İYİ HİSSET - SAĞLIK

Yaz saati uygulamasıyla baş etmenin 5 yolu

Yaz saati uygulaması ile yine adapte olması zor bir hafta bizi bekliyor. Tüm hafta boyunca 'Saat kaç?' sorusuna sık sık maruz kalmanın yanı sıra biyolojik saatiniz de bu değişimden etkilenecek. İşte uyku düzeninizin bozulmaması için öneriler...

profil
BT Ekip
27.03.2016
Yaz saati uygulamasıyla baş etmenin 5 yolu

Vücudunuzun saat değişimine adapte olması bir haftayı bulabilir. Özellikle uykusuzluk ve yorgunluk bu değişimin en büyük neticesi. Uykusuz kaldığınızda daha sinirli olur ve odaklanma sorunları yaşarsınız. Hatta ciddi uyku kaybı, bağışıklık sisteminizi çökerterek hastalıklara davetiye çıkarır. 

Saatlerin ileri alınmasıyla yaşayabileceğiniz uyku sorunlarınız için tavsiyeleri derledik. Eğer bu tavsiyeleri uygularsanız bu haftayı sorunsuzca geçirebilir ve baharı karşılayabilirsiniz.

-Kafeine ara verin

Akşam üstü kahvesi gece saatlerce yatakta dönmenize neden olacaktır. Uyku saatinizden en az 6 saat önce kafein alımını sonlandırın.

-Uyumak isteyeceğiniz bir yatak

Rahat bir yatak, temiz çarşaf ve yastık kılıfları huzurlu bir uykunun olmazsa olmazı. Ayrıca yatağınızı sadece uykuyla bağdaştırmayı unutmayın. Eğer yatağınızda bilgisayarla iş yapıyor ya da oyun oynuyorsanız, uyku düzeninizin alt üst olması kaçınılmaz.

-Planlı uyku

Her gece aynı saate uyumaya özen gösterin. Saatler ileri alınmış olsa bile yine aynı saatte yatağa gidin.

-Spor

Sabah güneşinden yararlanmak için yürüyüşe çıkın. Saat değişimine uyum sürecinde yardımcı olacaktır.

-Gece hayatınıza kısa bir ara verin

Yeni saat uygulamasına adapte olana kadar gece geç saate kadar dışarda kalmayın. Eğer alkol kullanıyorsanız. bu dönemde uyku düzeniniz üzerinde olumsuz etki gösterebilir. Alkol içeriğindeki maddeler uykunuzu kaçırabilir ve gece sık sık uyanmanıza neden olabilir.

 

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog