülür?

Doğum zamanının gelmesi ile birlikte yanlış doğum belirtilerinin görülmesi de sıklaşır. Yalancı kasılmalar ile hamilelik süresince birkaç kez karşılaşabilirsiniz, ancak yanlış doğum kasılmaları bundan biraz daha gerçekçidir ve biraz daha sık görülmektedir.
Isınma kasılmaları olarak da bilinen yanlış doğum kasılmaları; hamileliğin son aylarında yapılan yorucu bir egzersiz ya da susuz kaldığınızda ortaya çıkabilir. Genellikle doğumun başladığı düşünülür çünkü çoğu zaman oldukça ağrılı ve kuvvetli kasılmalardır. 


Neden yanlış alarmdan kaçınmalı?

Yanlış doğum kasılmaları başladığında, doğum zamanının geldiğini düşünmeniz oldukça normaldir. Pek çok kadın, bu kasılmalarla başladığında hastanenin yolunu tutar ancak daha sonra yeniden eve gönderilir. Yine de yanıltıcı bir kasılma, anne adayında endişe ve kaygıya neden olabilir. Her kasılmada, “doğum zamanı geldi mi?” diye düşünmeye başlayabilirsiniz. 
Yanlış kasılmalar, genellikle bir sorun olmasa da anne adayında bazı sorunlara neden olabilir. Anne adayı; katılacağı bir aktiviteyi erteleyebilir, uyku kalitesi olumsuz etkilenebilir ya da her güçlü kasılmada hastanenin yolunu tutmaya başlayabilir. 
Hastaneye geldiğinizde, özellikle yoğun ışıklar altında olduğunuz bir ortamda, başlayan doğumun durması da olasıdır. Bu nedenle hastaneye; kramplar hafif ya da orta şiddetli olduğunda değil, çok şiddetli olduğunda gitmek daha doğru olacaktır. 
Yanlış doğum kasılmaları, özellikle birkaç gün boyunca devam ettiğinde oldukça sinir bozucu ve yorucu olabilir. Bu süreçte, yanıltıcı belirtiler ile gerçek doğum belirtilerinin neler olduğunu bilmek, hastaneye gidip gitmeme konusunda daha doğru bir karar vermenizi sağlayacaktır. 
Bunları bilmek, aynı zamanda gereksiz hastane gerginliğini yaşamanızdan ve tıbbi müdahalelere de gerek kalmamasını sağlayacaktır.


Yanlış doğum belirtileri ve gerçek doğum

Peki, bir kasılmanın yanıltıcı mı yoksa gerçek doğum belirtisi mi olduğunu nasıl anlayacaksınız? Bu noktada, yalnız olmadığınızı ve pek çok anne adayının aynı dertten muzdarip olduğunu unutmayın. Çünkü, bazı kasılmalar gerçekten oldukça şiddetli olabiliyor. Yine de, gerçek doğum belirtisi olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak bazı işaretleri takip edebilirsiniz. 
Yanıltıcı doğum kasılmaları, düzensiz bir zamanlama ve yoğunluk olarak da değişken bir şekilde gelir. Önce 2-3 dakikada bir gelerek başlayıp, daha sonra 12 dakikada bir ve sonrasında 6-7 dakikada bir gelebilir. Bu da, yanlış doğum sancılarının düzensiz olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, gerçek olmayan sancılar, genellikle rahmin ön kısmında görülmektedir. 
Sancılar başladığında pozisyonunuzu değiştirdiğinizde sancılar geçiyorsa, muhtemelen yanlış doğum sancısıdır. Aynı şekilde duş alıp rahatladığınızda geçiyorsa da gerçek sancı değildir. Gerçek ve yanlış doğum sancısı arasındaki en belirgin fark; gerçek doğum sancısının düzenli olmasıdır ve zaman geçtikçe sıklaşmasıdır. Pozisyonunuzu değiştirseniz de, sancılar görülmeye ve sıklaşmaya devam eder ve yalnızca rahmin ön kısmında değil, vücudun hem ön hem de arka kısmında hissedilmektedir. 


Kasılmaları ölçmek

Evdeyseniz ve kasılmalar başladıysa, kasılmaların zamanlamasını belirlemeyi deneyin. Bunun için tasarlanan uygulamalar olmakla birlikte, elinize bir kağıt kalem alarak da zamanlamayı ölçebilirsiniz. Sancı geldiğinde, hastaneye gidip gitmemek arasında kaldığınızda, bu bilgiler daha iyi karar vermenizi sağlayacaktır. 


 

Önceki ve Sonraki
Haberler